Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 121
Total: 121

Partitie ntfs inaccesibila

Started by Viktor, 29 May 2011, 16:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Viktor

Salutari tuturor!

Harddisk-ul este un WDC Black 1002FAEX. Pana acum nu m-am plans de el, il tin cu un ventilator de 8cm la 8-10V si astfel sta la maxim 39 de grade. Ca varsta are in jur de 6 luni, cu "power on time = 2777".

Aveam 2 partitii pe el, una de 15GB pentru win xp si una cu restul spatiului pana la 1TB, ambele formatate in ntfs. Ma decid sa maresc partitia din 15 in 25 pentru a incerca un sistem de operare mai gurmand. Intru in Partition Magic 8.05 pe care l-am folosit de cand ma stiu fara probleme, si procedez in consecinta. Adaugam in lista de task-uri "Resize/move partitie mare cu 10GB" (spatiu marcat dinaintea ei), si apoi adaugare la partitia mica. Nici nu incepe bine programul sa faca treburile astea si da mesajele de eroare cu numarul 1611: "Bad system filename, File 9 (48)" si "Bad system filename, File 11 (48)" si apoi "Process halted". Buun. Mai incerc odata; aceeasi treaba. Dau "Check errors" si apar astea 2 iar, si butonul de "FIX" este inaccesibiil.... Incerc si chkdsk d: /f /r dupa citit in help. mesaj de eroare ca nu gaseste d: (partitia mare). Mai sa fie! Ma uit in explorer si nimic.. partitia disparuse. PartitionMagic inca o vede dar nu vrea sa lucreze in ea din cauza de erori.

Cum procedez in acest caz? Ce fac mai intai?? Partitia avea grad de umplere cam 70%, si as vrea sa recuperez lucrurile alea..

Multumesc anticipat!

add_1981

Salutari.
Din cate imi amintesc, Partition Magic nu te lasa sa modifici partitia de pe care rulezi sistemul de operare.
Asta e singurul HDD pe care il ai?
Daca da, mergi la altcineva si da-i restore la vechea partitie. Cu ocazia asta ar tb sa iti apara si datele de pe ea - eventual sa ai la indemana un program gen Recuva sau R-Studio.

Viktor

antichitatea aia de partition manager s-a blocat la modificarea partitiei mari cand a gasit erorile alea.. partitia mica (cu windows-ul) nu da erori la verificare (din Partitionmagic); ele apar la cea mare.

nu, nu mai am altul asa mare..

LE: daca incerc sa dau recovery direct, risc sa pierd datele? sau pt recovery imi trebuie spatiu exact cat are partitia(partitiile) de recuperat?

add_1981

Nu mai stiu exact de cat spatiu era nevoie... am patit-o cu mult timp in urma. Dar am rezolvat-o cu un alt hdd de pe care am rulat OS-ul si PM.
Atat timp cat nu formatezi datele se pot recupera usor.

Asteapta si alte pareri...

Foxter

O bootare de pe un Live CD de linux ai incercat ? Ar trebui sa iti vada partitia si sa iti permita sa salvezi datele.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Datele trebuie recuperate pe alt disc, altfel riști să pierzi și ce mai poți (sau ai putea recupera) de pe el.
Eu am renunțat la programe de partiționare, deși au apărut versiuni noi nu prea se descurcă sau durează foarte mult. Mai simplu și mai safe un backup și refacerea partițiilor.
These are the days of our lives.

Viktor

ce varianta buna de Live CD de linux imi recomandati sa incerc?

apropo de vechimea partition managerului, stiam ca-i vechi dar n-aveam idee ca e atat de vechi.. :| ce harddisk-uri mai erau pe vremea aia..

inca o idee: oare s-a intamplat doar pentru ca programul e incapabil sa lucreze cu tehnologia din viitor sau si pentru ca wd-ul ar avea ceva? aveam o parere relativ buna despre wd-urile astea negre..


SoNic

PM-ul ala mi-a dat si mie erori la HDD-uri mari, am renuntat de ceva ani buni la el.
Ultimul care l-am folosit cu succes este Stellar Phoenix Windows Data Recovery.
Unsigned integer