Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 231
Total: 231

Ajutor cautare laptop

Started by Sharky, 05 January 2007, 09:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sharky

Problema e in urmatorul fel: De ceva vreme caut un laptop in jurul la 35-40 de mil cu urmatoarea configuratie:
-procesor dual core
-1 gb ram
-dvd-rw
-ecran bun(aspectul asta conteaza destul de mult)


Am gasit pe emag niste Hp-uri echipate cu Turion 64 x2 dar nu par prea stralucite.

Are cineva idee daca pot gasi ceva la pretul acesta?
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

nicolin

Ptr. ce anume doresti acest laptop?
Ptr. jocuri, procesare video, durata de functionare cat mai mare?

Vlad01

Am un NX 6325, din noiembrie.
Da de ala cu Turion dualcore si imi place. Placa video nu e stralucita, deci daca vrei pt jocuri ar fi bine sa nu il iei, daca nu, recomand acest model.


Sharky

daca Counter-Strike si AOE 2(o data la 1 luna se pot numi jocuri atunci sa zicem ca il iau pt jocuri :) )

Laptopul o sa fie folosit in principal la aplicatii de office(outlook, browsing etc), poate niste editare grafica(ma mai joc si eu din cand in cand), filme, muzica. Si da, ma intereseaza sa tina cat mai mult bateria.

Stiu ca am pus o configuratie cam prea puternica pentru ce vreau eu dar nu am chef sa imi iau acum un laptop doar ca sa il schimb peste 1-2 ani.

Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

Vlad01

Ma tine cam >3 ore bateria, max 3 jumate. In CS nu face figuri, am jucat si NFS Carbon cu el fara probleme, in Fifa 07 merge sacadat. Altceva nu prea am incercat.

ozzy

Vezi sa ai garantie macar 2-3 ani la el. In rest nu mai zic nimic de firma sau specificatii ca sunt prea multi care pot sa-ti dea sfaturi in directia asta. Plus ca imediat ce zic eu ceva se gaseste unu' genial sa-mi zica ce tare e vre-o firma de care n-am mai auzit :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

alexh

si eu cu aceasi intrebare, intre hpul mai sus mentionat si un fujitsu siemens situat cam la acelasi pret.

pareri, idei?
AMD Athlon XP Barton 2500+,Asus A7N8X-E Deluxe Edition,768 MB RAM DDR400,Samsung 710N on GeForce FX 5700LE,HDD Western Digital Caviar 120GB, LITE-ON DVD-RW,Windows XP SP 2

ozzy

Gandeste-te la nume, numai la nume. Cand ai auzit prima oara de HP si cand de Fujitsu-Siemens.. Hesus, cum pot pune oamenii intrebari de genul asta :( ?

Apropos, catre baietasii care isi lauda craptoapele no-name (pe alte topicuri) Am intalnit pana acum o tona de insi cu probleme la Fujitsu-Siemens si Toshiba. Stiti ce service au in Romania? NU AU!! Asa ca luati in continuare porcariile alea ca sa va pot lua la misto cand va vad cu ele prin service si sa va raspun "tata, noi reparam computere, HP, Dell, firme, nu no-name Toshiba :D.. " Imi face o placere enorma sa vad prostii care nu se intereseaza macar DACA EXISTA SERVICE in tara lor, oferit pt respectivul produs :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

QuoteAm intalnit pana acum o tona de insi cu probleme la Fujitsu-Siemens si Toshiba. Stiti ce service au in Romania? NU AU!!

