Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 551
Total: 551

Scoaterea icoanelor din scoli

Started by nicolin, 07 December 2006, 06:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cRacanel

Poti sa ma lamuresti putin, nu am inteles, cum e Romania stat laic?

Velkan

Adică nu are religie naţională, e stat secular, neutru din punct de vedere religios. Spre deosebire de Arabia Saudită, de exemplu...

QuoteThe kingdom of Saudi Arabia is an Islamic theocratic monarchy in which Islam is the official religion; the law requires that all Saudi citizens be Muslims, but permits non-Muslim visitors or foreign workers to live among and deal with Muslims except in certain areas.
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

cRacanel

Statul este neutru dar peste 80% din populatie este crestina. Eu la asta am refeream. Nu obliga statul pe nimeni(momentan) sa puna/scoata icoanele din clase.

Si nu se face discriminare deloc. In anii trecuti, aveam in clasa elevi care nu erau crestin-ortodocsi si la inceputul fiecarui semestru li se spunea ca nu sunt obligati sa stea la orele de religie, ca pot aduce o adeverinta conform careia fac parte din x secta care dovedea ca frecvenetaza undeva-unde vrea secta- niste cursuri, si pe baza acelei adeverinte i se inchidea media. Deasemenea era rugat sa ignore prezenta icoanei, in cazul in care religia lui nu ii permitea asa ceva. Nu stiu sigur daca este valabil in toate scolile, dar la mine in scoala era..

MLADEN

Quote from: cRacanel on 10 December 2006, 23:01
...Deasemenea era rugat sa ignore prezenta icoanei...

Tocmai de asta trebuie scoase ca nimeni să nu mai fie nevoit să ignore.
Iar cei la care nu le convine asta sunt rugaţi să caute credinţa în primul rând în interiorul lor, că dacă nu o au acolo degeaba o caută pe pereţi.

Şi terminaţi o dată cu "majoritatea" deoarece toţi au aceleaşi drepturi care trebuie respectate.
(hint: se numesc "drepturile omului" nu "drepturile majorităţii")

YESMAN

Quote from: MLADEN on 11 December 2006, 01:08
Quote from: cRacanel on 10 December 2006, 23:01
...Deasemenea era rugat sa ignore prezenta icoanei...

Tocmai de asta trebuie scoase ca nimeni să nu mai fie nevoit să ignore.
Iar cei la care nu le convine asta sunt rugaţi să caute credinţa în primul rând în interiorul lor, că dacă nu o au acolo degeaba o caută pe pereţi.

Şi terminaţi o dată cu "majoritatea" deoarece toţi au aceleaşi drepturi care trebuie respectate.
(hint: se numesc "drepturile omului" nu "drepturile majorităţii")

Pe baza acestor drepturi "ale omului" mizează şi visează toate minorităţile să fie luate în seamă mai mult decât trebuie.
Posted on: 11 December 2006, 09:03:03
Quote from: peizan on 08 December 2006, 15:19
Sa renunt? La ce? La niste idei? Ca aici totul se rezuma la idei. Idei care trebuie combatute mai ales cand cineva te face "superficial" pt ca nu gandesti la fel el. Chestie specifica indoctrinatilor religiosi si celor care isi fac cruci in autobuz cand trece pe langa biserica. Eu nu renunt la ideea mea ; credinta poate exista si fara biserici.

În primul rând nu te-am făcut superficial pentru că nu gândeşti ca mine(ar fi absurd), ci pentru că vezi lucrurile numai din punctul tău de vedere. Dacă credinţa ta ar fi atât de puternică încât să mute şi munţii, poate că nu vei avea nevoie de biserică(biserici), dar majoritatea au nevoie de biserică şi poate şi tu. Că nu vrei tu asta este altceva. Bănuiesc că ţi s-a făcut silă de preoţi ca mulţi alţii şi de "îndoctrinaţi" şi de tot ce reprezintă biserica ca instituţie.
Credinţa în ce ? Ar trebui să te întrebi în ce crezi de fapt mai ales că eşti unul din cei care spui că ai găsit singur răspunsul la întrebări. Dacă ai şti rolul închinării în dreptul unei biserici, chiar şi din autobuz, ai fi mai respectuos. 
Încă odată, nu vreau să fac flame, dacă vrei flame hai să discutăm pe privat.

Am fost un pic off, pentru că am vrut să îţi răspund.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

MLADEN

Quote from: YESMAN on 11 December 2006, 09:41
Quote from: MLADEN on 11 December 2006, 01:08
Quote from: cRacanel on 10 December 2006, 23:01
...Deasemenea era rugat sa ignore prezenta icoanei...

