Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 309
Total: 309

Ce se intampla cu umorul romanesc?

Started by nicolin, 04 November 2006, 07:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

nicolin

Ma refer, in special, la filme. Bunaoara ma uitam, a tz-a oara, la seria de filme BD. Toma Caragiu, Dem Radulescu, mari actori. Nu stiu de ce dar acele comedii romanesti, vechi de (cred) mai bine de 30 de ani, sunt cu MULT mai comice decat orice emisiune/serial romanesc de profil din momentul de fata. Oare sa fie voeba de inexistenta unor actori/regizori apti sa readuca pe micile si marile comedii de calitate? Ca sa nu mai comentez faptul ca aproape TOATE tentativele actuale nu sunt nici macar cat negrul de sub unghii in comparatie cu ce a fost. Chiar NU mai avem umor in noi, in afara de aberatii gen Leana si Costel sau 'minunatele' emisiuni xxxxx contraataca?
Voi ce pareri aveti?

akenathon

parerea mea este ca societatea de consum a patruns si in divertisment - umor... tot ceea ce e facut pe banda, la norma nu este f calitativ.
situatia nu e asa numai in ro. sa luam, de ex. europa: comediile de azi nici nu se compara cu cele facute de fernandel, de funes, alberto sordi si altii. de americani nu mai vb.
si ca sa o iau usor - usor spre off topic: in toate domeniile lucrurile sunt tot mai mercantile. cum era muzia prin anii 70 si cum este acum?cate din melodiile de atunci se asculta acum si cate din melodiile de-acum sa vor asculta peste 30 de ani?!?
[total off topic]aveam un aragaz de la parintii mei pe care am decis sa-l inlocuiesc acu' vreo 3 ani, desi inca mai functiona...imi doream ceva mai modern. vechiul aragaz avea in jur de 30 de ani vechime si a fost - atunci cand a fost luat - cel mai ieftin de pe piata... am curaj sa bag mana in foc ca cel mai scump aragaz din zilele noastre nu o sa functioneze atata timp.
in perioada copilariei mele era obiceiul ca parintii sa lase mostenire masinile copiilor... acum se schimba autoturismele de mai multe ori intr-o viata...[/total off topic]

s0ldatu

actorii din generatia actuala s-au nascut dpdv profesional intr-o perioada tulbure. nu au "radacini", din care sa se dezvolte. acum multi ani era o emisiune numita "scoala vedetelor". nu "academia vedetelor", care e mai recenta. din acea scoala a vedetelor au rabufnit in teatru si in film o serie de papitoi si de fufe care, cum spuneam pe un alt topic, nu au alta calitate in afara de aceea ca arata bine. foarte putini dintre ei au si talent.

chestia asta continua in prezent, insa acum e mult mai rau. acum vedetele nu se ridica singure, ci sunt produse de catre media. si tot media le doboara. reteta e simpla:
1) se ia materialul brut, aka fufa care a dat cu fundul unde trebuie sau papitoiul care are pile/cunostinte/relatii in bransa
2) se baga la inaintare prin cercurile mondene, sa il miroasa haita ca e de-al lor, eventual mai da cu fundul pe la masculii/femelele cu pozitie inalta in haita
3) se pune pe el textila creata si sponsorizata de stilisti mai mult sau mai putin cunoscuti, ca doar si ei trebuie implementati in atentia consumatorului de media
4) cand blatul e gata insiropat, se baga la cuptor in reviste mondene, alaturi de nume cunoscute, ca sa fie mentinuta in atentia consumatorului
5) se coace incet, la foc mic, sa nu se arda chiar de la inceput: aparitii in videoclipuri, figuratie, copil de mingi la meciurile celor mari, etc
6) se scoate prajitura si se pune pe taraba, apoi precupetul (aka impresarul noii vedete) incepe sa-si strige marfa si s-o prezinte ca "un tanar care promite", "o speranta a muzicii/teatrului/filmului romanesc", "un artist de perspectiva", etc, desi prajitura nu e decat un amestec ordinar de zahar si coca(ina).
7) daca e inteligent, precupetul reuseste sa-si bage creatia intr-un angajament mai putin important, dar serios, pe termen mediu sau lung: seriale tv, filme cu buget mai mare, emisiuni de genul "xxx contraataca", de preferinta in roluri care sa aiba o cat mai mare interactiune cu rolurile interpretate de corifei ai genului respectiv. in felul asta, daca juniorul da chix, se va spune ca a stat in umbra maestrului, iar daca reuseste, se va spune ca a fost influentat pozitiv de catre acesta

