Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 521
Total: 521

Procesor + placa de bază 5-600RON

Started by Chipicao, 26 February 2007, 20:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Chipicao

Titlul spune totul. Am nevoie de un procesor şi o placă de bază pentru un sistem modest. Aş vrea să mă încadrez în suma de 500RON, 600 doar pentru o a doua alternativă.
Sistemul va fi unul de uz general, mai mult office şi internet, jocuri fără pretenţii de calitate şi rezoluţii mari. În nici un caz nu se va face overclocking, iar un upgrade la procesor e puţin probabil.

Dată fiind suma relativ mică, cred că cea mai bună alegere ar fi AMD (deşi mi-ar plăcea să îmi demonstreze cineva contrariul :D).
La capitotul ăsta din procesoare chiar nu mă pricep, aşa că vă rog să-mi recomandaţi un cuplu cu un raport preţ/performanţă cât mai bun, AM2, 939, ce ştiţi voi. Mai specific un singur lucru: aş prefera ca placa de bază să aibe PCI Express x16.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Primul sistem:
A64 3000+
Abit KN9

Al doilea sistem
A64  X2 3600+
Abit KN9

Stiu ca sistemele depasesc putin limitele stabilite de tine dar poti sa dai o garantie excelenta pe una acceptabila si preturi mai mici.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

ozzy

Si ceva bazat pe 'ntel? Si eu prefer sa suporte PCI Express x16. Daca se poate sa aiba si DDR2 si SATA2.. Adica ceva care sa suporte cam cele mai noi tehnologii, la pret minim. Doar sa le suporte, ca de adaugat le adaug eu mai incolo. Sunt un pic paralel in privinta shoppingului. Gasesc ceva care mai incolo sa-mi suporte Conroe dar acum sa-i pun ceva ieftinel pe el?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Să zicem că m-am hotărât în privinţa procesorului: AMD X2 3600+, însă am găsit 3 variante:
AMD Athlon 64 X2 3600+ Skt AM2 Rev G1 Box (ADO3600DDBOX)
AMD Athlon64 X2 3600+ Windsor Box (ADA3600CUBOX)
AMD Athlon 64 X2 3600+ Box (ADO3600CUBOX)
Pe care să-l aleg? Ce frecvenţă ar trebui să aibe memoria?

Există alternative mai ieftine pentru placa de bază? Repet, fără OC, doar stabilitate şi PCI Express x16.
Şi pentru că tot am ajuns aici, ştiu că pentru plăcile de bază care nu aveau chipset Intel, era nevoie de discheta cu drivere la instalarea Windows-ului pe hard SATA. Este cazul şi aici, la VIA sau nForce?


ozzy, ceva e genul ăsta?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

#4
Eu ti-am recomandat Abit KN9 pentru ca e simpla eficienta si destul de ieftina. Are si un sistem de racire ce nu te obliga sa schimbi ventilatoarele de chipset.

Daca tii neaparat sa mai reduci din pret exista oricum Foxconn N5M2AA-KRS2H.
Exista si placi mai ieftine dar te alegi cu placi cu chipset Via KT890 sau placi de baza cu video integrat.

Nu recomand sisteme cu Intel deoarece dupa ce iei o placa decenta de baza nu mai ai bani de un procesor E4300.

Daca nu costa mult (mult pt limita stabilita de tine) E4300 atunci l-as fi recomandat in combinatie cu un Abit IL9 Pro sau un Gigabyte GA-945P-S3.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Aia cu intel era pentru ozzy ;)

Diferenţa dintre Foxconn şi Abit nu e foarte mere, deci cred că rămâne cea din urmă.

Am găsit câteva detalii despre procesoare. În ordinea de mai sus:
"Brisbane" (G1, Energy Efficient, 65 nm)
"Windsor" (F2 & F3, 90 nm)
"Windsor" (Energy Efficient, F2 & F3, 90 nm)

Se pare că primul e cel mai indicat. Am dreptate?

Nu ştie nimeni ce frecvenţă e recomandată la memorii? :)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

MLADEN

Mi se pare ciudat că "AMD Athlon 64 X2 3600+ Box (ADO3600CUBOX)" este trecut cu 1MB L2, eu ştiam că are 2 x 256kB
Dacă chiar are 2X512kB atunci l-aş alege pe ăsta deoarece este mai rapid decăt primul (cel pe 65nm)

Căt despre RAM, n-ar strica DDR 800MHz (3-3-3) :fum: dar ţinând cont că există o limitare de buget
cred că DDR2 la 667MHz ar fi cea mai optimă alegere, deoarece îi cam la acelaşi preţ cu DDR2 533MHz (de fapt îi acelaşi lucru)

Chipicao

#7
Nu, cred că tu ai dreptate. Pe Wikipedia e trecut 2 x 256 KiB.
În orice caz, am renunţat la X2 datorită bugetului foarte mic.
Am ales A64 3000+ şi Foxconn N5M2AA-KRS2H.

Legat de memorie, Foxter mi-a arătat ceva interesant:
Quotenucleu Orleans
controller de memorie dual-channel DDR2 667 integrat

Aş fi luat ceva mai bun, dar bugetul e mic întradevăr, şi aşa cum am spus, nu se va face OC. Mai mult, persoana care îl va folosi nu are tangenţă cu calculatoarele. Mersi oricum.
μή μου τούς κύκλους τάραττε