Tocmai de asta trebuie scoase ca nimeni să nu mai fie nevoit să ignore.
Iar cei la care nu le convine asta sunt rugaţi să caute credinţa în primul rând în interiorul lor, că dacă nu o au acolo degeaba o caută pe pereţi.

Şi terminaţi o dată cu "majoritatea" deoarece toţi au aceleaşi drepturi care trebuie respectate.
(hint: se numesc "drepturile omului" nu "drepturile majorităţii")

Pe baza acestor drepturi "ale omului" mizează şi visează toate minorităţile să fie luate în seamă mai mult decât trebuie.

Să înţeleg că prin asta baţi apropoul la mine că nu-s român pur sânge...

Sau eşti deacord că dacă majoritatea vecinilor tăi sunt manelişti (sau rocări, etc...) au voie să asculte muzică cu volumul dat la maxim iar tu tot ce poţi să faci este să "îi ignori"

YESMAN

Am spus mai mult decât trebuie. Habar nu am dacă tu eşti sau nu român pur sânge. În primul rând eşti om, nu ?
Şi eu sunt rockăr, dar nu recunosc. Şi n-ar fi o problemă muzica dată tare, dar şi asta se poate rezolva.
Eu nu vreau ca minoritatea să aibă drepturi mai multe decât majoritatea sau în detrimentul acesteia şi să invoce drepturile omului ca argument.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

akenathon

Quote from: Velkan on 10 December 2006, 21:51
...Despre religie ca materie de studiu, în schimb, ar fi de discutat.
aici sunt de acord. ar trebui sa fie o materie optionala. desi, religia (alaturi de desen, muzica, sport si altele) mai ridica media celor mici care nu au chef de invatat...  ;)

MLADEN

Quote from: YESMAN on 11 December 2006, 10:55
Eu nu vreau ca minoritatea să aibă drepturi mai multe decât majoritatea sau în detrimentul acesteia şi să invoce drepturile omului ca argument.
Aham, deci te deranjeajă că minorităţile au unele drepturi în plus...
Şi care sunt acele drepturi în plus?  :wacko:

Mai degrabă au un drept în minus (religia lor nu este la fel de reprezentată) şi sunt supuşi să suporte o propagandă.

Şi cum nu pot fi reprezentate toate religiile astfel încăt să nu deranjeze una pe alta, singura metodă este ca să nu existe însemne religioase în şcoli.

peizan

Pt a avea o planeta mai curata, mai uscata singura solutie ar fi sa nu existe nici un fel de religii. De la ele pleaca multe scandaluri, la scara mai mare sau mai mica (cum e acesta). Sau se existe o singura religie: Stiinta.

In ziua de azi eu vad credinciosii in doua feluri

1- Credinciosul din inertie, cel care s-a nascut intr-o anumita religie careia totusi nu-i da prea mare importanta dar se considera ca facand parte din acel cult. Se ducae la biserica lui pentru ca merge si familia lui, si vecinii si in general comunitatea in care se invarte. Ii plac sarbatorile religioase si le respecta in mare parte. Ce nu respecta el sunt restrictiile deloc putine pe care le implica religia lui ( ceva gen cele 10 porunci). Bunaoara "credinciosul" nostru fura, omoara, preacurveste, barfeste, nu-si iubeste nici macar familia, etc (atentie ca vorbesc despre credinciosul in general si nu despre o singura persoana). Definit foarte frumos de versurile "credinciosii actuali, dupa ce sug p*la pupa icoana / apoi se-nchina cu aceeasi mana cu care fac l*ba" Isi plateste insa darile catre biserica (daca ele exista) si se mandreste cu asta fara insa sa-l intereseze ce se intampla cu banii mai departe. Nu-si pune prea multe intrebari despre dogmele propriei religii din doua motive, fie nu vrea sa-si bata capul, fie ii e frica sa se gandeasca si inghite explicatiile reprezentantului bisericii. Dar, in momentul in care cineva din exterior vrea sa intervina intr-un fel sau altul in ritualurile religioase ale lui atunci el ia totul in nume personal si riposteaza. Si crede ca cu cat riposteaza mai abitir cu atat este mai credincios.

