Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 180
Total: 180

Magnetizarea tubului TV in momentul folosirii TV-Out.

Started by IceCub, 20 September 2007, 15:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IceCub

Salutare tuturor,

De mai multa vreme ma lovesc de o problema care ma ingrijoreaza.
Ca mai tot omul, prefer vizionarea filmelor (DivX, DVD) pe TV, iar pentru aceasta folosesc iesirea TV-Out a placii video. Problema este ca in momentul in care las 1-2 minute o imagine statica pe TV, tubul acestuia se magnetizeaza - apar doua pete mai intunecate pe centrul ecranului. Problema nu se manifesta decat daca opresc rularea filmului 1-2 minute, in rest, daca sunt elemente in miscare pe ecran, nu se mai intampla asa ceva.

Detalii:
- placa video este o Leadtek GeForce 7300GT
- TV-ul este un Schneider
- cablul de legatura dintre placa video si TV are ~ 5 metri si este de la "ieftinica"
- inainte de a conecta calculatorul la TV, ma asigur de fiecare data ca este scoasa antena/cablul TV din televizor.

In ultimul timp, acele pete de pe ecran au inceput sa fie vizibile si in momentul in care ma uit la un program TV iar pe ecran predomina culoarea alba.

1. Cum pot evita magnetizarea tubului din TV?
2. Vre-o solutie pentru demagnetizarea tubului?
3. Daca fenomenul se manifeste in continuare, exista vre-un risc pentru TV?

Multumesc anticipat.

~Empathy~

We dance, and the music dies...

Chipicao

- Leadtek Geforce 6600GT TDHE, în tercut MSI Geforce 4 MX 440SE-T (parcă)
- TV Schneider :D
- Cablu RCA înainte, acum S-video puţin peste 5 metri, tot "ieftinică"
- Am observat că dacă ţin antena conectată apar mici dungi pe ecran, deci uneori o scot şi eu

Fac asta de vreo 3 ani încoace şi nu am avut probleme de magnetizare sau de orice fel.
Problema e de la tub, aşa cum zice Empathy. Da, este afectat de afişarea unei imagini statice timp de 1-2 minute, dar nu are legătură cu TV-out-ul, pur şi simplu doar aşa afilezi tu pe ecran o imagine statică. Probabil că dacă legi un Video sau DVD-player la TV şi pui pauză, apare acelaşi efect.

Din păcate nu ştiu nicio soluţie. E posibil să nu existe chiar, poate doar schimbarea tubului.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Daca umblati cu TV-uri de firma...
(Watson, luat din Metro. Are cel putin 3 ani si nici o problema so far)

PS: Magnetizarea are ca efect colorarea intr-o culoare din curcubeu, de obicei albastru. Alb sau negru e de la TV/tub, dupa cum s-a spus mai sus.
These are the days of our lives.

IceCub

Ma asteptam la orice fel de raspuns, dar nu: "e stricat TV-ul"...  :(
Nu am incercat sa leg vre-un DVD Player la el sa vad daca are acelasi efect.

Oricum, problema este (oarecum) rezolvata - am cumparat un monitor care concureaza cu TV-ul la diagonala.

peizan


IceCub