Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 328
Total: 328

Ce casti sa cumpar?

Started by creator, 09 December 2006, 11:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

creator

Vreau sa dau cam pana 120 Ron pe niste casti, cu pretentia de a fi fara microfon si a fi cat mai fidele. M-am oprit la astea http://www.altecmm.com/product_details_store.asp?redir=NO&pID=AHP524. (85 ron la intend) Stiti ceva mai bun? Merita achizitia pe care am propus-o eu?

cRacanel

Da merita. Vezi poate gasesti si ceva Sennheiser, iti spun din experienta proprie ca sunt bune.

ozzy

Mai, am avut niste casti incredibile Pioneer, mari de tot, acopereau lejer toata urechea. Daca treci prin Media Galaxy nu le poti rata, se vede de la o posta ca-s cele mai misto. Au o chestie cu Bass Duct or so, adica o "gaura" in partea inferioara a fiecarei casti, ce ajuta bassul. Mi s-au parut geniale si sunt intre 1 si 2 mil, nu mai stiu pretul..

LE: nu le lua totusi de la ei, sunt sigur ca le gasesti si mai ieftine. Modelul ala insa e genial..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

adilehanceanu

Dacă mai găseşti, prin Cora, Carrefour sau Yamaha (dacă eşti din sau ai drum prin Bucureşti) îţi recomand AKG K-66; problema e că s-ar putea să fie cam 150 RON...
The soul of computer technology

creator

Nup.. sunt infipt in Timisoara :D.

adilehanceanu

Cre' că e Carrefour în Timişoara, nu? :)
The soul of computer technology

creator


viking

Inainte sa iti iei casti full-size (de alea care acopera urechea) verifica daca ii vor place celui care le va folosi.
De exemplu, mie daca imi dai o pereche de casti full-size... Nu am ce face cu ele. Nu le suport. Ma infierbint, incep sa transpir. In 20 de minute pot sa le dau jos si macar vreo 2 ore sa nu le mai vad.
Verifica si aspectul asta... Nu numai calitatea auditiei conteaza si vad ca nu spune nimeni nimic de lucrul asta. Trebuie sa fie comode, comfortabile. Trebuie sa placa. Bineinteles ca trebuie sa fie si de calitate. Nu cred ca vei gasi Sennheiser la pretul oferit de tine.

Lestat7

De multe ori o placa de sunet n-are `what it takes` sa amplifice niste casti full-size. Desi mult mai comode, castile full-size de multe ori lasa de dorit in combinatie cu PC, si daca-ti plac earbud-urile (castile in-ear) ai sanse sa gasesti o solutie buna, fidelitate ridicata, bassi chiar supraproportionati, un exemplu ar fi Sennheiser CX-300. Au un bass de iti rup timpanele, nu mai exista `mai tare`. Sunt pe la 1 mil.

creator

Nu stiu, audigy-ul meu mai modest (nu e din ala cu audigy 4 :P) cred ca o sa se decurce. Prefer castile mari pentru ca sunt oleaca mai rezistente la socuri mecanice, izoleaza fonic mai bine si deobicei mi se par mai confortabile (depinde de model).

Castile alea mici (care se baga in urechi) pe de alta parte, au fiabilitate redusa - pana acum am tot schimbat la ele. Le prefer ca solutie portabila, dar cum mi-am pierdut stick-ul...

Lestat7

Am incercat multe casti mari, Sennheiser, Technics, Behringer, Sony... CX-300 izoleaza cel putin la fel de bine. Ma tem ca OpAmpurile Audigy nu se vor descurca cu load-ul cerut de o casca mare la capitolul basi, basii vor fi distorsionati, si poate ca la castile mici nu se pune problema, dar daca tie-ti plac castile mari, asta nu se discuta.

Cheers!