Vorbesti de reparatii in garantie sau post garantie? Daca e in garantie nu ar fi o problema asa mare.....trimiti la service si pe luna, numai sa-l repare. Mai nasol cred ca e post garantie,cand te poate ajunge reparatia si 3/4 din pretul laptopului...... :unsure:
These are the days of our lives.

alexh

Ozzy am inteles punctul tau de vedere (cu care am mai facut cunostinta si pe alte topicuri  :-) ) si sincer, chiar ma asteptam la un raspuns de felul asta din partea ta (no offence or anything, e bine de stiut ca cineva se gandeste si la partea de service )

Intrebarea mea era insa strict din punct de vedere al perfomantelor (scuze, nu am fost explicit de prima data :-( ):

Este mai bun Core Duo de pe F-S (frecventa mai mare, cace mai mare ) sau mai bun AMD-ul ?

si per total, din nou, tot dpdv al performantei, care laptop e mai bun ?
AMD Athlon XP Barton 2500+,Asus A7N8X-E Deluxe Edition,768 MB RAM DDR400,Samsung 710N on GeForce FX 5700LE,HDD Western Digital Caviar 120GB, LITE-ON DVD-RW,Windows XP SP 2

ozzy

lap, 3/4 in postgarantie e deja, daca ai service in tara. daca il trimiti la mama naibii, e mai scump ca unu noi ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

#11
Am nevoie de un laptop. Criteriile ar fi următoarele:
- procesor din seria (minim) 7000, orice e peste e perfect, doar să se încadreze și în următoarele;
- hdd nu prea contează, doar la spațiu să fie de minim 160 Gb;
- placa video să fie cu memorie dedicată, nu contează modelul doar să aibe și ceva memorie dedicată;
- minim 15.4 inch, bigger is always better;  ;;)
- preț în jur de 3.000 lei;

Aș prefera producătorii cu ceva renume (Asus, HP, Dell), fără FS, Acer etc.

Ce am găsit eu:

Notebook Dell Studio 1535 T8100 160GB 2GB Midnight Blue HD3450, 2589 RON, garanție 3 ani
http://www.cel.ro/laptop‐notebook/notebook‐dell‐studio‐1535‐t8100‐160gb‐2gb‐midnight‐blue‐hd3450‐l/

Notebook Dell InspironXPS1530‐3G‐RED T5550 160GB 2GB 8400GS, 3241 RON, 3 ani
http://www.cel.ro/laptop‐notebook/notebook‐dell‐inspironxps1530_3g_red‐t5550‐160gb‐2gb‐8400gs‐l/

Laptop Dell Inspiron 1525 Core2 Duo T8100 2.1GHz, 2GB, 160GB, 3.080,92 RON, 12 luni
http://www.emag.ro/notebook_laptop/notebook‐dell‐inspiron‐1525‐core2‐duo‐t8100‐21ghz‐2gb‐160gb‐chill‐‐pWXT812G16WNUT3BCH

Laptop Dell Inspiron 1720 T7250 2GB, 250GB, 17 inch, Free‐Dos, alb, 3.319,55 RON, 3 ani
http://www.emag.ro/notebook_laptop/notebook‐dell‐inspiron‐1720‐t7250‐2gb‐250gb‐free‐dos‐alb‐‐pD‐1720N‐484865‐111

Notebook Asus F3SC‐AP414C Core2 Duo T7250 250GB 2048MB, 3.014,13 RON, 2 ani
http://www.mediadot.ro/notebook‐laptop/notebook‐asus‐f3sc‐ap414c‐core2‐duo‐t7250‐250gb‐2048mb

Notebook Asus F3SV‐AP185C Core2 Duo T7500 160GB 2048MB, 3.114,76 RON, 2 ani
http://www.mediadot.ro/laptop‐notebook/notebook‐asus‐f3sv‐ap185c‐centrino‐duo‐t7500‐22ghz

Aștept sugestii, roșii, castraveți, preferabil link-uri și detalii.  :pray:
These are the days of our lives.

LNT

Nu se vede postul meu de mai sus. De ce?  :ninja:
These are the days of our lives.

Chipicao

Asta ma chinuie si pe mine de aseara :|

Posted on: 16 March 2009, 08:22

Era o problema cu url-urile. O sa investighez

P.S. Mediadot nu cumva a dat faliment si a lasat clientii cu ochii garantiia in soare?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Nu știu nimic de asta, o să mă interesez.

Între timp am mai adaugat 3 modele la listă. Care din astea să fie? Eu înclin spre cel cu display de 17, singurul din listă.
These are the days of our lives.