2- Credinciosul fanatic, indoctrinat de mic pana la indobitocire ajunge la maturitate sa nu poata sa ia o hotarare singur fara ajutor divin. Acest ajutor este dat prin intermediul preotilor pe care individul ii idolatrizeaza. Devine o jucarie in mainile lor. Spre deosebire de credinciosul de mai sus el nu-si pune problema daca "sa creada" sau nu, nu de lene ci pentru ca nu concepe asa ceva. Lasat fara dumnezeul lui, un astfel de om nu mai vede rostul vietii si nici pe al lui. Bineinteles ca nu exista alta religie decat a lui, restul sunt niste lucrari ale diavolului (ale raului in general) iar cei care cred in asa ceva, din punctul lui de vedere, trebuie sa moara.

Si .. recunosc ca mai sunt si alte cateva categorii, dar sunt atat de putin reprezentate incat sunt insignifiante.

Revenind oarecum ontopic la problema icoanelor. E clar ca aceasta nu are nici o legatura cu religia, in speta ortodoxa. Nu-i trebuie nimanui icoana sa se roage, icoana o ai in suflet nu pe postere vorba lu' MLADEN. Nu-ti trebuie nici macar biserici... dar ma rog. Cum spuneam. aici trebuie sa-i dau dreptate lui YESMAN, acasta "mutare" face parte dintr-o miscare mai ampla a anumitor minoritati. Tinta finala este Ardealul. Puteti arunca cu rosii in mine acum dar veti vedea.

tcalexander

Uită-te la Southpark, să vezi ce se poate întâmpla. :rotfl:
Would you like to ride on your own ass?

ccc

Tocmai am vazut in mesajul de quit al unuia:

Quote
Personally its not God I dislike, its his fan club I cant stand

nicolin

Quote from: akenathon on 11 December 2006, 11:21
Quote from: Velkan on 10 December 2006, 21:51
...Despre religie ca materie de studiu, în schimb, ar fi de discutat.
aici sunt de acord. ar trebui sa fie o materie optionala. desi, religia (alaturi de desen, muzica, sport si altele) mai ridica media celor mici care nu au chef de invatat...  ;)
Umm, adicatelea vrei sa-mi spui ca un copil din scoala generala STIE daca ii va place, sau nu, materia Religie? Ptr. kinderi nu este indicat sa le dai foarte multe optiuni reale, cel putin pana nu ajung la un stadiu la care au posibilitatea REALA de a face anumite optiuni/rationamente.

akenathon

m-am referit la situatia de acum, cand religia este obligatorie.  :fum:

bro

plus ca in general profesorii de religie de gimnaziu/liceu sunt mai mult decat prost pregatiti. si asta nu poate avea decat un impact negativ asupra elevilor in ceea ce priveste credibilitatea materiei.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

peizan

Copiii niciodata nu vor alege. Atat timp cat sunt copii. Nu numai pentru ca nu-i lasa cineva ci pentru simplu fapt ca nu are cum. Nu-l ajuta mintea, ceea ce e destul de normal. Din pacate copii sunt obligati sa traiasca in religia in care se nasc. Iarsai apar exceptii dar sunt putine. Asa ca ajung in una din cele doua situatii descrise de mine mai sus: credincios din inertie cand copilul isi imita parintii si merge si el prin biserici cu ei sai, sau credincios fanatic cand educatia religioasa e dusa la extrem. In ambele cazuri copilul nu alege.

Si in cazul religiei din scoli e cam acelasi lucru. Dar este inteleasa prost ca fiind "materie". O "materie" se studiaza. In scoala, religia se inghite.


bro

Quote from: peizan on 12 December 2006, 10:55
Asa ca ajung in una din cele doua situatii descrise de mine mai sus

mai e o situatie, a treia si care se pare e la moda: ateismul. nu in acte, in minte. sau poate termenul asta e prea puternic. atunci sa-i spunem "indiferenta fata de religie". stai la ora de religie ca sa nu te puna absent, dar joci avioanele sau carti cu colegii de banca, povestesti intamplari sau orice altceva decat sa asculti pe profa care se incurca in termeni si fenomene. incepi sa nu mai crezi in ceea ce abia credeai inainte, ora de religie devine un calvar, aproape imposibil de suportat. credincios? nu prea. mai repede opusul. asta e o moda, un trend in zilele noastre. cine nu crede e cool, smeker, baietzash sau mai stiu io cum. restul isi pierd "valoarea" in ochii mai "marilor" lor colegi. si stim cu totii cat de mult conteaza imaginea asta de dur pentru copii de generala. si chiar si de liceu. e spiritul de turma.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Velkan

Quote from: nicolin on 12 December 2006, 07:33
Ptr. kinderi nu este indicat sa le dai foarte multe optiuni reale ...

