Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 180
Total: 180

Inlocuire TL-52 cu TL-66. Se poate?

Started by nicolin, 10 July 2007, 01:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolin

Detin un laptop BenQ P52 dotat cu un CPU AMD Turion TL-52 X2 64 bit.
Din ce am inteles, acesta este un procesor cu un TDP de 31 W, fiind alimentat in mod standard la 1,10 V.
Dorinta mea este sa-mi schimb procesorul, cu unul mai puternic, insa fara a modifica nimic ceva la acest laptop.
Dupa mine, asta ar insemna un CPU care sa fie destinat Socket 1 de la AMD (evident, pentru a putea fi montat in laptop), sa aiba un TDP tot de 31 W (pentru a nu produce caldura mai multa decat CPU-ul original, laptop-ul functionand astfel in parametrii termici uzuali si neimplicand astfel modificarea sistemului de racire) si sa functioneze tot cu 1,10 V.
Citind pe net credeam ca am gasit solutia: TL-66 cu core Tyler, in procesul de fabricatie de 65nm.

Intrebarile ar fi urmatoarele:
- se gasesc asemenea procesoare in Romania? Daca da, unde (eventual si un pret)?
- informatiile pe net, apropos de TL-66 sunt diferite, in sensul ca unele surse indica un TDP de 35W, pe cand altele indica unul de 31W. Care este adevarul?
- de asemenea, unele site-uri indica faptul ca TL-66 functioneaza la 2200 MHz, pe cand altele la 2300MHZ. Din nou, care date sunt exacte?
- in situatia in care totul ar fi OK cu acest CPU (TL-66), credeti ca voi intampina probleme in cazul schimbarii CPU-ului vechi cu acest TL-66
- in afara de TL-66, care credeti ca ar fi urmatoarea varianta de a face upgrade?
- merita sa fac acest upgrade, sau doar ma leg la cap cand nu ma doare?

Chipicao

#1
Toate lămuririle se găsesc pe site-urile oficiale. :gigea:
http://www.amd.com/gb-uk/Processors/ProductInformation/0,,30_118_13909_13911,00.html
Aşadar, TL-66 funcţionează la 2.3 Ghz, şi are TDP de 35W  :(

Mai departe, BenQ Global spune că laptopul tău poate avea din fabrică următoarele procesoare: TL-50, TL-52, TL-56, TL-60 (pe site-ul .ro apare doar TL52, probabil e singura variantă disponibilă la noi). Toate au TDP 31W, aşa cum se vede şi în tabelul din primul link. Înclin să cred că acestea sunt şi singurele procesoare compatibile (ar mai fi TL-58 cu 31W, dar nu apare în lista lor).

Eu zic să-i contactezi şi să întrebi, poate îţi şi aduc ei procesorul.
μή μου τούς κύκλους τάραττε