IceCub

Personal, din toata lista aceea as alege:  Dell Studio 1535 T8100 160GB 2GB Midnight Blue HD3450, eventual cu 2GB de memorie aditionali.

Motive:
+ pretul este ok
+ imi place culoarea (albastru) - stiu ca nu e un motiv serios  :P
+ procesor rapid
+ HDD indeplineste criteriile specificate de tine
+ Radeon HD3450, 256MB dedicati
- vine deja cu 2 x 1GB DDR II - un eventual upgrade la 4GB inseamna inlocuirea celor 2 module existente

* In caz ca ai de gand sa pui Windows XP pe laptop, verifica pe site-ul producatorului disponibilitatea driverelor pentru acest SO, inainte de achizitie.



LNT

Între ăsta și ăsta pe care l-ați lua?

Mă gândesc să optez pentru Dell, dacă 2Gb nu vor fi de ajuns atunci un upgrade la 4Gb nu ar costa mai mult de 200 lei. Iar display-ul de 17 cred că va fi util persoanei care îl va folosi.
These are the days of our lives.

Chipicao

Stai putin, nu esti tu cel care va folosi laptopul? Clarifica mai intai faza cu display-ul, intre 15,4 si 17 inci e diferenta mare nu doar d.p.d.v. al diagonalei. Lucrurile se schimba complet la 17", nu mai e laptop de bagat in rucsac.
Eu in locul tau nu m-as uita la Asus daca e sa aleg numai dintre producatori "cu renume".

Sugestia mea este un Dell de 15,4 cu T8100, T8300 sau chiar T9300 si 2GB maxim 3GB RAM. 2 iti ajung pe Vista si pentru 4 nu are rost sa te complici cu SO pe 64 biti. Iar un upgrade ulterior s-ar putea sa fie chiar mai costisitor daca trebuie sa inlocuiesti toata memoria, asa cum a zis IceCub.

Uite un exemplu: http://www.emag.ro/notebook_laptop/notebook-dell-studio-15-core2-duo-t8300-24ghz-3gb-250gb-vista-red--pG740C-271556257R
Avantaje:
- 3GB RAM, mai mult decat suficient pentru Vista
- procesor puternic
- iesire HDMI
- port USB/eSATA (combinatie intre cele 2 pentru a conecta un HDD extern fara alimentare separata - future stuff, in curand makoritatea producatorilor il vor adopta)

Cred ca ar fi si configuratii mai avantajoase, dar vad ca magazinele sunt destul de sarace...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Trebuia să specific asta inițial, dar dacă n-am făcut-o o fac acum:
Eu am deja unul, cel pe care îl caut este pentru o cunoștință. Îl va folosi pentru mail/messenger ocazional și pentru programe de proiectare în principal. Deci memoria ram nu va fi "doar" pentru Vista. La fel și procesorul, de aceea am căutat unul mai potent. Placa video m-am gândit să fie una cu memorie dedicată, pentru aplicațiile folosite cred că va fi de ajuns orice model. Rucsacuri pentru laptopuri de 17 inch se găsesc, mai greu ce-i drept, dar nu e asta problema. Oricum va sta pe birou mare parte din timp, deplasări se vor face la perioade nu foarte apropiate (de ordinul lunilor). Un desktop nu poate fi luat în calcul, nu cred că te primesc în aeroport cu așa ceva. ;;)

Acum stau și mă gândesc dacă îi va fi util persoanei în cauză un display de 17. Am un prieten care are un Packard Bell de 17 și parcă altfel se vede chiar și într-un compilator (netbeans). Chiar sunt într-o dilemă. Oricum trebuie să mă hotărăsc până la sfârșitul săptămânii și să dau comandă, deci mai am oleacă de timp. Cred că voi scoate toate configurațiile pe hârtie, poate se văd altfel.

De ce ar fi un upgrade de memorie scump? Uite de exemplu un Kit Dual Channel Corsair 2 x 2048 MB, DDR2, 667 Mhz costă 179,99 lei și e disponibil în Iași, deci pot să mă duc personal să-l iau. SO-ul va fi Windows Vista pe 32 biți, rămâne doar de văzut dacă va veni cu laptopul sau va fi separat.
These are the days of our lives.

