Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 381
Total: 381

Forum Chip - a murit?

Started by SoNic, 08 February 2014, 18:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SoNic

Imi faceam curatenie prin linkurile din favorites IE (le am salvate de prin 2001, si se tot aduna) si am observant ca linkul catre forumul Chip nu mai functioneaza. A murit forumul ala? S-a mutat?
Nu mai mai dat pe acolo de mult... dar eram curios.
Era asa: forum.chip.ro
Unsigned integer

LNT

Yep, 3 useri  mai sunt acolo, eu unul. Nu mai are membri, nu mai are nimic, nici macar spamerii nu mai dau pe acolo. Link-ul nu mai merge fiindca n-au setat DNS-ul corect, intra pe chip.ro si de acolo pe forum.
These are the days of our lives.

SoNic

Nu am gasit linkul catre forum, dar am gasit asta:
QuoteAstăzi revista CHIP moare un pic. Cel puțin redacția actuală, cei care am mai rămas să scoatem ediția tipărită, își întrerupe activitatea. Ce-o fi pe viitor puțini știu și noi cu siguranță nu. Motivele pentru care s-a ajuns în această situație nu mai contează atât de mult.

Înainte de a închide apa, lumina și gazul este de datoria mea să mulțumesc unor oameni.

În primul rând, vă mulțumesc vouă, cititorilor revistei, celor care ați cumpărat-o de-a lungul anilor și care, fiind alături de noi, i-ați prelungit existența.

În al doilea rând, le mulțumesc tuturor companiilor cu care am colaborat de-a lungul timpului și care ne-au ajutat să ne desfășurăm activitatea.

Le mulțumesc tuturor celor cu care am colaborat editorial.

Și la urmă, dar nefiind cei din urmă, le mulțumesc celor pentru care numele Servernt, Servernt2, Mov, Mov2, Abbadon, ABC înseamnă ceva.

Asta e.

CCS
RIP
Unsigned integer

LNT

Vad ca merge: http://chip.ro/forum/index.php
Initial nu-i setasera dns-ul si mergea doar fara www, momentan vad ca au facut asta inainte sa stinga lumina. :)
These are the days of our lives.

s0ldatu

e opera lui badescu. rip chip. :(

badescu&co rest in pieces  :devil2:

LNT

Lasa ca ne adunam aici.  :fum:
These are the days of our lives.

Chipicao

Chiar am intrat zilele trecute de curiozitate, dupa multi ani, si am ramas surprins sa vad topicuri moarte de luni de zile.

Nu ca aici ar fi diferit :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Sad but true.
Probabil ca am imbatranit cu totii...
Unsigned integer

s0ldatu

pe cipari i-a ingropat badescu in datorii. si i-a umplut de paduchi (aka rude&pupincuristi). damn! badescu=basescu!  :dooh:

SoNic

Ei si tu acuma...
QuoteToute nation a le gouvernement qu'elle mérite.
Every nation gets the government it deserves.
http://en.wikiquote.org/wiki/Joseph_de_Maistre
Unsigned integer

s0ldatu

QuoteToute nation a le gouvernement qu'elle mérite.
adica Germania l-a meritat pe hitler si SUA pe bush jr. ?  :nope:

SoNic

Desigur. I-au ales democratic.
Prima Republica Franceza a descoperit repede dezavantajul votului universal (si aveau numai barbati) si l-au inlocuit cu altceva (bazat pe proprietate) pentru a filtra din prosti si din dependentii de ajutoare.
Acum insa, toate tarile au acest vot universal, guvernele din spatele guvernelor stiu ca este usor sa manipulezi 51% de prosti din 100% decat dintr-o clasa cat de cat mai selectata.

PS: Ce a fost cu Busch Jr de il compari cu Hitler? Macar l-a tinut pe Putin acasa la el.
Unsigned integer

s0ldatu

ambii au bombardat civili, doar ca unul a recunoscut ca vrea spatiu vital, iar celalalt a mintit ca vrea democratie.

p.s. si hitler l-a tinut in frau pe stalin (apoi a intrat peste el in casa), dar asta nu-l face mai putin criminal. bush l-a oprit pe putin tot din interes.

LNT

De ce aveti voi impresia ca cineva  facut ceva din alt motiv decat interes? Rusia, sau URSS, a invadat Afganistanul in anii '70 si talibanii le-au tinut piept sprijiniti de americani. Apoi pe motiv ca-s in cautare de teroristi, americanii invadeaza Afganistanul si se lupta cu aceeasi talibani pe care tot ei i-au sprijinit anterior si care au tinut piept rusilor. Mare mi-ar fi mirarea sa aflu ca rusii nu ii alimenteaza pe astia cu armament.
Momentul Libia: Sarkozy primeste sponsorizari de la Gaddafi pentru campania electorala, ajunge presedinte. Apoi se hotarasc ca Libia are nevoie de putina democratie si trimit cateva avioane pline cu asa ceva acolo, cine e printre primii sustinatori ai interventiei? Sarkozy. De ce? Interese, ce altceva?
In toate situatiile au avut de suferit, ca in orice razboi, in principal civilii, ca astia-s cei mai raspanditi. Probabil ca nici conflicte n-o sa mai fie cand nici civili n-o sa mai fie, ca n-o sa mai aiba pe ce sa se bata.
These are the days of our lives.

s0ldatu

adevar grait-ai, dar, pana la urma, mai stie cineva ceva de cip ? mie mi se pare ca mai merg doar pagina principala si forumul. probabil pentru ca astea doua au cele mai multe reclame. carpanos mai e badescu asta, manca-l-ar temeteu'!

