Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 154
Total: 154

HDD extern boot-abil?

Started by nicolin, 11 December 2007, 18:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nicolin

Se da una bucata HDD extern.
Am creat pe el 2 partitii: a) Activa, FAT 32 (din motive de compatibilitate) si b) Extended/Logical, NTFS.
Sistemul pe care lucrez este un XP.
Intrebarea este urmatoarea: cum pot transforma prima partitie in una boot-abila?
Am incercat cu un virtual FDD, via comanda sys a: x:, insa XP-ul imi spune ceva de aplicatie ca e 16bit (adica sys).
Ma intereseaza sa creeza o partitie boot-abila, gen un FDD (HDD-ul extern e recunoscut de BIOS ca atare), cu suport ptr. CD-ROM, mouse, un an tivir, alea, alea.
Idei?

kman

Incearca sa bootezi de pe un cd de win9x si sa rulezi de acolo comanda sys. Pentru ca e comanda pe 16 biti si mai si incearca sa acceseze hardware-ul lowlevel prin rutine de bios, XP-ul nu-i permite sa ruleze. Atentie, ce o sa pui tu acolo cu sys e un dos cat se poate de chior deci n-o sa ai acces la partitia extinsa NTFS.
O alternativa ar fi sa instalezi pe partitia aia MS Recovery Console, dar asta e doar o banuiala.

SoNic

Eu as scoate HDD-ul din carcasa aia si l-as pune in PC. Apoi poti folosi ce comenzi vrei tu :)
Sau eventual pui in BIOS "NONE" la celelalte HDD si faci bootabil USB-ul ca in linkul urmator (urmand sa folosesti CD-ul de Win98 sau o discheta sistem): http://ucsu.colorado.edu/~shaher/Bootable_USB.html
Unsigned integer

nicolin

@kman: pai oare 'nucleul' Win9X, in linia de comanda, stie de HD-uri pe USB?
@SoNic: HDD-ul este 'incastrat' in carcasa. Este vorba de un WD Passport. Deci NU am cum sa-l scot din carcasa.

~Empathy~

Nu ne-ai zis ce vrei sa pui pe el? NT? DOS? Btw, DOS are drivere NTFS si USB, la fel si windows9x, etc.

Dar totusi? Ce vrei sa pui pe el? Daca vrei doar sa faci partitia bootabila (fara nimic pe ea) use fdisk.
We dance, and the music dies...

nicolin

In principiu vreau sa-mi fac un HDD de... just in case of a MAJOR system crash.
Adicatelea sa permita citirea si scrierea si pe o partitie NTFS, driveri ptr. USB, unitate optica, un antivirus.
Da, stiu, probabil ca o distro linux sa ezolve problema.
Insa NU ma pricep la *nix.

~Empathy~

Deci vrei DOS pana la urma sau ce vrei? :blink: OpenVMS? ;;) Cred ca mai bine iesi cu un CD bootabil... Ai atatea tooluri posibile...

Recuva, Restoration, NTFS Undelete, Ultimate Data Recovery, Undelete Plus, File Analyzer, PE Explorer, WinHEX, HackMan, Sysinternals ProcMon, FileMon, RegMon, Sysinternals Autoruns, HiJack This, GnuWin32, UPX, Cain, AdRestore, Sleuth Kit, Autopsy Browser, The Coroner's Toolkit, dcfldd, ddrescue, SpinRite, Microsoft Log Parser, Forensic Toolkit, Registry Viewier, LiveKD, PMDump, Live View, Ophcrack, LCP, John the Ripper, Medusa, Elcomsoft, CmosPwd, Offline NT Password and Registry editor, Dialupass, Avira UnErase Personal, TestDisk, PhotoRec, Aide, Avira AntiVir PersonalEdition Classic, FTimes etc, etc, etc :).

Astea sunt cateva tooluri care le-as folosi pentur ce vrei tu :). Cauta-le pe google. Cred ca am scris doar tooluri gratuite.

We dance, and the music dies...

SoNic

Eu am un HDD extern pe care copiez periodic numai ce ma intereseaza - fotografii, downloadurile "speciale" cum ar fi firmware, drivere, etc...
Sistemul de operare nu ma intereseaza, de aia nu am nevoie sa fac HDD-ul extern bootabil.
Unsigned integer

nicolin

Solutia era simpla, stupid me!
Uitasem ca am un FDD extern.
Bagat o floapa de startup si am rezolvat problema.

Multam ~Empathy~ ptr. sugestii de proggie-uri DOS si free.
Mai aveam si un Ultimate Boot CD (DOS) de pe care pot lua ce vreau, sau sugestii tot ptr. proggie-uri DOS si free.

Multam tuturor ptr. ajutor!