Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 535
Total: 535

IE7 fara verificare legalitatii instalarii Windowsului

Started by Foxter, 12 October 2007, 16:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

IE7 este oferit fara verificare de Microsoft. Explicatia oficiala este ca doresc sa mareasca nr de sisteme sigure ce ruleaza Windows. Parerea mea e au simtit ca Firefox/Opera se aproprie serios de nivelul de folosire a IE si decat sa ignore categoria de oameni ce nu isi instaleaza Windows Genuine Notification si se bazeaza  pe Firefox/Opera ca browser (IE 6 fiind inferior browserelor alternative) mai bine sa le ofere ceva ce e (poate) macar la nivel de paritate cu ele adica IE 7.

Voi ce parere aveti despre motivele din jurul acestei decizii ?

Personal am blocat de mult conexiunea la net a IE 6 din firewall iar upgradeul la IE 7 nu ma intereseaza cat timp exista Firefox/Opera. 
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Si-au dat seama ca verificarea se face de pomana, plus ca e o piedica in raspandirea IE. Ei trebuie sa lucreze la convingerea utilizatorilor sa-si cumpere licenta de Win si nu sa-i bage bete-n roate IE-ului, ca si asa e amarat si vai de el comparat cu Opera sau Firefox.

Eu nu l-am blocat, il folosesc doar la alegerea optionalelor pentru fuckultate fiind singurul browser pe care-l suporta interfata (de rahat as adauga).
These are the days of our lives.

SoNic

Eu am avut IE7 de mult timp (cu toata verificarea lor). Probabil ca s-au prins si ei ca nu are rost...
Despre mofturi cu opere si firefoaxe... le-am incercat, nu vad diferenta aia atat de "uimitoare" care sa ma faca sa incarc sistemul cu 2 browsere (ca IE este prezent in SO/memorie chiar daca il opriti din firewall).
IE7 sub Vista chiar este decent (are in plus optiunea de mod "protected").
Unsigned integer