et voila! a brand new star! numa' bun de bagat in felinarele prostimii ! reteta e generala, dar merge si pentru emisiunile de umor.

nicolin

[ot] Sincer cum, NU inteleg de ce se face atata tam-tam apropos de, sa zicem Andreea Esca. Cu CE ANUME a contribuit ea la dezvoltarea media, a stirilor, de a ajuns sa fie asa mediatizata. Sau este doar masina de propaganda?[/ot]

akenathon

voila raspunsul:
Quote from: nicolin on 04 November 2006, 08:36
...este doar masina de propaganda?[/ot]
este un "brand" al protv, iar protv o mediatizeaza...  :ass:

s0ldatu

Quote from: nicolin on 04 November 2006, 08:36
[ot] Sincer cum, NU inteleg de ce se face atata tam-tam apropos de, sa zicem Andreea Esca. Cu CE ANUME a contribuit ea la dezvoltarea media, a stirilor, de a ajuns sa fie asa mediatizata. Sau este doar masina de propaganda?[/ot]
a contribuit la f00terea unui buton, cu asta a contribuit. acum au ajuns sa fie numite vedete chiar si prezentatorii de stiri/vreme/alte balarii. a ajuns un p00lache habarnist de la antena1 sa prezinte stiri legate de piata de capital. a ajuns un alt luzer habarnist sa prezinte stiri legate de it! se pune omul (?) potrivit la locul potrivit pentru altii! uite tamtam!

donatello

Umorul e gustat diferit de oameni, depinde de vîrstă, educaţie, stare de spirit. Să faci o emisiune de umor să o guste un intelectual de 35-40+ ani, e greu. Nu ai intervalele orare cînd e acasă şi eventual se uită la televizor, nu ştii exact ce îi place, în general ca şi număr nu găseşti prea mulţi :). Aşa că e facil să faci emisiuni la care ai deja targetele formate care se uită ca boii la "Dansez pentru tine" sau Ăla contraatacă. Mai e o alternativă: să faci băşcălie de alţii care greşesc, vezi Cîrcotaşii. Uşor offtopic, nu mai am cablu TV de mai mult de un an de zile. Credeţi-mă că nu am pierdut nimic, filmele noi şi vechi le am pe PC, informaţiile din ziare citite sporadic sau auzite la radio în maşină...
Ţin minte că prin anii 90 chiar rîdeam la poantele Vacanţa Mare, Divertis, Vouă. Acum nici măcar nu mai zîmbesc la noile lor show-uri, văzute pe la părinţi...:). Am o parte din înregistrările lor de atunci, erau mult superiori. Aveau ce-i drept şi mult mai multe subiecte nefumate...
M-am uitat cu plăcere deosebita la Taxi, Mash iar mai recent la Seinfeld. O lume nebună care încearcă din răsputeri să se comporte normal, that's the spirit... :D
Frate... am văzut pe unul în biserică, desfăcea o cutie de bere! Nemaipomenit, să-mi cadă ţigara din gură, nu alta...

s0ldatu

Quote from: donatello on 04 November 2006, 08:54
Umorul e gustat diferit de oameni, depinde de vîrstă, educaţie, stare de spirit.
aici e problema! si nu ma refer atat la cantitatea de "scoala" facuta de consumator, cat la faptul ca in ultimii ani se intampla un lucru grav: media il educa pe consumator, ii spune ce sa consume, ii creeaza nevoia de consum specific. iar prostimea consuma ce i se spune, pentru ca ceea ce i se spune este prezentat ca fiind "la moda". media creeaza aceasta moda, in loc sa se limiteze la a o prezenta publicului. asta nu e un lucru natural!