LNT

Nu mai misca nimic pe acolo, lumina e stinsa.
These are the days of our lives.

SoNic

Quote from: s0ldatu on 26 March 2014, 22:30
ambii au bombardat civili, doar ca unul a recunoscut ca vrea spatiu vital, iar celalalt a mintit ca vrea democratie.
Si ce vrei sa spuna prostimii de ii voteaza? Ca democratia este in sine cea mai mare minciuna?
Ce vrei sa zici ca Obama este mai presus de Bush?

Despre subiectul initial - nu am postat pe acolo de mult, dar noul link este:

http://chip.ro/forum/index.php
Unsigned integer

SoNic

QuoteAceasta pagina nu este disponibila
Ne pare rau, dar adresa introdusa de dumneavoastra nu mai este disponibila.
Unsigned integer

s0ldatu

www.chip.ro face redirect la http://digitalcameraworld.ro/librarie/ , unde supravietuitorii din chip.ro isi vand ce le-a mai ramas prin ograda. trist :(

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

s0ldatu


LNT

 :fum:
Gone. Dead and gone.  :sal:
These are the days of our lives.

SoNic

Este trist cand ceva ce a fost "cutting edge" in tehnologie relativ recent in viata/memoria mea devine perimat si dispare.
Parca ieri era 2000 si postam plin de entuziasm in noul forum Chip.
Unsigned integer

s0ldatu

lumea evolueaza, online-ul a castigat, iar badescu&co nu au fost capabili sa se adapteze. plus ca i-au facut sa plece pe cei din vechea garda, adica exact pe cei care au facut din chip.ro ceea ce era pana in urma cu 2-3 ani.

a mai ramas in picioare vreo revista it tiparita in .ro ?

SoNic

#24
Nu cred ca fenomenul "on-line" este o evolutie, o victorie. Pentru mine este mai mult zgomot decat semnal util, care afecteaza puterea de abstractizare si de rezolvare a problemelor pentru generatii de acum incolo... creeaza cretini in masa. Nimeni nu mai citeste nimic, doar se benocleaza la videouri pe youtube, gag si xvideos....
Asa arata generatia "tube":
https://www.youtube.com/watch?v=5jv4sAzwwRY
https://www.youtube.com/watch?v=RLcQOZkJIdM

Dar asta este alta poveste.
Unsigned integer

s0ldatu

nu stiu cine-i handicapatul ala de "derek". dupa accent pare british, asa ca nu ma mir ce fatza tampa are.

SoNic

Englez, roman... tot una.
Generatia "tube"...
Unsigned integer

s0ldatu

nu-i totuna. la cate comentarii laudative are si la cat de politicos sunt exprimate, e tipic pentru englezi: eticheta e mai importanta decat adevarul. mi-e scarba! la nemti/austrieci/nordici nu s-ar fi intamplat asa ceva.

SoNic

Realizezi ca este un actor? Umor englezesc?

Bine inteles ca la nordici/germani nu se intampla, nu au umor.
Unsigned integer

LNT

Quote from: SoNic on 01 July 2014, 04:36
Nu cred ca fenomenul "on-line" este o evolutie, o victorie. Pentru mine este mai mult zgomot decat semnal util, care afecteaza puterea de abstractizare si de rezolvare a problemelor pentru generatii de acum incolo... creeaza cretini in masa. Nimeni nu mai citeste nimic, doar se benocleaza la videouri pe youtube, gag si xvideos....
Asta e doar o impresie, inainte de internet nu citeau toti ci doar o parte, o alta parte isi petrecea zilele in crasma. La fel si acum, o parte folosete tehnologia util, alta parte isi iroseste zilele. Diferenta e ca acum masele sunt mult mai vizibile, o carte o citesti in liniste si poate singur, nu te vede nimeni, nu te judeca nimeni, pe cand internetul te scoate in fata si probabil esti mult mai vizibil.

Dincolo de asta, e evolutie, unii se nasc, altii mor, cei puternici rezista, e selectie naturala, te adaptezi sau esti mancat. Si asa e peste tot, nu doar cu chipul.
These are the days of our lives.

s0ldatu

ce s-a intamplat la cip se numeste "management defectuos".