Nici nu li se dau: :crazy:

QuoteObiective pe care trebuie sa si le insuseasca elevul din clasa I dupa terminarea materiei:

- cunoasterea si iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii si desavârsirii omului
- sa afle despre existenta lui Dumnezeu
- sa identifice pe Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu
- sa utilizeze în mod corect termenii religiosi învatati
- sa constientizeze ca biserica reprezinta locul de rugaciune al crestinilor
- sa înteleaga ca prin Biblie Dumnezeu se adreseaza oamenilor
- sa participe la manifestarile traditionale crestine
- sa identifice principalele calitati ale unui bun crestin
- sa recunoasca în faptele sfintilor, modele de comportament crestin
- sa respecte regulile de comportament moral-religios în familie si în clasa
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

bro

aici nu se face diferenta dintre stiinta si crez. cum a spus si peizan. inteleg sa te lase corigent de exemplu la matematica pt ca nu ti-ai insusit niste cunostiinte, dar sa se intample la fel [cel putin teoretic] la religie mi se pare absurd. ca pana la urma urmei amandoua sunt niste materii. mult mai corect mi s-ar parea ca religia sa fie materie optionala. fara influiente, fara obligatii. cine vrea cu adevarat, o face si da rezultate. cine nu, oricum nu rezolva nimic.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

YESMAN

Am plecat de la icoane şi am ajuns la materia religiei. Voi de fapt pentru ce militaţi aici ?
Vă văd aşa înverşunaţi încât mă întreb dacă mai au rost discuţiile astea legate de religie, credinţă şi tot ce ţine de asta.
Apropo de religia la ore, poate aţi vrea să li se predea istoria religiilor,nu ?
Nu vi se pare cam mult.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

adilehanceanu

Îhî, istoria religiilor ar fi mult mai interesantă ca materie şi făcută opţional prin clasele mari de liceu (a XI-a, a XII-a). Pe bune, chiar dacă sînt ateu şi am alergie la tot ce ţine de religie, credinţă şi altele din zonă, la un curs d-ăsta m-aş duce... dar să nu fie ţinut de popi ci de istorici, sociologi, adică ceva documentat ştiinţific.
The soul of computer technology

bro

Quote from: YESMAN on 12 December 2006, 13:03
Am plecat de la icoane şi am ajuns la materia religiei. Voi de fapt pentru ce militaţi aici ?
ehe, pt tot ce nu ne convine si credem ca trebuie schimbat. si are oaresce legatura cu subiectul :P
Quote from: YESMAN
Vă văd aşa înverşunaţi încât mă întreb dacă mai au rost discuţiile astea legate de religie, credinţă şi tot ce ţine de asta.
pai daca nu am fi asa inversunati [ma rog, nu suntem nici chiar asa..] ce rost ar mai avea sa discutam?
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

peizan

Istoria religiilor..... probabil ca multi daca ar cunoaste acesta istorie nu ar mai fi cu ochelari de cal.

YESMAN

Quote from: peizan on 12 December 2006, 14:21
Istoria religiilor..... probabil ca multi daca ar cunoaste acesta istorie nu ar mai fi cu ochelari de cal.

Chiar crezi asta ?
Nu ştiu dacă pentru un practicant ar schimba ceva, cel mult şi-ar îmbunătăţii cunoştinţele.

Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

peizan

Practicant ?????? O religie (teoretic) se traieste, nu se practica. D-aia se intreaba "de ce religie esti ?" (a fi) nu "ce religie practici?" .

Dar fara sa-ti dai seama ai spus un mare adevar. :)

YESMAN

Quote from: peizan on 12 December 2006, 14:52
Practicant ?????? O religie (teoretic) se traieste, nu se practica. D-aia se intreaba "de ce religie esti ?" (a fi) nu "ce religie practici?" .

Dar fara sa-ti dai seama ai spus un mare adevar. :)


