Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 116
Total: 116

Se leaga sau nu?

Started by LNT, 27 February 2007, 20:31

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

LNT

Sa da un sistem antic cu procesor PII@400MHz. Are placa de baza MSI, modelul nu-l stiu deocamdata, sistemul e al unui prieten. Acest prieten a facut rost de o placa video GeForce2 MX 64Mb care din pacate nu merge: booteaza, se vede totul normal, se incarca windows-ul(2000prof) si cand sa intre in windows apare celebrul ecran albastru pe care scrie ceva si se restarteaza. Cand am incercat sa reinstalez windows-ul cu aceasta placa video a aparut iarasi ecranul albastru si un mesaj cum ca BIOS-ul ar trebui upgradat. Intrebarea mea este daca are rost acest update de bios, va merge placa video pe acest sistem?
Imi este destul de greu sa-i fac update pentru ca nu am mai facut, am citit ce-i drept dar practica 0.
These are the days of our lives.

Chipicao

Din câte ştiu eu, placa video ar trebui să fie compatibilă atât cu AGP 2.0 cât şi cu AGP 1.0.
Vezi dacă nu cumva trebuie să modifici in BIOS ceva legat de AGP.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

kquizak

ceva switch referitor la agp pe mb ai?verifica si asta...
network-tools.ath.cx ---nmap yourself

MLADEN

Sigur placa video îi bună?

LNT

Pe placa de baza nu m-am uitat daca are vreun switch. In schimb am gasit ceva in bios legat de video cu doua optiuni: PCI sau AGP. Merge la fel pe ambele, inclusiv placa video pe care o avea (Riva TNT2 32Mb).
Placa e buna pentru ca am verificat-o pe sistemul meu si merge perfect.
These are the days of our lives.

nicolin

Presupun ca inainte de a instala noua placa ai dezinstalat si sters ORICE urma de driver legat de vechea placa video. Sau...

LNT

Nu am dezinstalat nimic. Pana acum nu am avut probleme de genul asta. Cand puneam o placa noua o lua cu drivere generice si instalam noile drivere. O sa incerc sa le sterg pe cele vechi, desi nu vad cum ar putea sa ma incurce. In afara de uninstall driver mai e vreo metoda sau vreun program?
These are the days of our lives.

Chipicao

nVidia - Nasty File Remover
Detonator R.I.P.

Totuşi, nici eu nu văd cum ar putea să te încurce driverele vechi. ;;)
QuoteCand am incercat sa reinstalez windows-ul cu aceasta placa video a aparut iarasi ecranul albastru si un mesaj cum ca BIOS-ul ar trebui upgradat.
μή μου τούς κύκλους τάραττε