Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 415
Total: 415

Extindere raza de actiune bluetooth dongle

Started by chitza, 13 November 2006, 15:06

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

chitza

Stie cineva cum maresc raza de actiune ptr. un dongle bluetooth? Am unul, Gigabyte, pretinde c-ar merge pana la 100m (in spatiu liber). Eu am nevoie sa mearga vreo 20-30m insa semnalul trece printr-un perete (de fapt nu trece, asta-i problema mea  :D )

Am telefonul conectat in mod constant la PC-ul de la birou si uneori, cand ies in curte, se pierde conexiunea ActiveSync, deci nexam mailuri...
Vazusem odata pe un site cum niste baieti au folosit niste palete metalice de scos cartofii din baia de ulei (stiu, inedita solutie  :D) pe post de antene si extindeau raza de actiune la vreo 3km, insa eu as vrea sa cumpar o antena micuta gata-facuta si nu gasesc pe nicaieri...

ozzy

Ai nevoie de 2 bucati bluetooth 2 pentru ca bt clasic zice 100 dar bate 10 m in realitate  :slap:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

chitza

Si de ce 2 bucati? Una e in telefon deja.... Ma rog, sa zicem ca-mi cumpar altul, de unde stiu ca are performante mai bune? Trece prin perete la vreo 15-25m?

Chipicao

http://www.pentest.co.uk/documents/bt_dongle_mod/bt_dongle_mod.html
Totuşi, nu cred că vei rezolva nimic. Degeaba are dongle-ul raza de 10 Km, şi telefonul trebuie să aibă o rază cel puţin la fel de mare ca să poată transmite.
Exact asta a vrut să spună şi ozzy, dar a folosit "cuvintele lui" :D (just a joke)
În traducere, ai nevoie ca atât telefonul cât şi dongle-ul să fie BT versiunea 2.0, care întrardevar are o rază mare.
Despre ce telefon e vorba?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

chitza


ozzy

99% din teluri nu au BT 2.0, nu-ti face griji  :unsure:. Mai dureaza pana cand BT 2.0 va deveni standard pt mobile. C'est la vie :( Cauta si tu alte solutii .. Sunt sigur ca niste baieti destepti de la electronica pot sa-ti dea niscaiva sfaturi ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

chitza

Pai... io-s la electronica, prost nu sunt... da' sfaturi nu pot sa-mi dau, ca nu mi-a placut cursul de Microunde, unde se studiau antenele & sh**.  :D

ozzy

Well, vezi ca din "old schooll"-ul din poli, unora le-a placut cu siguranta.. Cel putin bunicul meu sigur le mai stie p-astea ca e maniac  ;;) (in sensul relativ bun al cuvantului) Insa eu nu comunic aproape deloc cu el si nu prea pot spera sa te ajute. Vezi poate se pricepe Flor sau vre-un alt electronist de pe cheap, aici se pare ca nu au migrat prea multi :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

Ma indoiesc ca problema se poate rezolva prin vreun artificiu electr(on)ic. Componentele unui dongle/modul Bluetooth sunt prioectate ca sa folosessca o anumita 'cantitate' de energie (V, A) si, marind aceste date de intrare (in vederea, sa zicem, obtinerii unei presupuse puteri mai mari de emisie), este posibil ca ajungem la componente deteriorate prematur. De asemenea, cred ca se poate pune problema si a 'antenei' care sigur nu poate fi 'overclock-ata' a.i. sa se mareasca aria ei de acoperire. ;)

adilehanceanu

Păi nu, dar cu o antenă cît de cît direcţională poate s-ar rezolva problema... numai că aia tre' calculată de un meseriaş.
The soul of computer technology