Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 589
Total: 589

rundll32.exe

Started by peizan, 07 November 2006, 12:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peizan

Sa incep cu inceputul. Am instalat windowsul. Apoi drivere, update and stuff. Am instalat chiar si IE 7 de curiozitate si (din pacate) de nevoie.  Apoi a venit timpul antivirusului. Pana sa gasesc o licenta valida de BD 10 (au schimbat aia cheia) am bananait (navigat) pe net fara protectie. Intr-un final m-am oprit asupra lui KIS 6.0. Intre timp m-am procopsit cu 2 procese rundll32.exe. Nu le-am observat pana cand nu am vazut ca daca nu le opresc (manual) nu imi merge IE7.

Ba mai mult, tot "datorita" lipsei de protectie in tray imi apare o iconita draguta care ma avertizeaza ca "your computer may be infected with harmful or unwanted software!". Daca dau click pe ea imi aprare ferestra pe care am atasat-o.

Intrebarea: Cum scap de chestiile astea?



peizan

Folosesc Spybot Search & Destroy. Nu ajuta in cazul de fata.

tom

Foloseste si ad-aware ...
Si cu msconfig scoate tot de la startup ce nu prea are ce cauta acolo.  :)

adilehanceanu

Intră în Safe Mode şi şterge manual orice rundll32.exe care nu e în \system32 sau system32\dllcache şi care la Properties>Version nu zice nimic de Microsoft :)
The soul of computer technology

peizan

Am facut tot ce ati zis. Si nimic.

Asa ca am reinstalat windowsul.  :D  Iar acum am fost muuult mai atent.

Foxter

Acum e prea tarziu pentru tine sa iti fie data rezolvarea dar poate ajuta pe altcineva:
http://www.techspot.com/vb/all/windows/t-63309-Spyware-Detection-Alert.html
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.