Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 393
Total: 393

Publicitatea pe situri nesimtire sau un rau necesar ?

Started by Foxter, 14 August 2007, 11:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

Cand instalam AdBlock Plus am dat peste o discutie interesanta despre folosirea acestei extensii. E o disputa intre webmasteri si cei ce navigheaza pe net si folosesc AdBlock Plus.

Voi ce parere aveti ?
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

alecs1

Later:
Observ că au dat unii argumente mai complete și mai clare decât ale mele.



La lucru am ABP pe Firefox și nu prea știu cum să-l controlez, însă în rest am Opera și dau block acolo unde mi se par prea multe, mă deranjează că amețesc de la ele sau durează prea mult să se încarce. De exemplu cred că am blocat aproape toate counterele (sau ce or fi alea mici care apar cu miile pe situri de 2 lei). Și se simte la trafic, mai ales că deja există reclame care-s filmulețe.

Cred că e bine să poată omul avea control asupra a ceea ce intră pe compul lui, mai ales când reclama îi încetinește browsingul sau îi provoacă amețeli. Oricum lumea făcea block și înainte, până să aibă Opera addblock atât de ușor de folosit, editam hosts.conf, și pe Windows și pe Linux.

Gabriela

Imho, nu existenţa reclamelor deranjează atât de mult (în sensul că ok, sunt dispus să las acolo un petec discret cât timp îmi sunt oferite informaţii gratuit sau cât timp reclama respectivă chiar e interesantă în vreun fel), ci unele reclame supărătoare precum gif-uri animate şi colorate strident (eventual şi către site-uri dubioase), flash-uri care se întind pe toată pagina şi după care trebuie să aştepţi ca să le poţi închide, iar lista poate continua cu multe alte exemple.

Cu alte cuvinte, dacă eu ca utilizator/vizitator al unui site sunt respectat, respect şi eu la rându-mi munca depusă şi investiţiile făcute pentru un site.
We watch and we are always here.