Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 299
Total: 299

Pen drive/Flash drive/Memory stick

Started by Chipicao, 20 January 2007, 15:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Chipicao

Cât de mari sunt diferenţele de viteză între modelele de pe piaţă?
Există vreun test comparativ pe net? Trebuie să existe, deci linkuri vă rog. :)

Dacă aveţi aşa ceva, aştept şi păreri personale, dacă sunteţi mulţumiţi sau aţi avut probleme.

Pe mine mă interesează să fie cât mai mic (dimensiune fizică), dar dacă asta impune un transfer mai slab, mă "chinui" şi cu un model mai mare.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

peizan


LNT

Eu am super stick-ul din link de 1Gb, de fapt disponibil 982Mb. Oricum mie mi-e de ajuns...deocamdata :). E foarte mic si totusi nu vine cu un snur, modelele mai mairi (fizic) de la kingmax aveau snur. Cred ca sunt cele mai mici flash-uri (fizic) de pe piata. Singurul dezavantaj ar fi rata de transfer destul de mica, nu am masurat-o, dar ca timp dureaza ~10 min pentru umplere, in functie de numarul de fisiere.
These are the days of our lives.

kquizak

kingmax sunt singurele modele cu care am avut probleme....(se ardeau),in schimb cele de la Sycron si Sandisk(5 ani garantie) sunt cele mai fiabile
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

Foxter

Eu tocmai am luat asta . Sunt multumit de el.

Ce am gasit despre el rapid e un PDF.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Kingmaxurile m-au vrăjit de la prima vedere, dar am vrut sa fiu sigur şi în legătură cu performanţa/fiabilitatea lor.
10 minute nu mi se pare exagerat de mult pentru a transfera 1GB, dar ce-a zis kquizak nu-mi prinde deloc bine.
Cred că mai bine aştept să văd ce mai apare pe piaţă.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Orice iei uita-te si la perioada de garantie. Eu am doua ped drive-uri kingmax si nu am avut probleme cu ele.....poate la kquizak a fost doar ghinion. Oricum daca nu te grabesti uita-te si la ce "jucarii" au prietenii tai si cred ca mai mult de o ora pentru fiecare nu-ti ia sa vezi de ce sunt in stare.
Bafta la cumparaturi!  :sal:
These are the days of our lives.

kquizak

recent am primit de la Atlas Corp(reprezentantul Sandisc in .ro)(avantajele meseriei--mai primesti cate ceva pe la traininguri) http://www.sandisk.com/Products/Item(1238)-SDSDPH-512-SanDisk_Ultra_IISD_Plus_USB_512MB.aspx asta.
imi place cum merge...

si are si un fel de brelock de chei cu care sa il cari...f fain...f mic...si il poti folosi si pt camera...
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

ozzy

Este si SD si intra si pe USB?? Exista mini SD la fel? De unde imi iau si eu :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

De unde vrei... Sunt pline Media Galaxy de ele.
miniSD n-am vazut.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Stai sa inteleg.. Are size de SD, deci intra intr-un aparat foto cu SD, si totusi il pot pune ca pe stick pe usb?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

kquizak

network-tools.ath.cx ---nmap yourself

IceCub

Ca un sfat general: "cascati" bine ochii la preturi!
Saptamana trecuta am cumparat un card microSD de 1GB la 67 RON, iar dupa 1 ora am gasit in alta parte la 47 RON.   :slap:
Nu mai spun ca am vazut acelasi card ieri seara in Real la 180 RON.  :blink:
Am impresia ca marile lanturi de magazine au ramas cu preturile in urma rau de tot, sau cu marfa veche in stoc, achizitionata la preturi mari.

ozzy

Hmm, ma uitam mai devreme pe un site cu componente si baietii nu vedeau nici o diferenta intre miniSD si microSD. M-am prostit eu de tot? Stiam ca difera macar un pic dimensiunile.. Ori ma lasa memoria :( ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Cu memoria cred că stai bine, dar nu cumva aveau şi adaptoare şi din cauza asta păreau de aceiaşi dimensiune? ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu