Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 234
Total: 234

Desktop replacement?

Started by nicolin, 09 February 2007, 09:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

nicolin

Caut un laptop care sa aiba mai mult rol de desktop replacement.
Concret, caut un laptop cu urmatoarele caracteristici:
- GPU: dedicat! Doresc ceva mai potent, gen X1600 / 7300Go / 7600Go
- RAM ptr. GPU: dedicat, minim 128 MB
- RAM sistem: minimum 512 MB
- HDD: minim 60 GB
- Ecran: minim 15,4", cat mai clar/luminos/cu culori vii si cu unghiuri de vizibilitate cat mai mari
- Dotari minime: DVD+/-RW , wireless g, PCMCIA, 2 x USB 2.0, 1 x IEEE 1394
- Garantia standard: minim 1 an, de preferat de la 2 ani in sus
Bateria nu trebuie musai sa tina mult, dar doresc cel putin 2 ore de functionare cu wireless activat.
La CPU chiar NU am pretentii insa ar fi de apreciat ceva mai mult decat un Sempron/Celeron.

Pe scurt, imi doresc un laptop puternic, game-oriented, autonomia nefiind criteriul primordial.

Evident ca in ecuatie intra si pretul: imi propun un buget de cca. 3500 RON.

Imi puteti sugera ceva ?

laf

parerea mea e ca este un best buy la ora actuala..... http://www.emag.ro/notebook/notebook-fujitsu-siemens-amilo-pro-v3545-t5500-166ghz-1gb-160gb-linux--pVFY:EM71V3545AL3EE
daca ti ai luat altceva intre timp, poate ne zici s noua...
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

nicolin

laf, am gasit urmatoarea jucarie: http://www.atex.ro/produs?id=11441
Fata de propunerea ta avem asa:
- cons: CPU mai slab, RAM mai putin si HDD mai mic, pret mai mare
- pros: GPU mai puternic, RAM ptr. GPU mai mare, baterie cu 9 (noua) celule, Wireless + Bluetooth integrat, webcam integrat (?) !

Acum chestia este ca un 7300Go este practic un 6200Go iar 7600Go este un 6600Go. Diferenta de performanta cred ca NU are rost sa o comentez. Ori, daca merg pe varianta ta, voi avea intr-adevar putere bruta de procesare, insa aceasta NU va putea compensa 'carentele' GPU-ului mai slab (si, intr-o oarecare masura, cantitatea mai mica de memorie ptr. GPU de la FS).
Singura 'carenta' reala a Asus-ului (zic eu) este RAM-ul, de numai 512 MB, cu care este dotat standard.

Inca mai fac sapaturi...

laf

pai dat fiind pretul mai mare cat si faptul ca la un procesor ca acela, sa l tii cu 512 ram?!!
1. se stie ca procesor, pl video, ce ai avea...hdd este deocamdata o frana pt majoritatea laptop(ma refer la cele 5400rpm)..
deci e de preferat ca sistemul sa aiba ram, pt ca pe swap file cam greu te bazezi...
2. tot din experienta si din ce am mai citit, stiu ca este de preferat ca hdd la laptop sa l umpli maxim 80-90% deci un hdd de 80 :-s, cum crezi ca va sta? vb la general.. nu stiu tu exact ce stil ai...
3. evitand alte speculatii puse in alt thread de cineva de pe forum, si anume partea de service, eu as prefera fujitsu siemens in loc de asus...
4. e un argument tare procesarea video 6600 - 6200 = muult, dar repet cu cei 512 ram... si pret si mai mare.. deci pana la 1 gb mai pui inca 2 mil ajungi la un 38.5 mil care este zic eu >> decat 32-33mil (parca).

keep me up to date, anyway
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

nicolin

Dupa indelungi cautari, am ajuns la urmatoarele modele: Asus F3T-AP011, Asus F3T-AP008 si MSI MegaBook M677-002EU.
Insa, cireasa de pe tort este BenQ Joybook P52! The biggest bang for the buck!
Adicatelea CPU TL-52, deci x64 si dual core, 1 gigi de RAM, HDD de 100 gigi, x1600 DEDICAT, cu 256 MB VRAM dedicati, baterie de 4800, cu WiFi si cu BT!
Si, toate aceste bunataturi, la un pret de 30 .. 31 'bulioane' !!! :)
Acum intrebarea ar fi: are cineva experienta cu laptoape BenQ?

laf

dupa cum cred c ai vazut http://www.mobilewhack.com/reviews/benq_joybook_p52_notebook.html
tot o lauda cu sunetul si cu cei 16ms al ecranului

am vazut c ai citit si aici http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=220496&st=150

pare ok, la banii astia... s vedem ce face CPU intr-un joc 2006

hit me back, daca ti cumperi...
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

nicolin

I'm a happy camper!!!!!