donatello

Dap, aşa e, de aceea am preferat un abonament cu viteză mai mare la internet unui abonament la o firmă de CATV. În acest moment pot afirma că nu ai la ce te uita la vreo televiziune românescă. "Tînăr şi neliniştit" mai are ceva episoade, nu îmi e frică că o să pierd sfîrşitul...
Frate... am văzut pe unul în biserică, desfăcea o cutie de bere! Nemaipomenit, să-mi cadă ţigara din gură, nu alta...

s0ldatu

ba mai ai la ce e uita: documentare sau emisiuni gen teleenciclopedia. printre putinele care se multumesc sa prezinte faptele asa cum sunt, fara sa la interpreteze. intotdeauna, cand un comentator/moderator/whatever se apuca sa interpreteze stirea, aceasta stire ajunge distorsionata la public.

donatello

Poate. Dar cîte documentare vezi pe canalele româneşti? Înafară de TVR1, pe care îl prind cu o antenă comună...? De Discovery & Co îmi e dor într-adevăr, dar mai aduc de pe torente...
Frate... am văzut pe unul în biserică, desfăcea o cutie de bere! Nemaipomenit, să-mi cadă ţigara din gură, nu alta...

nicolin

Singurii care, in acest moment imi sunt simpatici, sunt grupul Voua.Divertis s-a cam uzat moral (parerea mea). Aceleasi poante (geniale de altfel, insa atunci cand au aparut) 'imbracate' altfel.

akenathon

Quote from: donatello on 04 November 2006, 08:54
...Ţin minte că prin anii 90 chiar rîdeam la poantele Vacanţa Mare, Divertis, Vouă. Acum nici măcar nu mai zîmbesc la noile lor show-uri, văzute pe la părinţi...

Quote from: nicolinSingurii care, in acest moment imi sunt simpatici, sunt grupul Voua.Divertis s-a cam uzat moral (parerea mea). Aceleasi poante (geniale de altfel, insa atunci cand au aparut) 'imbracate' altfel

divertis din anii 90 era net superior divertisului de azi... au dat calitatea pe cantitate; tre' sa faca o emisiune pe saptamana.  :)

bro

asa e. plus ca, spre deosebire de altii, Divertis am inteles ca si improvizeaza destul de mult. inainte erau haiosi rau, dar acum ma cam plictisesc. lafel si cu Vacanta Mare. camd eram mic ii ascultam pe casete inregistrate de prin spectacole pe cand erau 3 in grup, acum sunt penibili.
poate e si din cauza noastra, a varstei si a stresului. oricum e clar, umorul de calitate in RO anilor 2006 lipseste cu desavarsire.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

lucas21

E din cauza ca, asa cum a spus si akenathon au dat calitatea pe cantitate. Una e sa scrii pentru un spectacol pe care il prezinti cateva luni si alta pentru o emisiune saptamanala. Si cum Divertis s-a intamplat la fel numai ca ei n-au ajuns chiar la maimutareli. O emisiune de comedie interesanta mi se pare "Saptamana nebuna" (cred ca asa se numeste) de la Prima. Ei macar fac umor de limbaj si nu din maimutareli si scalambaieli.
Pacat ca n-am cablu unde stau asa ca nu prea am cum s-o vad.

Vlad01

Divertis erau foarte amuzanti cand faceau un spectacol o data la 6 luni si era bine pregatit. Radeam de numa

