Main Menu

Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 348
Total: 348

Camera MiniDV

Started by aciu, 04 December 2006, 14:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

aciu

Sunt într-o dilemă: sora mea trebuie să îşi cumpere o cameră video. Eu m-am orientat spre Panasonic NV-GS180EP-S sau Sony DCR-HC46. Suma maximă de cheltuit este 1800RON. Mă interesează în special comportamentul camerelor menţionate la lumină mai slabă. Mulţumesc.

Chipicao

#1
Dintre cele două, Panasonic NV-GS180EP-S se descurcă mai bine în condiţii de iluminare slabă, lucru datorat în principal celor 3 senzori de imagine, care oferă în plus şi o calitate mai bună în general.

O alternativă este Sony DVD105, dotată un senzor IR cu ajutorul căruia poate filma chiar şi pe întuneric complet. Însă folosindu-l, imaginea înregistrată va fi alb-negru. Un alt avantaj este zoom-ul optic dublu (20x). Şi dacă ai dubii, diferenţa de calitate (datorată compresiei mai mari în cazul înregistrării pe DVD faţă de casetă) este mică.

Trebuie să ţii cont şi de faptul că sora ta va avea nevoie de o geantă, iar preţul destul de mare al modelului Panasonic implică depăşirea bugetului.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

aciu

Revin cu adăugiri : sora mea va mai avea nevoie şi de fotografii, camera va fi folosită mai ales la şcoala, în spaţii mici: laboratoare, saloane, săli de recuperare, mai rar săli de sport sau spaţii largi. Cred că Panasonicul rămâne.

Chipicao

Asta schimbă puţin datele problemei. Eu mă gândeam că vrea să filmeze în general seara, afară, pe întuneric...
Lipsa liminii naturale din laboratoare, săli de clasă sau alte încăperi nu e o problemă pentru aceste camere video.

Panasonic are în continuare avantajul culorilor vii şi rezoluţia mai mare a fotografiilor (1760 x 1320 faţă de 1152 x 864), pe cand Sony HC46 are un preţ mic şi suport pentru card de memorie (foarte util pentru poze), pe care îl poţi cumpăra cu diferenţa de bani, poate chiar şi împreună cu o geantă.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

aciu

La Panasonic, memoria e Secure Digital. La Sony e MemoryStick DUO.

Chipicao

Scuze, n-am văzut că şi Panasonic are suport pentru card. :">

S-o stăpânească sănătoasă... şi să dea numai note mari! :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Marmota

#6
sa vezi si tu cum pui ceva review :)

PS. si spune-i sa ne faca si noua una cadou.... :fum:

CQ

Quote from: Chipicao on 04 December 2006, 16:03Şi dacă ai dubii, diferenţa de calitate (datorată compresiei mai mari în cazul înregistrării pe DVD faţă de casetă) este mică.
Aaaaaaaaaia s-o mai crezi mătăluţă! :fum:
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

SoNic

Quote from: CQ on 04 December 2006, 22:25
Quote from: Chipicao on 04 December 2006, 16:03Şi dacă ai dubii, diferenţa de calitate (datorată compresiei mai mari în cazul înregistrării pe DVD faţă de casetă) este mică.
Aaaaaaaaaia s-o mai crezi mătăluţă! :fum:
Lasa-l sa se imbete cu apa rece  ;;)
Oricum, Panasonicul ala o avea el 3 CCD-uri dar eu la testarea in magazin (este drept varul ei pe NTSC), la lumina fluorescenta destul de ampla  am vazut ca are o viteza de focalizare jenant de mica, ba chiar nu facea focus complet la zoom maxim.
Un Canon cu chip DiG!C DV este mult mai rapida.
Plus ca nu numai numarul senzorilor conteaza ci si suprafata lor, numarul de pixeli totali (cu cat sunt mai multi, scade suprafata lor).
Testeaza-o in magazin, mie nu mi-a placut deloc.
PS: Sony este fum pe langa Canon si Panasonic (vorbesc de camere la acelasi pret). Multi bani pentru nume...
Unsigned integer