Sa incepem cu inceputul.

Primul lucru cu care iese in evidenta acest laptop este capacul. Este vorba de un plastic 'lacuit' (ca sa zic asa), care ii da o nota aparte de eleganta.
Pe urma, chiar deschizand capacul/ecranul, 'simti' caeste vorba de ceva solid.
Ecranul pivoteaza usor, fara mari eforturi, insa sta exact in pozitia in care l-ai pus, fara nici un fel de urma de 'frunza-n vant'.
O chestie deranjanta la inceput este pozitionarea tastei Fn, care este chiar in locul clasicului Ctrl Left. Presupun ca ma voi obisnui...
In rest, tastatura este una chiar super care NU se arcuieste la mijloc.

Instalat XP si merge fara nici un fel de cusur.
Evident ca am folosit driver-ele standard oferite de BenQ, insa urmeaza sa 'intru in problema' si sa caut cele mai noi driver-e dedicate (aka Realtek ptr. NIC si audio, ATI ptr. NB/SB/GPU, Atheros pt. wireless, AMD ptr. CPU, Synaptics ptr. touchpad si, eventual).
Urmeaza sa vad daca unitatea optica este region free. Daca nu, voi cauta un firmware region free.

BT-ul integrat chiar mi-a placut (inainte foloseam un dongle pe USB pe vechiul laptop).
Am reusit sa ma fac mobil in totalitate via un tel. mobil Noka 3650 si GPRS de la Orange. Nu va asteptati la viteze astronomice insa, ca idee, am reusit sa ascult radio online (Radio 21) si sa fac ceva surfing la viteza de dial-up. Ceea ce, cred eu, este chiar OK!

Chestie misto: am instalat HL2: Ep. 1 si, la optiunile video, apare HDR! :)
Si chiar merge!!!

Deocamdata ma ocup de gasirea tuturor driver-ilor si formatarea bateriei (are nevoie de 4 cicluri incarcare-descarcare ptr. a ajunge la functionare in parametri).

Voi reveni cu impresii.

PS: stau mai prost cu review-urile asa ca, daca aveti intrebari specifice, va rog sa NU ezitati in a ma intreba ce si cum! :)

nicolin

Alte impresii:
- display-ul imi PLACE! Luminos, cu unghiuri de vizibilitate chiar OK (in comparatie cu vechiul Acer Aspire 3023WLMI)... SUPER!
- carcasa NU se incalzeste atat de mult ca la vechiullaptop (Acer-ul de mai sus), desi are un CPU mai puternic, un GPU tot mai puternic, si un HDD SATA la 5400 rpm (fata de 4200 la cel vechi)
- tastatura este... ermm, dar am spus deja de ea. Nu-i nimic! Este birci, cu taste (zic eu) generoase.

Revin...

tcalexander

Să-l butonezi sănătos. Pune şi nişte poze eventual. :)
Would you like to ride on your own ass?

laf

cum e bateria? de exemplu la un film cu sonor mediu, ai incercat sa vezi cat te tine?
3Dmark ai facut pe el ? cu temperaturile cum stai mai exact? (cifre ).
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

nicolin

Voi incerca sa fac ceva teste/bench-uri/masuratori si revin cu rezultatele.

laf

nicolin, am o prietena care vrea sa isi ia zilele astea laptop si as merge si eu pe BenQ zi mi totusi daca poti cate ceva de baterie si de unde l ai luat ... mersi mult
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

ozzy

Oarecum offtopic: o sa apreciezi mai incolo garantia cat mai prelungita. Minim 2 ani, preferabil e 3. Trust me ;) , preturile MB-urilor sunt prohibitive si din pacate mai pica.. Am lucrat vre-o 7 luni intr-un service de laptoape, stiu ce zic.

