Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 441
Total: 441

Voluntariat / OSS contribution

Started by radue, 23 December 2006, 16:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

radue

Salutare,

De ceva timp am o idee mai ciudata, dar nu are o forma prea clara inca. Din acest motiv scriu acest post, in speranta ca ideile ce vor aparea in acest thread ma vor ajuta si pe mine sa ma hotarasc asupra a ceea ce vreau (sau ce caut).
Situatia actuala e ca eu sunt voluntar intr-o organizatie studenteasca, insa din motive tehnice sa le spunem, activitatea mea in aceasta organizatie se apropie de sfarsit (in urmatoarele 8 luni va scadea treptat pana aproape de 0) dar virusul voluntariatului mi-a intrat in sange :). Totusi eu sunt om de it si vreau sa contribiu activ de acum incolo la un proiect open source.

Acum aici e decizia grea :) Care? Nu am avut tangete foarte mari cu programarea (nu am lucrat foarte mult, decat putin in java in medii jsp), desi sunt interesat sa aprofundez, am ceva cunostinte (si implicit experienta) ca sysadmin linux, motive pentru care ma gandesc ca ar fi potrivit un proiect de genul o distributie. In fine, aici e partea grea :) Nu stiu unde ar trebui sa ma uit, astfel incat in urmatoarele 8 luni sa stiu in ce directie sa imi imping interesele si cand ma voi alatura unui proiect sa am deja toate cunostintele necesare.

Sper ca m-am facut inteles si nu cer prea multe ;) doar idei :)

Multumesc pentru orice interventie. Ducu.

Josephine

Nu am idei ce sa poti face cu adevarat tehnic in OSS fara sa scrii cod, dar de exemplu poti ajuta la localizarea KDE in ro:
http://www.ro.kde.org/i18n/index.html
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

Adrian2005

https://launchpad.net/ ;)
Aici te poti ocupa de traduceri, sortare buguri, suport tehnic in Ubuntu.
Interfata e destul de frumoasa, chef sa ai...