Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 327
Total: 327

Subdomeniu

Started by Federals, 08 January 2008, 00:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Federals

Puteti sa faceti si o redirectionare forum.sayit.ro care sa duca la http://sayit.ro/index.php?action=forum ? Eventual sa puneti si un modul de SEF pt forum, care sa transforme index.php?action=...;board=... in ceva gen forum.sayit.ro/subiect-thread.php

Ar fi util pt SEO, zic eu...

Chipicao

#1
Buna idee. forum.sayit.ro se face in weekend. Pentru cealalta chestie... Eu am inteles ce vrei sa spui, am vazut ca asa e pe CG spre exemplu, dar da-mi niste detalii, ce e cu SEF, SEO?

L.E. Got it, Search Engine Friendly si SE Optimization
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Federals

Pai motoarele de cautare indexeaza greu pagini gen http://sayit.ro/index.php/topic,1265.msg13403/boardseen.html#new
Asa incat pe o cautare dupa "optimizare windows xp" nu o sa apara vreun topic din forumul SayIT, decat printre ultimele rezultate. Daca in schimb gasesti vreun modul care sa faca din titlul thread-ului un link gen http://forum.sayit.ro/optimizare-windows-xp.php, o sa apari mai sus prin rezultate. SEO/SEF inseamna sa optimizezi site-ul si link-urile astfel incat sa apari mai in fata printre rezultate.
Nu stiu in momentul asta vreun modul pt SMF care sa faca asta, eu folosesc Joomla pe site (care are asa ceva).
Ideea e ca iti faci mai multa reclama, aduni lume...
De exemplu, pe toate forumurile pe care esti, pune-ti site-ul la semnatura. Asa mai urci pe Google.
SEO = Search Engine Optimization
SEF = Search Engine Friendly (URL's)

Praetor

Ca sa lamurim un pic, friendly urls sint doar pt ca userul cand vede url-ul sa-si dea seama la ce se refera. Indexarea se face tot dupa content. Deci nu ajuta la SEO efectiv. Ceea ajuta insa e folosirea cu incredere a <title> si <h> in primii 5k de html. SI linkuri de pe alte situri care dau catre noi (mai exact catre un topic anume).

Cat despre reclama, m-am gandit si eu, e cam greu de facut(fara buget). Cred ca o solutie care ar merge e sa tot generam topicuri utile (pt altii) a.i google sa tot aiba chestii noi de vazut si sa puna altii pe alte situri (bloguri) link catre noi.

Ca metode eu propuna asa:
1. sa ne facem un grup al sayit pe o retea la moda gen facebook (pot face eu asta).
1.a  nu stiu daca merita chiar acum dar putem face si o aplicatie facebook care sa aiba legatura cu sayit (nu stiu daca e util ceva mai mult decat un mic search in topicurile de pe say it) si axat pe amatori in ale IT (pers care vor sa cumpere ceva legat de PC sau care au probleme soft/hard).
2. Ar merge si pe stumble upon sa punem siteul (am cont il pot pune dar nu strica daca il punem mai multi)
3. Intr-o vreme si squidoo era util pt generare de trafic insa cum google isi schimba algoritmul cum vrea, am citit ca destui urla acum ca paginile de pe squidoo au un PR f. mic.

In concluzie, in lipsa de alte idei, putem folosi retelele sociale la moda (din pacate doar straine ca alea romanesti sint muci, in caz ca sint)

What say you?

Federals

Zic de link-uri pt ca am tot vazut pareri impartite. Multi zic ca un link descriptiv e bun, altii zic ca nu. Oricum, cum ai zis si tu, Google schimba destul de des algoritmii, iar luna asta se poate indexa dupa anumite reguli, luna viitoare dupa altele... samd