Chipicao

Măi, e vorba totuşi de o cameră pentru "home entertainment", nu una profesională. Chiar credeţi că un utilizator obişnuit va observa diferenţele?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Da, se vad diferentele intre DVD si DV (pe un TV cat de cat decent si intrari S-Video). Plus ca manipularea (folosirea) unei camere DVD este sub ce poate una DV.
Unsigned integer

ozzy

Eu nu as lua Sony pentru ca m-au mai dezamagit in 2-3 cazuri si dai mai mult pe brand decat face. Sa nu mai zic ca Memory Stick Duo alea sunt, desigur, mai scumpe decat SD sau
MMC. Nu as recomanda nimanui Sony. Iar dintre Panasonic si Canon, asa alege aproape sigur Canon, pentru ca se pare ca fac cele mai bune jucarele la bani mai putini decat "restul" ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

CQ

E vorba de camere video.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

ozzy

Stiu! Comentariul legat de memorii e pentru ca unele au memorii separate pt pozne ;)
In rest, Canon sunt buni si la foto si la video, deci sfatul meu ramane valabil  :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

laf

aciu, un review pui si tu :-s, ca poate mai sunt oameni interesati
s-eu am fost f aproape de a imi lua o camera.. dar  a intervenit ceva si am zis pas...
ca idee din disputa Panasonic &Sony.. eu am vazut ca majoritatea forumurilor din RO sustin Panasonic....
in plus e de mentionat controlul la cei doi rivali, sony unde se merge pe touchscreen si panasonic unde e clasic cu butonase...
astea fiind zise, astept review sau alte posturi s vedem ce mai avem la ora actuala...
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

Chipicao

Dacă tot am reînviat subiectul, hai să revenim puţin la "problema" nerezolvată DVD vs. miniDV. SoNic şi CQ, voi strigaţi tare miniDV... Dar v-aţi gândit vreodată dacă e potrivit pentru toţi? Vă garantez eu, majoritatea celor care cumpără o cameră şi sunt amatori, filmează în vacanţe sau la evenimente, sunt interesaţi să pună filmele pe DVD că să le vadă mai uşor. Deci tot acolo vor ajunge. Dintre aceştia, cei care aleg miniDV o fac pentru că sunt mai ieftine. Şi destul de mulţi vor face transferul prin USB, tot datorită bugetului, şi mai ales pentru că nu sunt informaţi.

Quote from: SoNic on 05 December 2006, 12:10
Da, se vad diferentele intre DVD si DV (pe un TV cat de cat decent si intrari S-Video). Plus ca manipularea (folosirea) unei camere DVD este sub ce poate una DV.
Excelent spus! Ce recomanzi însă unui român care nu are un televizor "decent"? Se mai vede diferenţa când conectează camera prin SCART sau RCA? Dar dacă iei în considerare faptul că nu toţi au ochiul antrenat încât să observe sau măcar să le pese de micile diferenţe care râman?
Mai mult, o cameră "ieftină", fie ea cu DVD sau miniDV tot nu va avea o calitate foarte bună. Atenţie, fiind vorba de segmentul consumer, camerele cele mai scumpe vor avea o calitate medie. Asta ca să înţelegeţi ce vreau să spun prin "ieftin".

Prima întrebare pe care trebuie să ţi-o pui când cumperi o cameră este "ce vreau să fac cu ea".

Dacă vrei să editezi materialul video, şi binenţeles ai şi firewire, mergi pe miniDV. Desigur, aşa cum am spus mai sus, degeaba beneficiezi de un standard de înregistrare mai bun, dacă e camera slabă şi nu face faţă.

Ceilalţi 70%, care vor doar să se uite la înregistrări în cel mai simplu mod posibil, nu văd de ce nu ar lua o cameră cu DVD.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laf

Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

SoNic

Stii, eu vad lucrurile altfel. Filmele de familie sunt memorii. Si le vreau in calitatea cea mai buna accesibila mie la un pret dat.
De aceea fac inregistrarile pe DV si le convertesc ulterior pe DVD pentru "distributie" in familie. Nu vad motivul pentru care as cumpara o camera care la aceeasi bani sa faca inregistrari mai slabe calitativ (adica direct pe DVD).
In plus, inregistrarea pe DVD este mult mai complicata ca "manevre" decat cea pe banda magnetica - din punct de vedere al unui user obisnuit.
Unsigned integer