Succes!
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

#13
laf, laptop-ul l-am luat de la o firmulita mica, Virtech Co Srl (www.esal.ro) din comoditate (era foarte aproape de locul de munca, banii economisiti daca l-as fi luat de la alta firma, cu pret mai mic, contrabalansand taxa de deplasare pana la sediul mai ieftin).
In 3DMark05 am scos cam 3300 puncte.
In momentul de fata insa se pare ca am o mica problema cu bateria: cand folosesc numai bateria se pare ca GPU-ul face niscaiva figurine.
In orice caz, se pare ca chestia misto apropos de service este ca vin baietii la tine si ti-l iau ei, dupa care ti-l aduc inapoi.
Chestie patita de cineva pe Softpedia (gasesti la sectiunea lor de laptop-uri un thread dedicat, ce-i drept nu chiar atat de informativ si educativ pe cat imi doream eu), si confirmata de informatiile de pe site (http://www.benq.ro/support/).
Am tot zis ca fac teste, insa a venit Pastele, iar dupa am cam lalait-o, intre timp aparand chestiunea cu bateria.
Inainte de patania cu bateria, NHC imi arata o durata de viata de cca 1:45 ore, asta cu ecranul cam la 1/2 si cu wireless ON.

LE: urmeaza sa sun maine la BenQ sa vad ce si cum sta chestia cu preluarea laptop-ului (adica daca, in momentul in care vin sa-l ridice, trebuie sa le dau inclusiv CD-urile, cartile tehnice, ambalajul - asta deoarece prefer sa vina la mine la servici sa-l ridice, eu ajungand acasa -cred- dupa orele de program ale baietilor de la ridicare produse).

LLE: ozzy, este evident ca cu cat termenul de garantie este mai mare, cu atat mai bine. Insa eu consider 2 ani ca fiind o perioada decenta, asta in cazul in care majoritatea producatorilor ofera o garantie de numai 1 an, putini 2 ani, si mai putini cei cu 3 ani.

ozzy

De obicei pt 3 ani platesti (50-70 oiro in plus) da' face..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

In ultima vreme am vazut multe oferte cu cel putin 2 ani garantie. 3 ani mai rar, insa 2 ani din ce in ce mai des. (Sunt abonat la newletter si oferte la firmele de calculatoare)
In magazine n-am mai dat o raita de mult dar probabil ca situatia incepe sa se schimbe.
These are the days of our lives.

laf

hmm mie mi se pare jenant termenul de 12 luni pt un laptop.... dar romanii accepta de multe ori pentru 50-60 ron diferenta..
ati citit testul de laptop din Chip, acolo ca Chip tip apare un Acer http://www.scop.ro/produse/calculatoare/laptopuri/multimedia-entertainment/aspire-5102wlmi-vga-lx-ax80x-126.html care se pare e la acelasi pret si performanta ca BenQ... sa vedem si alte pareri..
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

laf

garantie 1 an pt laptop e jenant... din pacate unii tin cont de 50-60 ron
ati citit testul din Chip .. Chip tip a luat un Acer http://www.price.ro/specificatii_acer_aspire_5102wlmi_turion_64_2x_tl50_1.6ghz_lx.abh0j.273_56966.htm  sau http://www.scop.ro/produse/calculatoare/laptopuri/multimedia-entertainment/aspire-5102wlmi-vga-lx-ax80x-126.html  ; se pare ca echivaleaza BenQ...voi ce ziceti ? se plange cineva de Acer ?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

nicolin

#18
laf, eu mai am si un Acer Aspire AS 3023WLMi (pe care sper sa-l dau in curand deoarece mi-am luat BenQ-ul).
Chestiile mai putin atragatoare ar fi:
- prinderea ercanului: desi se misca OK, ercanul se 'balangane' foarte usor la orice vibratie
- tastatura: este cam 'fada' d.p.d.v al apasarii pe ele, la mijloc tastatura se indoaie un pic, in caz de functionate in full-load se simte caldura la taste, in special in partea de mijloc, insa nu atat de tare/deranjant incat sa nu poti atinge tastele
- volumul difuzoarelor este unul cam mic
- in regim de functionate full load se simte destula caldura in zona palmrest-ului din stanga. Pesemne ca acolo se afla GPU-ul si/sau HDD-ul
- ecranul nu are o luminozitate foarte puternica, asta in comparatie cu BenQ-ul
- per total, are un feeling de un obiect mai fragil

Referitor la acel Aspire 5102 am observat ca are un GPU X1300 (fata de X1600 la BenQ) si numai 128 MB memorie dedicata (fata de 256 MB la BenQ) ptr. GPU. Astfel daca esti (si) gamer, nu cred ca ar fi cea mai inspirata alegere. De asemenea CPU-ul este TL-50 (1.6 Ghz/Cache 2 x 256KB) fata de TL-52 (1.6 Ghz/Cache 2 x 512KB) la BenQ. Si, evident garantia, care este de numai 1 an (fata de 2 la BenQ). Din cate stiu pot sa extinzi perioada de garantie de la 1 la 3 ani, insa va trebui sa decartezi un supliment de EUR 107,00 fata de pretul de original de achizitie !!!

