Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 229
Total: 229

Acte pierdute/furate

Started by Chipicao, 08 December 2007, 22:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chipicao

Ieri în autobuz mi-au furat portofelul din geacă, la inghesuială. Norocul meu că obişnuiesc să ţin banii în alt buzunar iar buletinul acasă sau în ghiozdan.
Deci legitimaţiile de la faculatate, permisul de conducere şi două carduri de debit goale nu prea mă interesează momentan.
Totuşi nu vreau să mă trezesc mai târziu cu probleme. Ce ar trebui să fac? Permisul presupun că trebuie declarat la poliţie, dar trebuie musai la cea care l-a emis sau mă pot duce oriunde în Bucureşti? E vreo diferenţă dacă îl declar pierdut sau furat? N-aş vrea să pierd timpul cu anchete şi tâmpenii sau să plătesc vreo taxă usturătoare.
La bancă presupun că îmi vor emite alt card, dar cel vechi va fi dezactivat cumva?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

tcalexander

Normal că ăla furat se anulează ASAP. Îți recomand să te preocupe doar cardurile și eventual legitimațiile de la facultate în prima fază, actele e probabil să fie aruncate pe undeva și să ți le returneze vreun om de treabă. Dacă nu se întâmplă nimic într-o săptămână mergi și anunță și permisul. Eu n-am declarat furat decât buletinul că uitasem să-l schimb la timp și n-aveam chef de amendă. :fum: A fost moka (sau aproape, nu mai știu), dar mi-a zis că a doua oară plătesc 150 RON. :blink: De permis nu știu nimic.
Would you like to ride on your own ass?

Chipicao

Slabe şanse să mi le returneze cineva, permisul nu are adresă de Bucureşti.
Ştie cineva dacă se poate la orice secţie de poliţie, sau trebuie în oraşul care l-a emis?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

tcalexander

Păi de declarat poți oriunde cred, dar de emis altul vorbești cu ăia de la circulație.
Would you like to ride on your own ass?

IceCub

Permisul te costa ~ 50 RON din cate tin minte si se da in aceeasi zi - cel putin asa a fost in cazul meu cand l-am preschimbat.

alecs1

Cardul vechi se anulează într-adevăr. Pentru restul suni (nu nr de urgenţă, un nr normal de la circulaţie) sau mergi la poliţie şi întrebi. Şi chiar întrebi cu curaj ce-ţi este mai favorabil, deşi se poate să se dea deştept ăla, o să primeşti un răspuns corect.
În materie de disponibilitate ăia din complexul studenţesc stăteau foarte bine, puteai şi să stai la bârfe cu ei, din păcate nu erau cu mult mai informaţi decât mine.

SoNic

Hai sa intreb si eu ceva cumva tangent... mi-a expirat permisul de vreo 9 luni (timp in care nu am mai dat prin tara). Se mai poate preschimba sau trebuie sa dau ceva teste din nou?
Unsigned integer

alecs1

Nu mai dai teste în cazul tău.
Dacă nu mă înşel, test practic nu mai dai niciodată, teste teoretice dai ori de câte ori ţi se suspendă permisul (puncte sau chestii grave de genul alcool, întors pe linia continuă).

LNT

Teste nu, dar trebuie sa faci din nou fisa medicala.
Nu mai dai test daca ti se ia permisul, ca sa nu mai dai examen astepti cu 30 de zile in plus. Pentru suspendare pe o luna nu cred ca e valabil, doar pentru 3 luni.
Voiau (sau vor, nu stiu daca au respins legea sau inca se discuta) sa introduca reverificarea obligatorie odata la 5 ani, adica test teoretic+fisa medicala. Asta pentru ca au gasit mosnegi de 70-80 de ani care au provocat accidente pentru ca nu mai vedeau.
These are the days of our lives.

SoNic

Ok, multumesc... nu stiu daca am timp de fise medicale cand ma duc in tara si nici de unde sa il iau ca nu mai am buletin/CI, am numai pasaport cu domiciliul in strainatate. Poate este mai bine sa conduc cu permisul de aici... dar nici asta nu am habar daca este posibil ca sualezii nu sunt in Europa.
Unsigned integer

LNT

Poti folosi permisul de acolo, n-are rost sa te mai complici. Link
These are the days of our lives.

SoNic

Unsigned integer