Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 413
Total: 413

Fenomenul de greiere

Started by Chipicao, 08 November 2006, 23:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Chipicao

După ultimul upgrade, am observat un piuit în unitate, care se manifestă doar când încarc o imagine. PC Speaker îl scot de când mă ştiu, aşa că trebuia să fie o componentă. Nu i-am mai dat importanţă, până când am citit acest articol.

Ce este fenomenul de greiere, din ce cauză apare? Există vreo metodă prin care poate fi înlăturat?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

CQ

www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

Chipicao

PV Leadtek 6600GT TDHE, MB MSI 915P Combo (problema e veche, io-s nou :) ). "Cârâitul" apare şi la scroll, aşa cum mi-ai spus
Griji nu prea îmi fac, dar sunt cel puţin curios. :crazy:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

O fi o bobina "cantareata".
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

CQ

Credeam că doar Gigabyte foloseşte muzicanţi pe plăci. :crazy:
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

chitza

Aceeaşi problemă o am şi eu (sau asemănătoare, nu-mi dau seama cum se manifestă la tine): la scroll (fie pagină web, poză, document office, etc...) apare un "cârâit" in difuzoare. Presupun că se datorează unei interferenţe între semnalul emis de placa video şi cea de sunet (onboard).

Viktor

Quote from: Chipicao on 08 November 2006, 23:54
[..] un piuit în unitate[..]
nu e acelasi lucru cu paraitul din boxe la unele placi de baza cu sunetul onboard(cum avem multi) si fara impamantare si/sau cu boxe prost ecranate, nu?
marturisesc ca le aud pe ambele, mai slabut cel legat de grafica, totusi..
solutie?  :unsure: the future is out there, ca nu stiu daca exista..

ChipTavi

@Chipicao
Incearca sa identifici de la ce bobina vine "melodia" si apoi s-o rezolvi cu nitel lac de unghii.....Stiu un prieten care avea o probl asemanatoare...cum intra in 3D incepea placa video (Leadtek 7900GS) sa cante....a rezolvat-o cu metoda recomandata de mine.....dar sa stii ca vei avea probleme la garantie.....asa ca gandeste-te de 2 ori inainte de a actiona.....
Numai bine!

Chipicao

Mersi ChipTavi, dar deja nu mai observ sunetul din cauza ventilatoarelor. :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

FATHER

Quote from: ChipTavi on 12 September 2007, 23:19
@Chipicao
Incearca sa identifici de la ce bobina vine "melodia" si apoi s-o rezolvi cu nitel lac de unghii.....


Mai bine cu ceara. N-au cum sa se prinda cei de la garantie...

Chipicao

Hmm... De mult ori am vazut pe unele circuite (şi cred că la bobine) o substanta care părea că a curs de undeva. Să fie ceva folosit tocmai în acest scop?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

E un fel de ceara si se foloseste pentru izolatie.
These are the days of our lives.