Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 205
Total: 205

Laptopul mobil? Cum?

Started by nicolin, 31 October 2006, 10:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

nicolin

Ma intereseaza daca poate cineva sa-mi explice ce si cum trebuie sa fac ptr. a putea avea acces la internet, pe un laptop, folosind un adaptor Bluetooth pe USB ptr. laptop si un telefon mobil de asemenea dotat cu Bluetooth.
Concret, datele sunt:
- laptop (nu conteaza modelul) + un adaptor Bluetooth pe USB (iar, nu cred ca are relevanta modelul adaptorului). Adaptorul vine cu aplicatia IVT BlueSoleil. Aceasta gestioneaza de fapt adaptorul.
- telefon mobil Nokia 3650 cu cartela Orange PrePaid, la care am activate serviciile de acces GPRS atat ptr. Internet cat si ptr. WAP (cel putin asa reiese din cele 2 mesaje de configurare primite de mine pe telefon).

Doresc o solutie cat se poate de mura-n gura, daca se poate.

PS: m-am gandit sa post-ez aici deoarece problema este mai mult ptr. rezolvarea unei probleme ptr. laptop(uri) decat o problema stirct legata de telefoane mobile.

ozzy

OK, care-i baiu' daca nu intelegi ce iti zic eu vorbeste cu aia de la Orange ca au rabdare si timp si tot ce vrei. Pana atuci incerc sa te ajut eu.. Prima intrebare: vrei prin CSD sau GPRS? CSD e incet (1-3k) si taxat la timp, GPRS e mai ok si taxat la trafic (1-10- chiar si 12k) ..

LE: Compu tau iti vede mobilu cand sunt imperecheate prin bluetooth, pe post de modem?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

Sa o luam asa. Am primit 2 mesaje de configurare de la Orange care 'suna' cam asa:
- primul mesaj de configurare:
Provider: Orange ISP
Data bearer: GPRS
Access point: internet
Authentification: Secure
Gateway IP address: 0.0.0.0
Connection security: Off
- al doilea mesaj de configurare:
Provider: Orange WAP
Data bearer: GPRS
Access point: wap
User name: wap
Password: **** <- sa NU ma intrebi de el, ca nici eu nu am habar care este
Gateway IP address: 062.217.247.252
URL address: http://wap.orange.ro/index.wml
Connection security: Off

Calculatorul vede mobilul (adica am facut transfer de fisiere intre calculator si mobil folosing adaptorul Bluetooth/aplicatia ITV BlueSoleil).

IceCub

In mod normal trebuie sa faci o conexiune DialUp folosing modemul bluetooth. Numarul de acces va fi ceva de genul *99# sau *99***1#.
Eu spre exemplu, aa folosit "Mobile Phone Tools" (pentru telefoane Motorola) pentru a crea o astfel de conexiune DialUp.
Pentru detalii, poti consulta pagina de aici.

P.S. Sa nu uiti sa activezi serviciul DialUp Networking din BlueSoleil.

Marmota

laptopul trebuie sa iti vada mobilul (sa il recunoasca) si sa stie ca este modem (posibil sa iti ceara un driver pt el)

apoi il folosesti ca pe dial-up (iti trebuie un numar de la orange la care sa suni si cam asta e tot).


LE. mda...cam tarzior am postat.

ozzy

http://www.orange.ro/services/internet-ro.html

citesti de la "Setãri necesare:" incolo si apoi imi zici ce nu a mers..

LE: eu l-am folosit chiar ieri, deci el merge ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Vlad01

Eu am incercat aceeasi chestie cu un motorola v360 si pana a urma am renuntat si l-am pus pe usb :)

nicolin

Am rezolvat. Multam ozzy!
Chestia a fost un pic mai ciudata, in sensul ca, cel putin din cate mi-am dat seama, se apeleaza partial la aplicatia cu care a venit dongle-ul.
Adica, rulez aplicaia BlueSoleil doar ptr. a stabili o conexiune intre telefonul mobil si laptop, pe urma creez un Dial-up Connection pe laptop si acea conexiune o folosesc ptr. a iesi pe net (si NU faciltatea similara oferita de aplicatia BlueSoleil).
Inca o data, multam ozzy (wherever you may be)!

LE: vlad01, eu NU pot lega telefonul la laptop via USB. Numai IR sau BT.

Vlad01

Am avut si un Philips 650 si ala il legam prin IR. Prin bluetooth nu mi-a mers niciodata:(. Cine stie poate reusesc sa fac sa imi mearga la NX6325  :unsure:

ozzy

Vlad01 daca esti din Bucuresti te rezolv si pe tine ;)  :drink:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

Vlad01, problema este destul de simpla (cel putin asa a ajuns sa fie la mine): toata chestia este sa set-ezi cum trebuie (aka cum cere Orange -acesta este cazul meu-) 'Modemul' DUN Bluetooth, si anume sa pui acel string de initializare. Asta se face (ptr. Windows XP) astfel: My Computer>Hardware>Device Manager>Modems>Bluetooth DUN Modem>Properties>Advanced si, la Extra Initialization Commands bagi asta: at+cgdcont=1,"ip", "internet"
Pe urma creezi o noua conexiune Dial-up, in care nu trebuie decat sa specifici Modemul Bluetooth si sa fi atent la numarul pe care trebuie sa-l formezi, numar care depinde de tipul telefonuli mobil folosit (*99# in cazul Nokia).

Vlad01

Ozzy am reusit  :yahoo:. Am mai incercat cu Mobile Phone Tools de la motorola si merge! Cand aveam celalalt notebook, cu un bluetooth dongle nu am reusit sa fac aceeasi treaba, dar pe asta cu bluetooth-ul integrat merge  :yahoo:. Merci de intentie oricum.

PS: Sunt din cluj :)

kquizak

*99# merge si pe SE...
e un tutorial la orange...gprs_primi_pasi.pdf(sau ceva de genul-acolo spune mura in gura ce sa faci...)
network-tools.ath.cx ---nmap yourself