Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 137
Total: 137

Telefon care nu este pe piaţă

Started by alecs1, 29 March 2007, 16:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecs1

Încerc să fac rost de un telefon care nu se găseşte în magazinele din România, lansat prin Februarie. Ce firmă mi-l aduce legal în România, să spunem într-o săptămână?. Cei pe la care am fost au spus că au doar ce este "pe piaţă" (termenul folosit de ei, eu nu prea am treabă cu telefoanele).

Cobra90

Nu cred ca este vreo firma care aduce telefoane, dar ai putea incerca pe forumuri, dar asa nu ai garantie decat de unde il cumpara respectivii.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

alecs1

Nokia E61i.
Nu o să fie al meu din păcate. Nici nu arată grozav, dar treaba la care va fi folosit îl recomandă cu ecran mare, să fie rezistent şi cu baterie care ţine, toată conectivitatea din lume, şi cu cât mai puţine gadgeturi care ies din el prin culisare/rotire/alte metode spectaculoase.

MLADEN

(Sper că nu-l confund cu un alt telefon Nokia) dar cred că l-am văzut în magazin
(la Real, după ce intri, pe partea stângă, la un reprezentant Vodafone, aprox. în dreptul scărilor rulante)

ozzy

Vezi ca vinde cineva pe chip.ro un E61 parca..

PS: va rooog, un minus, se poate ;) ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

alecs, tu vrei cam multe...
Din câte ştiu eu, E61i încă nu s-a lansat (nu e vorba doar de RO). În februarie a fost doar anunţat. Deci termenul "pe piaţă" este cât se poate de banal, oamenii au vrut să spună că nu au telefonul pentru că nu e disponibil.

P.S. ozzy, wish granted
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Am gasit dar e fara i :( (nu stiu care e diferenta) http://forum.chip.ro/showthread.php?t=82462

Chipi, merci!
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Comparativ

E61i are în plus o camera foto de 2MP, USB 2.0 (faţă de 1.1 la E61), Wi-Fi 802.11b/g (faţă de Wi-Fi 802.11i/e/g), şi HSCSD.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Deci multe, se pare ca m-am bagat aiurea :(

PS: un + va rog, any1 :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

These are the days of our lives.

alecs1

Am văzut în unele locuri preţul şi am crezut că deja se vinde. Şi deja am amânat cât am putut.
Cred că N73 rămâne alternativa.
Păcat, e61i părea perfect pentru Symbian reverse engineering. Unii ar numi ce facem noi dezvoltare, dar la cât de proastă este documentaţia Symbian mi-e ruşine să o numesc aşa. Şi poate să vină ~Empathy~ să spună că şi Symbian are nu ştiu ce cool features ca sistem de operare, dar eu abia aştept să mai crească puţin puterea procesoarelor mobile şi să mănânc coliva Symbian :devil:. Cred că ăsta e cam ultimul avantaj al programării pe Symbian + S60, performanţa (şi cota de piaţă a Nokia). Linux şi Windows pândesc la colţ.

Chipicao

Alecs, de ieri sau alarteri cred că au aparut pe piaţă telefoanele noi de la Nokia. Cel puţin eu m-am jucat cu N95 şi 6290. Sunt sigur că şi E61i e disponibil pe undeva. Dacă nu e prea târziu, încearcă EuroGsm, Flamingo, şi poate chiar magazine precum Domo sau MediaGalaxy.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

alecs1

Prea târziu. Să nu vă pună păcatul să luaţi N73 însă, e probabil cea mai mare ratare pe care am putut să o văd până acum (vorbesc raportat la posibilităţile tehnologice ale timpului şi la preţ):
1.un beculeţ în faţă, care clipeşte în funcţie de habar n-am ce. nu e deloc difuz, e clar şi tare şi e enervent
2,3.camera, face poze super, dar durează mult până focalizează, apeşi butonul şi aştepţi minim 2 secunde dacă distanţa de la ultimul obiect s-a schimbat. Apoi încă 3 secunde până să poţi face poza următoare, însă dacă nu aştept încă 2-3 secunde poza va ieşi neagră, dar nu ai cum să-ţi dai seama, pentru că pe ecran îţi arată un stop cadru ca şi cum poza ar fi fost făcută (şi ce nervi poţi să ai când vezi că 1/3 din pozele pe care le-ai făcut cu prietenii lipsesc).
4.butoane de plastic plate, senzaţia de limită între 2 butoane nu există
5.carcasă fragilă
6.butoanele duse foarte în jos, în felul ăsta ecranul e foarte mare, dar telefonul se ţine într-o poziţie incomodă.
7. (şi poate ce mai enervantă) Mufa de alimentare e foarte mică, intră puţin în telefon şi nu e deloc fixată, aşa încât firul iese foarte uşor şi trebuie găsită o poziţie specială atunci când e pus la încărcat. De folosit telefonul când e pus la încărcat nici nu poate fi vorba.

Bineînţeles există câteva plusuri considerabile:
-camera excelentă
-existenţa butonului de +/-
-poziţia confortabilă pentru făcut poze
-calitatea sunetului (dar nefolositoare, nu văd cine ar asculta muzică la telefon)

Tip:
Telefonul nu ştie să importe decât primul contact dintr-un .vcf cu mai multe. Din programul de PIM se exportă contactele câte unul pe fişier (kaddressbook e singurul pe care l-am găsit să ştie aşa ceva). Se copiază fişierele rezultate în cartela de memorie (E:\others\contacts, contacts îl veţi crea de mână). Se merge la contacte/opţiuni/copiază contacte de pe cartela de memorie. And that's it.
În plus, pentru cine are răbdare, poate să testeze encodările pentru text şi să vadă care merge (probabil cp1250), eu am ales utf8 şi telefonul îmi arată aiurea diacriticele.

By the way, ce pomeni voi face când moare oricare dintre Nokia/S60/Symbian :)). Nu am oprit curat compul în 2 ani cât am oprit forţat prostiile de S60 prin scoaterea bateriei în 3 săptămâni.

Chipicao

Quote from: alecs1 on 23 April 2007, 18:39
-calitatea sunetului (dar nefolositoare, nu văd cine ar asculta muzică la telefon)
Probabil nu prea mergi cu metroul, să vezi... indigenii. ;;)
Am văzut şi eu că N73 are difuzoare foarte puternice. Încearcă să creezi cu palmele un fel de incinte la fiecare capăt, unde sunt difuzoarele.

Pe mine Nokia m-a dezamăgit şi am renunţat demult. Efectiv sunt nişte nesimţiţi. Un exemplu: N95 are cameră cu fabuloasa rezoluţie de 5MP, dar nu au fost în stare să îi pună un bliţ adevarat, eşti obligat să foloseşti ledul. De ce au făcut asta? Din acelaşi motiv pentru care N93 nu avea TFT cu 16 mil de culori (deşi E60, telefon "business", avea): că să poate lansa un model "superior" (N93i).

Deocamdată sunt mulţumit de SonyEricsson, pentru că nu mă ajută cu nimic Symbianul.

Poate reuşeşti să-l vinzi cat e "cald".
μή μου τούς κύκλους τάραττε