Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 311
Total: 311

2.1, 5.1, 7.1, x.y ...

Started by ozzy, 27 November 2006, 13:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ozzy

Eu pana acum am avut doar placa de sunet on-board cu o singura iesire stereo si 1 pereche boxe (pereche = stereo, duuh)

Explicati-mi si mie ce-i cu 2.1, 5.1, 7.1 astea ca habar n-am.. Am vazut ca ai x-shpe iesiri din placa de sunet iar sistemul audio e compus din x-shpe boxe/sateliti + 1-2... sub-woofer.
So, inteleg ca e vorba de mai multe boxe. Acum, ce vreau eu sa stiu e daca ele scot sunete diferite (unele inalte, unele medii etc..) sau daca toate playaza aceeasi chestie (adica ca si cum la iesirea mea stereo mai leg cateva boxe) M-ar interesa daca pot avea in jocuri si in filme sunetul "directionat" dupa urmatorul exemplu:
- am 4 sateliti dispusi in fiecare din colturile camerei mele. Vreau ca in momentul in care un "inamic" e in spatele meu sa-mi pot da seama dupa sunet. Sau cand se misca ceva sa-mi dau seama din ce directie. Valabil si pentru filme..
Exista asa ceva? Dar pentru muzica?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

kquizak

2.1 = nimic deosebit sw reda semnalul bas
5.1 =sunetul se imparte asa:2 semnal front,2 semnal rear,sw + center separat.Aici e alta treaba ...semnalele difera...ceva auzi pe rear si altceva pe front
7.1= adauga la 5.1 perechea de boxe middle (cu semnalul aferent)
...de vazut Prologic II,DTS,Dolby Suround...testeaza cu un dvd 5.1
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

Velkan

Da, acoperă frecvenţe diferite, sateliţii scot înalte şi medii, iar subwoofer-ul -- joase.

Cât priveşte exemplul tău, asta e şi ideea din spatele sistemelor cu mulţi sateliţi -- crearea impresiei de spaţialitate a sunetului, în special în filme şi jocuri. Pentru muzică e suficient un sistem 2.1, pentru că materialele audio sunt înregistrate în general pe două canale.

În fine, SoNic îţi poate explica mai bine ca mine. :fum:
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

ozzy

Ahaaa, bun, deci merita 5.1 pt joace si filme. Muzica insa, nu se gaseste inregistrata pe mai multe canale :( ?

LE: pai si orice joc sau film va stii pe ce boxe si ce sa scoata?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Velkan

#4
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

Diana.D

muzica e stereo in cele mai multe cazuri , rar este si 5.1 , de 7.1 am auzit ca ar fi posibil ... nu am gasit pana acum.
pe muzica stereo rullz , pt filme si jocuri multicanalele .

kquizak

sony a scos mai de mult asa numitul superaudioCD--se aude super(am primit la un training sony un disc...bineinteles l-am rulat cu un dvd-player sony)--si nici macar nu e nevoie de 5.1 pt a reda 'spatial'
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

SoNic

#7
Exista muzica multicanal - si veche (inregistrari quadrofonice aduse la viata, 4.0) si noua (5.1). Este superba, se poate gasi pe CD (format DTS) sau DVD (format DTS, DolbyDigital sau DVD-Audio). DTS este superior calitativ lui DolbyDigital dar ambele palesc in comparatie cu DVD-A.
Aceste formate pot fi ascultate pe o placa audio surround (insa numai pe cele Creative mai scumpe, gen Audigy2ZS, Audigy4, X-Fi, poti avea DVD-A).
SACD promovat de Sony este alt format de inalta calitate surround, dar nu merge ascultat pe PC ci numai in playere dedicate din motive de copyright. De aceea nu mi-am cumparat nici un SACD, desi playerul meu stie de ele.
Boxulitele PC pentru a fi ieftine folosesc subwooferul pentru a reda si basii din toate canalele prin asa-numita redirectare (cu ajutorul unui crossover).
Intr-un sistem serios, fiecare canal reda full spectrul frecventelor, difuzorul de sub reda ceea ce denota din denumirea lui - frecvente sub basii normali. In filme este canal dedicat exploziilor, cutremure, si alte efecte speciale de joasa frecventa. In muzica nu prea este folosit.
In jocuri efectele sunt superbe, chiar putin aiuritoare uneori (cand ai multi inamici de jur-imprejur).
Nu am decat un sistem 5.0 asa ca nu ma pot pronunta cu privire la 7.1... banuiesc ca este exagerat deja. In afara de jocuri, nu exista surse 7.1. Exista ceva 6.1 in filme dar atat.
Unsigned integer