Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 625
Total: 625

Intel Based System

Started by valy_cervantes, 17 April 2007, 20:22

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LNT

#40
Azi vine şi placa video şi e gata sistemul. Pun şi o poză, dar nu vă speriaţi, doar le-am aruncat acolo, le aşez când o să am şi placa video să văd cum le întind. Partea cea mai nasoală mi se pare cu alimentarea de 4 pini a procesorului, cablul ăla probabil că voi fi nevoit să-l trec peste video, altă soluţie nu văd.



These are the days of our lives.

Chipicao

Peste sau pe sub placa video, nu e problema, numai sa il fixezi cumva ca sa nu loveasca de un ventilator.

Apropo de asta, iti trebuie cel putin unul in fata (recomand 2 silentioase) ca sa asigure airflow pentru placa video. Recomand totodata sa nu pui hard-ul intre placa video si ventilatorul din fata (cum il ai acum :P), ideal e sa il instalezi in linie cu ea (randul 2) pentru a crea un tunel de aer.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Am reuşit să pun cablul acela pe sub placa video, deci am scăpat de o grijă. În timpul instalării Windows-ului, formatarea partiţiilor şi a hdd-ului procesorul a rulat frumos la 30-32 grade, uimitor aş putea spune având în vedere ce spun alţii despre coolerul stock. Şi mie mi s-a părut minuscul şi deja îmi făceam planuri să-l schimb cu ceva mai serios, dar când am văzut temperaturile astea chiar m-am liniştit. Bine, deocamdată nu l-am văzut ce spune la jocuri, zilele astea o să-l urmăresc mai îndeaproape. Dar dacă nu-i creşte temperatura peste 40 grade nici nu mă grăbesc cu alt cooler, poate doar din raţiuni de silenţiozitate. Poate că e rece şi din cauza carcasei, cele două ventilatoare chiar ajută.

Referitor la alte coolere frontale chiar nu-mi mai bat capul cu ele, nu este nevoie. Cele două de pe carcasă trag aerul afara şi mai este şi cel de la sursă care face la fel. O să-i pun nişte filtre să nu tragă praf înăuntru.
În rest e ok, chiar silenţios. Sursa nu se aude, ventilatoarele de pe carcasă sunt date pe minim şi nu fac prea mult zgomot, deci mă declar mulţumit la capitolul ăsta. O să văd ce spune şi când voi rula un joc mai serios, mâine sau poimâine.

Hdd-ul n-am cum să-l pun în linie cu placa video, la cât de lungă e abia dacă mai încape degetul între capătul ei şi carcasă. E masivă, abia aştept să văd ce poate face.  :fum:
These are the days of our lives.

Chipicao

hmm, credeam ca e mai mare carcasa....
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Am instalat şi placa video, se vede în poze. It's huge.
De wire management n-am mai avut timp, poate-mi fac timp într-un weekend viitor. Oricum, la temperaturi stă bine deci momentan n-am de ce să-mi fac griji. Procesorul n-am observat să treacă de 40 grade iar placa video e setată să-şi regleze singură viteza ventilatoarelor aî să menţină temperatura procesorului la 39 grade. Nu ştiu dacă variază temperatura în funcţie de încărcare (adică în timpul rulării unui joc) însă n-am auzit să crească viteza ventilatoarelor. Am dat pe reglare manuală şi la viteza maximă se aud destul de tare. Ventilatoarele de pe carcasă le-am lăsat la minim (din cele 3 poziţii reglabile, min, med, hi). Zgomotul e ok, nu deranjează chiar dacă dormi, însă pe med sau hi devin sesizabile.
Am rulat şi câteva jocuri, printre care NFS Undercover, GRID, şi merg impecabil cu toate detaliile la maxim. La GRID pe rezoluţie de 1600*1050 (sau ceva de genul ăsta, rezoluţia pentru display wide) am 40fps. Deci placa video rulz.  :yahoo:

Am hăcuit folia de spumă care vine în cutia plăcii de bază şi am făcut filtre pentru carcasă. Mai punem şi faptul că era utilă scoaterea la exterior a comutatoarelr pentru ventilatoare şi cam astea ar fi singurele minusuri al carcasei, în rest îşi merită banii.

These are the days of our lives.

Chipicao

Felicitari!
Poti sa folosesti niste ciorapi de dama ca filtre de praf :D "folia" aia e prea groasa.
Ventilatoarele placii video nu vor ajunge niciodata la turatie maxima sau peste 50% decat daca nu ai o carcasa ventilata.
Oricum ea poate sa ruleze si la 60-70 de grade in full-load fara probleme.

Sa verifici cu degetometrul si temperatura sursei dupa 1-2 ore de jocuri, u never know...

P.S. La multi ani!
μή μου τούς κύκλους τάραττε