LE: uite si un review ptr. 5102

laf

mersi nicolin, foarte reusita comparatia, Felicitari..
mersi inca o data... o sa mergem pe BenQ
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

nicolin

#20
laf, daca ai posibilitatea sa vezi ambele sisteme, live, cred ca iti vei putea da seama cate ti se potriveste cel mai bine.

Sa ne spui ce ti-ai luat!

laf

ok, o sa anunt, oricum este pt o prietena si nu pt mine  ;;). Ce nebuloasa mai am: cat de important e dual channel la laptop acestea mai noi.. de ex pt Tl-50, Tl 52; mai exista procesoare care sa iubeasca dual channel cum era o data P4 (willamete parca era chipsetul, FSB 800)?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

nicolin

#22
Conform site-ului, procesoarele AMD Turion™ 64 X2 Dual-Core stiu de dual-channel.

LE: am sunat, de control, nr. de tel. ptr. service de pe site-ul BenQ. Tot ce trebuie sa faci este sa impachetezi laptop-ul si vor trimite ei un curier ptr. a-l ridica. Tu le spui la telefon adresa unde trebuie sa se prezinte curierul si iti dau adresa pe care v-a trebui sa o mentionezi in scrisoarea de transport ca destinatar. Zuper! Asa ca luni o sa-l trimit la ei ptr. chestiunea cu bateria.

nicolin

Luni i-am sunat si au venit sa-mi ia laptop-ul.
Ieri (Joi) nu au reusit sa-l trimita, asa ca astazi mi-l vor expedia via curier, urmand ca maine sa-mi fie livrata jucaria acasa.
D'abia astept!

In alta ordine de idei, frunzarind site-ul BenQ.ro nu am gasit mai nimic aporpos de update-uri ptr. driveri si/sau driver-i noi.
Am facut cateva sapaturi si aici am gasit, in sfarsit, ceva de download-at.
Din pacate nu am la mine CD-ul original BenQ cu driver-e ca sa compar versiunile de driver-e de pe CD cu cele de pe site.

nicolin

In sfarsit, dupa un periplu de aproape de o luna, m-am ales cu o inlocuire de laptop! Deci am unul cu totul si cu totul brand new!
laf, tu ce ti-ai ales pana la urma?

laf

:), pai sa fim intelesi, ma intereseaza subiectul, dar deocamdata nu intentionez sa imi iau din multe motive;
m-am interesat pentru o prietena, care insa fata fiind nu i-a placut cum arata si a ales un sony vaio... scump si la performante nu prea stralucit...una cu alta, nu si-a luat ce discutam noi, iar de testat nu prea am cum, pentru ca ea e in presesiune si apoi sesiune, iar eu o sa  urmez acelasi traseu, deci poate in vacanta de vara sa vin cu niste teste....

ontopic:
ma bucur ca ti l-au schimbat...a durat ceva,,dar e bun si altul nou, sa speram ca cu asta nu o sa ai probleme si sa il folosesti la maxim, in fond de asta ti l-ai cumparat... s-auzim de bine, si asteptam vesti daca or sa mai fie...
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

LNT

Ce parere aveti de jucaria asta?
These are the days of our lives.

IceCub

Quote from: lapcat on 10 November 2007, 15:12
Ce parere aveti de jucaria asta?

Un adevarat desktop replacement... poate doar amatorii de jocuri ar avea de comentat.
Nu imi dau seama exact ce fel de hdd are, dar consider ca ar fi potrivit unul la 7200 rpm.

nicolin

Un HDD la 7200, intr-un laptop, NU are ce cauta.
Consum MARE de curent, multa caldura degajata in sistem, it makes no sense.

LNT

Nu se simte la performanta?  :huh:
These are the days of our lives.

tcalexander

Prea puțin pe lângă dezavantajele enunțate de Nico.
Would you like to ride on your own ass?

IceCub

Quote from: nicolin on 11 November 2007, 00:18
Un HDD la 7200, intr-un laptop, NU are ce cauta.

Tocmai... este vorba de un desktop replacement.