Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 250
Total: 250

Activare Windows XP

Started by Chipicao, 30 January 2007, 11:20

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Chipicao

Cum pot activa Windows XP Home prin internet dacă perioada de activare a expirat, iar conexiunea la internet trebuie configurată (IP, etc.)?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Err, iti configurezi conexiunea si incerci iar sa dai activate :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Foxter

E genul ala de activare care nu permite sa intri in Windows pana nu validezi ?
Daca e atunci dupa ce bagi cheia o sa iti dea un cod pe care il dai la Microsoft. La activare prin telefon dupa ce selectezi Romania iti da nr de la Microsoft Infocenter. Daca suni acolo o sa afli nr de telefon pt activari (inainte de a suna ia o foaie si fii pregatit sa scrii pentru ca iti raspunde un robot ce iti da 2 nr de telefon, primul gratis iar al doilea platit).
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Quote from: ozzy on 30 January 2007, 11:52
Err, iti configurezi conexiunea si incerci iar sa dai activate :D ?
Ce frumos ar fi fost... cu fluturaşi şi ghiocei... :P

Speram să evit activarea prin telefon. Deci altfel nu se poate? Evident, fără să reinstalez.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Activarea nu e ca la XP Pro? Ai doua variante: activezi sau dai Shut Down. In cazul asta doar reinstall.

PS: Eu activez win dupa ce instalez antivirusul fiindca daca aman ajung si eu la expirare si reinstall nu ma incanta.
These are the days of our lives.

Chipicao

Din fericire problema nu era a mea. :devil:
Persoana în cauză a ales să reinstaleze.
Mulţumesc tuturor.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Asta as fi propus din prima insa ziceai ca-s rau :P
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

laf

apropiat de tema asta, stiu ca o licenta de windows e valabila la 3 schimbari de hardware, dupa care tre sa iei alt windows
stiu bine?
la vista e la fel?
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

ozzy

Mai, e vorba de 3 schimbare MAJORE de hardware. Mai precis motherboard. Proace nu am schimbat, decat cu unele identice..
De cate ori vrei sa-ti upgradezi MoBo (eventual si procu'?)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Nu mi se pare corecta chestia asta. L-am cumparat, e al meu. Poate ma tine buzunarul sa schimb unitatea cu totul saptamanal. Oricum, de unde "stie" ca am facut schimbari de hardware? La activare?

Off: Am licenta la WinXP Pro, l-am activat, dar cand incerc sa instalez IE7 imi spune ca nu poate determina daca so-ul e genuine  :blink:
These are the days of our lives.

laf

offtopic: preferabil ca unii sa nu imi raspunda la intrebari...
ontopic: intrebarea care as vrea sa ii cunosc raspunsul e alta: primesc cheie de windows, dupa care ma duc pe site si ma inregistrez...
daca reinstalez windows trebuie sa ma mai inregistrez o data? se mai poate? sau crede ca e un windows folosit de altcineva?
  cat despre politica microsoft eu am intrebat daca e asa cum stiu eu (a se vedea semnele de intrebare!! ).. si daca asa este, nu stiu cine o poate aproba, dar la fel de cert este faptul ca e suportabila,,, sa ne gandim ca s-ar putea si mai rau
Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!