axismundi

În ultimii 10-20 ani nivelul cultural al populaţiei (şi nu mă refer în special la România) a scăzut enorm de mult. O coafeză din anii '80 era mult mai cultă decât una de azi (asta ca să fie clar că vorbim de the average romanian, pentru că el formează 80% din audienţa tv). De fapt sunt convins că o coafeză de azi nu ştie ce poezie a mai scris Eminescu în afară de Luceafărul, dacă o ştie şi pe asta. Deci, dacă nivelul a scăzut, atunci şi oamenii au alte pretenţii de la ce vor să vadă la tv. Oamenii de televiziune şi în general din showbiz au înţeles asta şi a dat prostimii ce a vrut - telenovele, filme cu van Damme şi umor de proastă calitate. Pentru că se vinde bine, pentru că audienţa în timpul showurilor pe gustul prostimii este uriaşă, pentru că se câştigă enorm din publicitatea din acest prime-time. Pe ei nu îi interesează că nu toţi românii sunt proşti, cât timp prostimea are cotă de piaţă mai bună. Pentru că, deh, proşti da' mulţi.  Şi cum spuneam, nu vorbesc de români. A mai zis cineva... să ne uităm la americani, în ce hal a ajuns divertismentul la ei. Şi ne mai mirăm că 40% dintre ei nu ştiu să-şi localizeze ţara pe harta lumii.

akenathon

Quote from: axismundi on 06 November 2006, 23:14
... să ne uităm la americani, în ce hal a ajuns divertismentul la ei. Şi ne mai mirăm că 40% dintre ei nu ştiu să-şi localizeze ţara pe harta lumii.
asta inseamna ca incepem sa ne americanizam...  :unsure:

daniele

Quote from: s0ldatu on 04 November 2006, 08:47
Quote from: nicolin on 04 November 2006, 08:36
[ot] Sincer cum, NU inteleg de ce se face atata tam-tam apropos de, sa zicem Andreea Esca. Cu CE ANUME a contribuit ea la dezvoltarea media, a stirilor, de a ajuns sa fie asa mediatizata. Sau este doar masina de propaganda?[/ot]
a contribuit la f00terea unui buton, cu asta a contribuit. acum au ajuns sa fie numite vedete chiar si prezentatorii de stiri/vreme/alte balarii. a ajuns un p00lache habarnist de la antena1 sa prezinte stiri legate de piata de capital. a ajuns un alt luzer habarnist sa prezinte stiri legate de it! se pune omul (?) potrivit la locul potrivit pentru altii! uite tamtam!
Mai baieti, bucurati-va, caci se poate si mai rau  :bleah:. Din cate imi amintesc, aia din Romania macar vorbeau corect d.p.d.v. gramatical, aici nu exista program de stiri fara doua-trei greseli flagrante de gramatica. Si v-o spune unul care a invatat italiana de trei ani, cine stie cate alte greseli imi scapa...

JurasikMan

Atat Divertis cat si Vacanta Mare puteau sa scoata un umor placut , pe vremurile cand aveau 2 sau 3 spectacole pe an . Glumele erau concentrate . Aveau timp sa slefuiasca un spectacol de 2 ore  in 3-4 luni . Acum trebuie sa scoata un show de o ora in fiecare saptamana . E normal sa scada calitatea . Oricum , nici noi nu suntem imuni la trecerea timpului si trebuie sa recunoastem ca a trecut ceva timp de la lansarea celor doua grupuri umoristice . Nu mai radem la aceeasi forma de umor la care radeam in trecut . M-am surprins in seara asta cand am schimbat iritat canalul pe care rula "Denis - pericol public 2  " . Nu m-a extaziat nici primul , dar macar am putut sa il urmaresc pana la cap . Cel de acum , mi se parea un umor penibil . O fi varsta de vina .  :((

YESMAN

Fraţilor nici noi poate nu mai avem umor în noi. Suntem prea stresaţi, prea ne gândim serios la toate, prea vrem să fim lucizi, prea am vazut multe. Nu prea ne mai miră ce se întâmplă în jur.
Eu sincer mai râd la Diertis şi la Grupul Vouă. Vacanţa Mare a decăzut definitiv în ochii mei.
Aş vrea să se retragă o perioadă să coacă nişte turnee prin ţară de calitate superioară şi atâta tot.
Televizunile astea comerciale strică tot.
Sincer dacă aş fi patron de televiziune aş căuta numai emisiuni de calitate şi dacă aş vedea că scade calitatea emisiunii aş scoate-o din grilă, fără să îmi pese de rating.

Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.