Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 573
Total: 573

Curier SUA-> RO

Started by Chipicao, 27 September 2007, 19:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Chipicao

Am nevoie urgent de un pachet de la un prieten din SUA. Nu e voluminos, să zicem în jur de 35x30x15, 3-4Kg, valoare 450$. E destul de fragil, fiind vorba e o placă de bază şi o placă video.

Ce servicii aş putea folosi? Binenţeles, ideal ar fi să fie ceva ieftin, rapid şi sigur, dar cred că prima e invers proporţională cu ultimele două. Eu nu cunosc niciun serviciu de curierat care să mă ajute măcar, aşa c[ aş vrea nişte sugestii de la voi, din ce aţi auzit, sau poate chiar dacă aţi folosit.
:sal:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

kman

DHL, dar te rupe la bani, ajungi sa dai mai mult pe transport decat valoreaza pachetul. Altul din pacate nu stiu.

SoNic

Sa il trimita cu posta normala (USPS) si asigurare pe valoare (500&)...
Unsigned integer

~Empathy~

FedEX sau DHL. E destul de scump (dupa cum spune si kman), dar NU e asa de scump incat sa concureze cu valoarea pachetului. Nu recomand IN NICI UN CAZ posta normala, nu pentru ca nu ar ajunge in siguranta (ar ajunge dupa mult timp) ci din cauza vamii din romania. In functie de ce e in pachet, o sa ai maaari probleme sa scapi de ei.
We dance, and the music dies...

Chipicao

M-am uitat şi la FedEx şi la DHL încă de ieri. Dacă la FedEx trebuie să plătesc 200$, DHL m-a dat pe spate cu suma de 1400$. Poate n-am calculat eu bine, dar nu cred.

În schimb cu USPS scot din buzunar doar 50$, iar livrarea spun ei se face în maxim 10 zile.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Eu primesc foarte des lucruri din SUA. Alea 10 zile sunt un mit, plus mai adauga un timp de maxim o saptamana pana poti sa-l iei din vama, si mai adauga probleme cu vamesii si spagi. Si mai adauga si lucruri deteriorate. Nu din SUA pana aici, ci de la aeroport pana la vama, sau chiar din partea vamesilor.

200$? Hmm... Nu stiu cum se face dar eu nu platesc chiar atat.
We dance, and the music dies...

SoNic

Cu UPS dureaza cam 12-14 zile, pachetul il ridici de la Posta Romana, sectiile speciale de vama. Daca il asiguri cum am zis nu ai dureri de cap. Sigur ca se mai intampla sa "dispara" dar mie in 7 ani de zile nu mi-a disparut decat un pachet - in care "intamplator" pusesem 200$ cash... sa imi fie invatatura de minte.
Unsigned integer

Chipicao

În continuare îmi e greu să cred că pot fi atât de mari costurile.

Spuneţi-mi că greşesc undeva...

Acum m-a speriat şi Empathy cu vama & stuff. :nervos:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Scenariu standard via UPS. Ma uit la tracking numbers, vad ca pachetul ajunge in Romania la 14 zile dupa ce a fost trimis din SUA. De la Bucuresti pana in Sibiu face inca 5 zile. Aviz primesc miercuri. Pe aviz scrie sa am duc miercurea viitoare (adica peste o saptamana dupa el). Ma duc la 8:30 dimineata, ca deschide la 9:00 si e coada mare si ae program numai pana pe la 12:00. Canceled intalnire importanta pentru ca trebuie sa te duci dupa pachet personal. Ajung la 8:30, 20 de oameni inaintea mea. La 9 nu a venit vamesul. Nici la 9:30, nici la 10. Fac scandal. In fine... nu pot rezolva nimic nimic. La 10:45 vine vamesul (readuc aminte ca se inchide la 12, si deja se adunasera ~60 de persoane). Printe ce-i veniti se aud zvonuri cum ca deja e a 2a oara cand au venit, ca in urma cu o saptamana coada era prea mare si la ora 12 inca nu venise randul lor... Eu eram in fata, intru pe la 11:30. Urmeaza discutia interesante. Ce aveti in pachet? Pachetul era fragil, nobody cares, este desfacut in mod brutal. Inauntru electronice second hand + un pachet sigilat destinat pentru resell. Toate pachetele sunt desfacute, zapada artificiala rupta, iar pachetul sigilat, desigilat desigur. Aia vor bani, eu ca nu ca nu, ca fac scandal. In fine... ma lasa sa plec (cu pachetul), dar trebuie sa ma chinui sa bag toate lucrurile in cutie, si nu am masa pe care sa le impachetez, trebuie totul in aer, plus ca erau deteriorate ambalajele...
We dance, and the music dies...

SoNic

Cu partea din Romania din pacate asa este...
Cand imi trimit parintii un colet in US (s-a intamplat odata) mi-l aduce postasul la usa ca pe orice pachet. In Ro, "noroc" ca mama, saraca, este pensionara...
Unsigned integer