Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 441
Total: 441

Cele mai bune branduri hardware din 2007

Started by Foxter, 24 January 2008, 11:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

X-bit labs a lansat un sondaj online pentru a determina cele mai bune branduri hardware. Au rezultat urmatoarele:

# The Best Computer Case Maker:Antec
# The Best Cooling Systems Maker:Zalman
# The Best CPU Maker:Intel
# The Best Game Console Maker:Nintendo
# The Best Graphics Card Maker:eVGA
# The Best Graphics Processor Designer:Nvidia
# The Best Hard Disk Drive Maker:Western Digital
# The Best LCD Monitor Maker:Samsung
# The Best Mainboard Maker:Asus
# The Best Notebook Maker:Dell
# The Best Overclocker's Memory Maker:Corsair
# The Best Power Supply Maker:Antec
# The Best System Chipset Designer:Intel


Eu am ales urmatoarele:

Carcase: Antec.

Coolere:Thermalright (cu greu m-am decis intre Scythe si Thermalright).

Procesor : AMD (intotdeauna ofer suport pt  underdog).  :D

Console: Nitendo (alegere bazata pe faptul ca Microsoft a vandut produse defecte iar dupa Sony nu prea ma omor).

Placi video: eVGA (alegere dificila, gravitam intre eVGA si BFG, cu XFX pe locul 3).

Placi Video: Nvidia (cat ai fi de fan ATI nu poti sa negi superioritatea Nvidia asupra ATI, iar favorita mea Matrox nu era ca posibilitate de alegere).

Harduri: Seagate (pentru ca nu sunt asa sensibile la transport ca Western Digital).

Monitoare LCD: (nu aveau Eizo asa ca am ales Nec care are niste modele superbe).

Placi de baza: Abit (am ales cu greu dintre Gigabyte si Abit).

Laptopuri: Toshiba (lupta stransa intre Toshiba si Dell, castigata de faptul ca imi place mult seria Tecra de la Toshiba).

Memorie de overclocking : Corsair (pur si simplu excelente si cu suport bun in caz de probleme).

Surse: Seasonic (fapt divers: multe Antecuri sunt de fapt Seasonicuri putintel mai slabe si tinand cont de faptul ca diferenta intre cele 2 branduri e de 1% as zice ca Seasonic a castigat de fapt).

Chipseturi: Intel (pentru procesoarele Intel in utilizare normala si uneori si in OC nu cred sa existe ceva mai bun).


Voi ce ati fi ales ? Va rog precizati si motivele.

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

~Empathy~

#1
Heh, la hardware adevarat (servere si alte chestii, nu placi video si coolere) e foarte simplu. HP > IBM > SUN > EMC> Dell... Cu cat are mai multe litere cu atat e mai praf :P.
We dance, and the music dies...

alecs1

CPU - Intel, sunt fan AMD oarecum, dar pe moment Intel pare mai avansat, mai ales ca eficienţă energetică, nu ştiu ce aş cumpăra totuşi, AMD are raporturi preţ/performanţă bune
GPU - Nvidia, oarecum fan ATI, dar trebuie recunoscut că-s în urmă, şi îi înjur mai ales pentru drivere
HDD - Seagate, un plus faţă de WD pentru garanţia de 5 ani
Monitoare - IBM, pentru T221. Restul long live NOT, au oprit evoluţia în urmă cu 15 ani (am avut cândva un rant pe forum cu rezoluţiile şi DPI).
Despre restul nu am păreri. Probabil că IBM nu intră la monitoare, dar nu mi se deschide pagina xbit.

Chipicao

Quote from: ~Empathy~ on 24 January 2008, 14:10
Heh, la hardware adevarat (servere si alte chestii, nu placi video si coolere) e foarte simplu. HP > IBM > SUN > EMC> Dell... Cu cat are mai multe litere cu atat e mai praf :P.
:rotfl: That was goood..

Am votat și eu acum ceva vreme, și am ales la fel cu excepția: Thermalright, Seagate, Gigabyte (plăci de bază), Sony VAIO și Seasonic

alecs1, văd că ai rămas chiar impresionat de monitorul ăla.
P.S. Am o veste bună pentru tine, verifică thread-ul ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε