Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 569
Total: 569

Acelasi numar de telefon, alta retea

Started by LNT, 24 January 2008, 23:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LNT

Quote"Din 21 octombrie 2008, orice utilizator va putea beneficia de portabilitate in 10 zile de la depunerea unei cereri la furnizorul la care este abonat. Posibilitatea abonatilor de a-si pastra numarul de telefon atunci cand isi schimba furnizorul le asigura acestora o mai mare libertate de alegere si indeparteaza o bariera in dezvoltarea concurentei in sectorul comunicatiilor electronice", a declarat presedintele Autoritatatii Nationale pentru Reglementarea in Comunicatii si Tehnologia Informatie (ANRCTI), Dan Georgescu.

Portabilitatea numerelor este un serviciu destinat utilizatorilor de telefonie care permite acestora sa isi pastreze acelasi numar de telefon atunci cand devin abonati ai altor furnizori.

In momentul in care un utilizator renunta la serviciile de telefonie oferite de un furnizor (furnizor donor) in favoarea altui furnizor (furnizor acceptor), utilizatorul nu va fi facturat de catre furnizorul donor pentru portarea numarului, furnizorul acceptor suportand costurile determinate de portarea numarului. Furnizorul acceptor este cel care decide daca va transfera utilizatorului o parte din aceste costuri.

Conditia impusa de ANRCTI este ca in situatia in care furnizorul acceptor decide sa perceapa utilizatorului anumite tarife, aceste tarife sa fie accesibile.

Portarea numerelor de telefonie fixe catre retele de telefonie mobila si invers nu va fi posibila. Intre retelele de telefonie fixa, portarea va fi posibila daca furnizorul donor si furnizorul acceptor ofera servicii si au alocate resurse de numerotatie in acelasi judet, indiferent daca aceste resurse sunt din acelasi domeniu sau din domenii diferite. Toate numerele utilizate pentru servicii de telefonie mobila pot fi portate, indiferent de tehnologia utilizata, de modalitatea de plata sau de tipul de servicii furnizate
Sursa
These are the days of our lives.

alecs1

I see. Mişto. Eu am contrazis-o cu vreun un an în urmă pe o tipă de la Orange, crezând că era obligaţie legală chestia şi doar ei sunt naşpa şi nu vor.

SoNic

Interesant, dar este limitata drastic de formula telefoniei fixe/mobile din Romania.

In US, celularele au numere cu acelasi prefix ca si fixele dintr-o anume zona si portarea se poate face si de la fix la mobil sau de la mobil la mobil.
Unsigned integer

LNT

Deocamdata schimbarea se va face doar de dragul schimbarii; eu astept ziua in care voi avea tarif unic indiferent de retea.
These are the days of our lives.

Federals

mai ai de asteptat mult si bine! :D

Posted on: 25 January 2008, 10:18
ce ma nemultumeste e faptul ca nu o sa am de unde sa stiu daca sun pe cineva care are connex/cosmote/orange. adica daca am minute de pe connex pe connex si sun pe cineva care are numarul de connex trecut pe orange...e cam nasol.
sorry, n-am putut sa editez postul de mai sus.

emil3d

Quote from: Federals on 25 January 2008, 12:07
ce ma nemultumeste e faptul ca nu o sa am de unde sa stiu daca sun pe cineva care are connex/cosmote/orange. adica daca am minute de pe connex pe connex si sun pe cineva care are numarul de connex trecut pe orange...e cam nasol.
sorry, n-am putut sa editez postul de mai sus.


ideea este ca legea obliga operatorulsa te anunte in ce retea suni. am inteles ca daca nu altfel iti vor pune un robot inaintea apelului care sa iti zica

SoNic

Daca iti dau minute free cu aceiasi retea, este usor de semnalat pe ecran (fiind in reteaua lor, nu depinde de altii implementarea). Sa te anunate cand NU ai minute free? Pai este destul sa te anunte cand le ai, nu?
Unsigned integer

LNT

Cand suni pe un numar care nu mai este in reteaua originala esti anuntat ca e alta retea.
These are the days of our lives.

kquizak

RTC-ul are mai toate fixe-le din .ro si ceilalti ar trebui sa ii subcontracteze reteaua ... sau sa isi faca operatorii alta retea ... faza e ca  vor trebui sa fie un BPEL cu servicii web care sa interogeze db fiecarui operator daca nr nu e luat,,,, si cine tine BPEL-ul asta?
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

SoNic

Ala care aloca numerele de telefon - domeniile daca vrei. ANRCTI "stie" cui sunt alocate toata numerele si probabil ca va trebui sa tina o baza de date cu ele.
Dar inca odata, nu trebuie deloc asa ceva. Clientul trebuie anunatat numai cand paraseste reteaua proprie (si normal ca asta se stie, este doar reteaua proprie) nu si unde (in ce retea) este numarul alocat...
Unsigned integer