Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 231
Total: 231

Recuperarea datelor de pe un CD vechi de 9 ani

Started by daniele, 28 December 2006, 00:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

daniele

Mi-am redescoperit in "arhiva" trei CD-uri vechi de vreo 9 ani, pe care le credeam pierdute la transferarea in Italia  :yahoo: Sunt in stare foarte, foarte buna, practic fara zgarieturi (ma rog, cateva sunt, dar foarte superficiale). Acum 4 ani se puteau citi foarte bine. Azi am descoperit ca nu. Adica se citesc 99,9% din fisiere dar am erori de transfer pe harddisc la cateva anumite fisiere. Am incercat sa le citesc pe cele 4 lectoare (masterizatoare) de CD si pe cele 3 masterizatoare DVD pe care le am in casa. Astfel am mai recuperat vreo 10 fisiere. Exista insa cateva (vreo 7-8) fisiere care nu sunt citite de nici o unitate optica. Fisierele alea valoreaza foarte mult pentru mine. Ce sa fac? Discurile sunt un model vechi (printre primele writtables aparute, culoare aurie pe fata si verde pe suprafata activa, no label). Au fost arse la viteza 2x pe un writter Yamaha. Cam atat imi amintesc. Sa mai caut lectoare CD pe la prieteni? :(( Exista ceva utilitare de recuperare? Fisierele in cauza sunt imagini TIF. La limita, nu ma supar daca oarecare puncte sau portiuni (sper mici) ar deveni alterate. Please, Any ideea?
Multumesc.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Ti le pot recupera eu in masura in care se poate, mai ales ca zici ca sunt imagini.
We dance, and the music dies...

adilehanceanu

Ăăă... daniele e în Italia :).

Poate ar fi o idee dacă ai găsi pe undeva vreo unitate mai veche (d-aia gen 8x, 12x, 16x) care încă să fie în stare de funcţionare.
The soul of computer technology

Adrian2005

Incearca http://www.isobuster.com/ , la mine si-a facut treaba (windows nu vroia sa acceseze un anumit folder de pe un CD).

daniele

Multumesc de sugestii. Acum am pus CDCheck la munca. Mai tarziu dau o fuga in atelier sa vad daca reusesc sa dezgrop de sub praf un vechi lector SONY 8X si sa-l mai fac sa si functioneze bine. Sper sa reusesc. Daca nu, mult mai tarziu, poate prin Februarie, am sa iau in considerare propunerea lui ~Empathy~, pentru ca s-ar putea sa trebuiasca sa vin in Bucuresti. By the way, la Taie Crapu' (sau pe unde propuneti voi) pot sa primesc un pasaport nou in locul celui expirat? ;;).