IceCub

lapcat, daca spui ca persoana in cauza il vrea pentru proiectare (printre altele), atunci de ce nu mergi direct pe 17"?

LNT

Păi nu știu, nu m-am decis dacă merită să renunț la performanța altor componente pentru display de 17. L-am întrebat pe amicul  meu dacă i-ar folosi mai mult unul de 17 și mi-a spus că nu știe, el se gândea la unul de 15 inițial. Acum lucrează pe un desktop cu display de 17 și mi-a spus să aleg cum cred eu mai bine.

Ce neajunsuri ar avea Asus? Eu am un Dell acum și sincer chiar sunt extrem de mulțumit de el, ventilatorul ia viteză doar în jocuri sau când în cameră stau doar în maieu, în rest pot dormi cu el deschis că nu mă deranjează. În rest n-am ce să reproșez. Cam asta mă interesează, să nu ia foc la temperatură ambiantă mai mare (vezi Fujitsu Siemens  :slap: ), să fie fiabil. Nu va da nimeni cu el de pământ să vadă rezistența carcasei, altfel căutam o configurație pe Lenovo.

Ajutați-mă și voi cu niște propuneri, să am și eu de unde să aleg. Pls10x.
These are the days of our lives.

Chipicao

Dupa cum vad eu lucrurile va trebui sa aleaga intre 17" si performante mddoeste sau 15" si performante ridicate.
Desigur treaba e subiectiva, pentru ca e posibil ca 15" sa ii fie suficienti omului. Bate-l la cap sa se gandeasca bine daca ar putea lucra pe un astfel de ecran. Daca sta bine cu vederea, teoretic nu ar avea probleme trecand de la 1280x1024@17" la 1440x900@15.4"
Totodata depinde cate resurese mananca si acele aplicatii de proiectare. Pentru asta afla ce anume foloseste si da un search pe Google dupa "aplicatie CPU". Cu putin noroc gasesti pe forumuri utilizatori cu astfel de configuratii si iti faci o idee. Zi-ne is noua aplicatiile, poate avem mai mult noroc ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Din câte știu folosește Catia și Autodesk Inventor.
These are the days of our lives.

LNT

Până la urmă rămâne display de 17. Ce părere aveți de ăsta?
These are the days of our lives.

nicolin

Configuratia pare a fi OK, cu exceptia subsistemului grafic, care este SLAB.
4GB RAM is (arhi)suficienti, insa daca nu folosesti/vei folosi un OS 64bit is overkill.

LNT

N-am ce-i face, aș fi mers pe varianta lui Chipicao însă am nevoie de display de 17. Deci caut altceva. Sugestii?  :pray:
These are the days of our lives.

Chipicao

Mie asta imi face cu ochiul, insa are garantie numai 1 an :(

Nu neaparat ca ar avea Asus neajunsuri. Asa si Medin ar putea face un notebook cu absolut toate facilitatile. Ideea e ca eu nu vad Asus la acelasi nivel cu Dell sau HP...
Desigur e posibil sa am insel!
Posted on: 20 March 2009, 09:03

WOW, deja ai ajuns la 3,939.00 Lei!
Pai asta schimba nitel treburile :D Avem buget?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Cam da, ca să fie de 17. Dar să nu depășească 4000 lei sub nici o formă.

Interesant, o să-l propun. Știu că pentru o sumă infimă (adică vreo 350 lei) se putea extinde garanția la 3 ani. O să mă interesez.
These are the days of our lives.

Chipicao

#28
Ar fi tare sa o poti prelungi. Stiu ca la PCFun se poate, de alte magazine n-am auzit. Ma mai uit la alte modele cand ajung la serviciu si vorbim.

