Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 192
Total: 192

Multi HDD rack?

Started by nicolin, 02 December 2007, 09:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolin

Nici nu stiu daca titlul este potrivit!

Chestiunea sta asa: am mai multe HDD-uri, ATA, pe care vreau sa le pot accesa via USB sau, ideal, via Ethernet (cuplat-e- la un router).
Exista un dispozitiv in care pot monta aceste HDD-uri urmand ca acest dispozitiv sa-l cuplez la un alt calculator via (sa zicem) USB sau (ideal) prin Ethernet (sau, de ce nu, wireless)?
Mi-ar conveni o solutie pentru 4 HDD-uri ATA.
Daca dispozitivul permite cuplarea ulterioara si a altor HDD-uri, chiar si SATA, ar fi ideal.

LE: vreau sa scap de vechiul desktop, insa NU vreau sa stau 10 ani ca sa-mi fac back-up la 4 hdd-uri si sa obtin tz DVD-uri pe care nici eu nu stiu cum as putea sa le organizez/numerotez/accesez simultan.

LLE: daca acest dispozitiv ar suporta si unitati optice (DVD+/-RW), care sa poata fi, de asemenea, accesate si chiar si utilizate pentru scriere, ar fi SUPERB!

~Empathy~

We dance, and the music dies...

nicolin

Imi poti da totusi si un exemplu, ceva care se si gaseste aici, la noi?

kman

SAN indoielnic, costa prea mult ca solutie.
O slolutie relativ ieftina ar fi un bare bones pc cu multe cage-uri si un minisistem de operare care sa suporte iscsi-target sau ata-over-ethernet (nu stiu daca asta merge si pe windows).

nicolin

Sa inteleg atunci ca un SilentPC (denumire generica) cu, sa zicem, un W2K pe el, ar fi mai ieftin decat o solutie 'dedicata'?
Am uitat sa mentionez ca toata treaba este pentru home use. :fight:

kman

Ceva dedicat nu stiu daca gasesti pentru segmentul low end, deci cea mai buna solutie e una home made. Si ca sistem de operare eu as zice sa incerci freenas pentru ca pe win2k s-ar putea sa nu ai decat samba (widows share) si cu o viteza destul de redusa de transfer.

tom

Asa ceva iti trebuie. http://www.cshop.ro/detalii/508018/NAS-Server-Built-In-FTP-Web-Mail-Print/ Nu stiu exact ce echipamnt vand astia si cat de bun este , trebuie tu sa ceri detalii inainte de o eventuala achizitie.

nicolin

Multam de idee tom(pacat insa ca nu are poza).
Din pacate solutia permite montarea a numai 2 unitati interne IDE.
Eu am 4 HDD-uri si (cel putin) o unitate optica.

In fine, m-am mai uitat apropos de ceea ce inseamna FreeNAS, adica o distributie linux specifica ptr. stocare.
Problema ar fi insa ca am nevoie defapt de un calculator.
Chestia este ca eu vroiam sa scap, oarecum (si aici ma refer la dimensiuni), de un desktop.
Deci ar fi nevoie de o carcasa mini, cu cat mai multe bay-uri interne de 3,5" si cel putin un bay ptr. o unitate optica.
Si o olaca de baza cu cel putin 2 conectori ATA (la care sa pot lega cele 4 HDD-uri).
Ideal ar fi sa dispuna de 3, insa nu stiu de unde pot face rost de asa ceva si, mai ales, cat ar costa.
Oare ceva SH, cu un CPU din clasa P3?
Hmmm....

~Empathy~

We dance, and the music dies...

nicolin

Stiam de baietii de la PCMADD.
Problema insa se pune si asa: oare o placa de baza din generatia P3/BIOS-ul unei asemenea placi de baza recunoaste, nativ, HDD-uri mai noi cu o capacitate de 80, 120, 160 si 300 GB?

~Empathy~

Evident da, problema era la Windows XP si Windows XP SP1, nu la hardware.

Oricum -- ca sa fi sigur verifica manualul placii de baza inainte de a cumpara, desi eu nu mi-as face probleme...

Anyway -- nu inteleg de ce sa cumperi PC nou, cand ai deja unul existent de care nu mai ai nevoie... Foloseste-l pe asta. Vrei silent? Downclock + racire pasiva + sursa silent.
We dance, and the music dies...

SoNic

Unsigned integer

nicolin

SoNic, am o vaga impresie ca dispozitivele mentionate de tine costa mai mult decat un amarat de PC ordinar, luat chiar din supermarket.

SoNic

Unsigned integer

nicolin

#14
SoNic, primul model prezentat de tine nu este nimic altceva decat un hub USB mai smecheras.
El nu are loc pentru a monta in interiorul lui HDD-uri.
Ori eu de asta am nevoie.
Daca te uiti in al doilea link vei vedea deja niste cutiute, dotate cu (de ex. 2 HDD-uri), ajunge deja la peste USD 400,-.

Pana la urma am impresia sa o sa-mi convertesc actualul calculator 'principal' in ceea ce-mi doresc.
Desi, asa cum mentionasem, vroiam sa scap de acesta in favoarea a ceva mai micut, compact, mai silentios, mai economic dpdv al consumului.
Chestia este ca e un pic overkill: deci un A64 3000+ montat pe un ABit AV8 3rd Eye, 1 GB RAM dual-chanel (deci imi este cam mila sa dau unul din module, si, oricum, nu iau prea mult pe el), 1 CD-RW si 1 DVD-RW, Creative Audigy2 (iar, mi-e mila sa o dau), GF 6800GT pe AGP, carcasa Antec SLK 3000B, sursa ThermalTake Silent Purepower de 435W...
In fine.

tcalexander

Păi ori îl vinzi și iei un ceva de genul P3, cu o sursă solidă, o carcasă bine ventilată cu multe bayuri 3.5" și o placă de rețea, ori îl păstrezi pe ăsta, îl chelești de tot ce e neesențial (pui o placa video pe PCI, scoți placa de sunet) și îi tragi un downclock. Apoi pui freenas pe el și îl conectezi la rețea și gata, ai file-server.
Would you like to ride on your own ass?

SoNic

Netgear SC101 are loc de 2 HDD inauntru (dar vine fara HDD) si costa 60$...
Linksys NAS200 are loc de 2 HDD (care pot fi legate ca si RAID) si accepta si HDD externe pe USB - cost 120$...
Netgear SC101T are loc de 2 HDD (fara HDD inclus) si are interfata Gigabit - cost 155$...
Aduna costul componetelor PC-ului (fara HDD) si vezi daca iesi tot acolo.
PS: HDD-urile nu le pun la socoteala pentru ca sunt o cheltuiala comuna celor 2 situatii.
Unsigned integer