Definiţie
RELÍGIE,  religii,  s.f. 1. Sistem de credinţe (dogme) şi de practici (rituri) privind sentimentul divinităţii şi care îi uneşte, în aceeaşi comunitate spirituală şi morală, pe toţi cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituţiilor şi organizaţiilor corespunzătoare; confesiune, credinţă. ♦ Fig. Crez, cult. 2. Disciplină predată în şcoală, având ca scop educarea şi instruirea elevilor în spiritul religiei (1) date. – Din fr. religion, lat.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

peizan

Exact ce spuneam si eu... Nu e vorba de credinciosi, e vorba de practicanti  ;)

nicolin

Nu, YESMAN, nu cred ca am depasit 'granita'. Culmea este ca tocmai din acest punct putem sa incepem sa discutam cu adevarat. Eu unul NU sunt de acord ca (,) copilul meu sa fie indoctrinat artificial, mai ales la o varsta la care chiar nu poate intelege conceptul de Dumnezeu. Ca sa NU mai vorbim de toate variantele posibile. Mai bine, zic eu, sa ma injure si sa ma condamne, cand o ajunge la o varsta de (sa zicem) 20 ani ca NU i-am expus de cand era mic conceptul de Dumnezeu decat sa ajunga la o varsta (iar, sa zicem) de 14 ani la care poate fi deja un zealot.

YESMAN

Quote from: nicolin on 12 December 2006, 18:13
Nu, YESMAN, nu cred ca am depasit 'granita'. Culmea este ca tocmai din acest punct putem sa incepem sa discutam cu adevarat. Eu unul NU sunt de acord ca (,) copilul meu sa fie indoctrinat artificial, mai ales la o varsta la care chiar nu poate intelege conceptul de Dumnezeu. Ca sa NU mai vorbim de toate variantele posibile. Mai bine, zic eu, sa ma injure si sa ma condamne, cand o ajunge la o varsta de (sa zicem) 20 ani ca NU i-am expus de cand era mic conceptul de Dumnezeu decat sa ajunga la o varsta (iar, sa zicem) de 14 ani la care poate fi deja un zealot.

Cum vrei tu, Nicolin.
În definitiv fiecare face ce vrea cu copilul lui. Asta da libertate. Nu uita de mediul înconjurător. Îl poate influenţa mai mult decât îl poţi tu învăţa. Nu poţi controla totul. Ce ai să faci dacă la 20 de ani copilul tău va accepta că există Dumnezeu ( a fost convins de alţii, sau s-a convins singur) şi o să încerce să îţi explice sau se te aducă pe tine pe calea lui, nu pentru că te urăşte, ci din contră pentru că te iubeşte ?
Sunt curios, cum ai reacţiona ? Că doar e copilul tău. Asta aşa ca idee.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

ozzy

Am inteles eu gresit sau Nicolin vrea sa creasca copilul perfect: sa nu fie indoctrinat religios pana la 20 de ani, cand poate decide in ce sa creada (sau nu) si pe langa asta, nici sa nu fie "atins" de influenta nefasta a "mediului inconjurator" aka "gashca, bajetzii, ProSTtv" etc?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

ozzy, asta cred ca isi doreste oricine. Teoretic. Evident ca practica ne omoara. Lucru cu mult mai evident in acest 'domeniu' (adica cel de crestere a uui copil).

YESMAN

Perfect din punctul fiecaruia de vedere. Fiecare creşte copilul cum  i se pare mai bine lui. Ca să nu-l influenţeze mediul ar trebui sa nu iasa din casa nici o clipă. Ori aşa ceva este şi prostie si utopie. Aşa ca fiecare părinte îşi pregăteşte copilul pentru ieşirea în lume şi încearcă să-l ţină pe linia pe care l-a lansat. Când nu se abate de la linie si nu mai poate fi adus pe calea cea dreapta (d.p.d.v. al pariniţilor) se spune de el că:"l-am scăpat din mână".
Este o expresie des folosită în România, care arată că totuşi românii încă se mai ocupă de copii lor. Oare ?
Sunt alţii care consideră că e mai bine să laşi copilul să descopere singur tot, să se lovească singur de realitate încă de la început. (Poate de aia copii de ţigani sunt mai precoce decât ceilalţi şi învaţă mai repede să se descurce.)
Am încercat să arat că nu poţi face un prototip al modului de a creşte un copil într-un mod ideal, pentru simplu fapt că idealul nu este la fel pentru toţi.
Şi sincer cred că este mai bine aşa. Dacă la nivel mondial ar exista un prototip de copil ideal şi toţi ar încerca să-l atingă şi să zic că 50% ar reuşi, am avea o lume de roboţi umani.
Aşa că mai bine fiecare creşte copilul cum ştie mai bine.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

nicolin

YESMAN, nu ma intelege gresit. S eru sunt de parere ca unele de chestii e bine sa afli "dand tu insuti cu capul de perete". Ce am vrut sa evidentiez este ca in ziua de astazi totul este MULT mai agresiv. Si aici ma refer la influentele din media, influenta societatii si, nu in final, influenta 'gastii' din care faci parte.