L.E.
http://evomag.ro/produs--Dell-Laptop-Vostro-1710--26111.html
http://evomag.ro/produs--Dell-Laptop-Studio-1735-Jet-Black-(Negru)--26452.html
http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/dell/vostro-1710-core-2-duo-t8300-24-ghz/

Al doilea (Studio) pare prea ieftin. Sper sa nu fie un pret gresit (evoMAG is OK), dar daca nu eu pe el as merge.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Extensie la 2 ani costă 119,99 lei, iar la 3 ani vreo 450 lei. Prima merită, a 2-a e prea scumpă. Părerea mea.

O chestie comică, cică nu avem garanția pe stoc. Lol. ;;)
În fine, mă mai gândesc dar e posibil să-l iau pe ăsta. Mai aștept sugestii.
These are the days of our lives.

Chipicao

vezi ca am mai adaugat cateva intre timp
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Da, am văzut. Ei spun că prețul e corect...

QuoteBuna ziua!

    Produsul solicitat se afla in stoc; caracteristicile si pretul sunt corecte; daca se lanseaza comanda, luni se expediaza si in maxim 24 ore ajunge. Va multumim! O zi excelenta!
These are the days of our lives.

Chipicao

Foarte tare
What's the catch? Dell de 17" cu T9300 si 4GB ram, placa video dedicata... totul sub 4000 lei
si garantie 3 ani!

Vad acum ca are 2x HDD 250GB, or fi in RAID? :D

Pacat ca nu are nVidia :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Ala deja este un fel de desktop replacement. Nu vreau sa ma gandesc cat de tare de incalzeste sau cat tine bateria.  :nervos:

Chipicao

Pai cred ca asta si vrea, din moment ce e pentru proiectare
Parerea mea e ca orice notebook cu ecran de 17" sau mai mare poate fi considerat desktop replacement. La dimensiunilea astea, oricat de usor ar fi, nu prea mai e loc de portabilitate decat in sensul ca il bagi intr-o geanta/valiza si il iei cu tine. La fel si cu bateria, principalul consumator este ecranul. Nu prea o sa vedem notebook-uri de 17" cu autonomie mare oricat de putin ar consuma procesorul sau hardul. Poate doar cele care au ecran cu iluminare cu LED-uri
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

#35
Bateria nu contează, probabil că va muri de plictiseală. Iar de încălzit...cât de tare se poate încălzi? Nu cred că va ajunge la "performanțele" FS-urilor.  :slap:
Oricum, am dat comandă, luni îl trimit iar marți ajunge. Voi posta săptămâna viitoare o mică descriere a jucăriei. De la "in jur de 3000 lei" am ajuns la 4000 lei, dar eu zic că merită.

Referitor la nVidia, cineva de pe XF spunea că în ultima vreme au cam dat-o în bară cu plăcile video. Poate are dreptate, poate nu, dar prefer să dorm liniștit.  :gigea: Deci ATI rulz momentan, chiar dacă și eu sunt fan nvidia.
These are the days of our lives.

nicolin

Lapcat, probleme a avut nVidia cu seria 8400/8600.
Posted on: 21 March 2009, 04:41

Si ideea apropos de NVidia: http://forum.chip.ro/showthread.php?t=93215

LNT

Și atunci AdrianB1 la ce se referea când am propus gf 9300?  :huh:

Și nu știu cât de gravă o fi problema cu 8400-8600 pe Dell sau alte laptopuri, dar eu înainte să-l cumpăr pe al meu chiar m-am documentat. Mi se pare că cel mai amplu topic referitor la Inspiron 1520 l-am găsit pe forumul emag, unde erau destui care-și cumpăraseră laptopul cu pricina și n-au avut astfel de probleme.
These are the days of our lives.

Chipicao

Nu inteleg de ce nu ne-ai dat direct linkurile de acolo, ca in rest discutia vad ca a avut o moarte prematura...
Quote from: nicolinhttp://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/07/27/dell-models-defective-nvidia

http://direct2dell.com/one2one/archive/2008/07/25/nvidia-gpu-update-for-dell-laptop-owners.aspx

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2007/04/12/there-are-no-mobile-g846-problems

Probleme cu 8400/8600 ai numai daca ai nimerit una din batch-urile cu defecte de fabricatie.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Inspiron nici nu face parte din listă.  :yahoo:
These are the days of our lives.