Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 458
Total: 458

Încotro se îndreaptă ţara asta...

Started by Chipicao, 24 November 2006, 13:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chipicao

Mai precis locuitorii ei...
Azi, în timp ce aşteptam RATB-ul, m-a lovit următoarea reclamă:

Stau şi mă gândesc la toate fetele pe care le cunosc; doar una din 20, ştie să gătească, poate nici atât. Lucrul ăsta mi se pare absurd, eu ca băiat ştiu să gătesc... Să n-o luaţi drept misoginism, nu mă refer doar la femei. Mă refer la oemeni în general, doar că în mass-media sunt folosite femeile.
Iar chestia asta nu e nouă, mai avem reclama aceea la Cordon Bleu. În alte ţări văd că şi-a făcut efectul :).
Viitorul nu-l văd prea bine. Luăm tot ce e mai rău de la americani.
Oare vom ajunge să mâncăm numai semipreparate şi junk-food?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Quote from: Chipicao on 24 November 2006, 13:30
Oare vom ajunge să mâncăm numai semipreparate şi junk-food?

Da...!
Exact aici vom ajunge. Petrecem din ce in ce mai mult timp la scarbiciu, mai mult, femeile petrec din ce in ce mai mult timp la scarbiciu. Asta inseamna ca nu mai avem timp pentru bucatarie. Personal, de vre-o 3 ani de zile mananc numai "junk food", motivul...: stau singur, vin seara de la treburi, obosit si nu mai chef sa petrec cel putin o ora pentru a face de mancare. Prefer sa dau o fuga pe la Carrefour sau Real in drum spre casa unde au mancare gata preparata, sau in cel mai rau caz stau ~ 40 de minute in bucatarie si imi fac niste spaghete sau ceva paste. Sincer sa fiu nu prea le am capitolul bucatarie, si doar duminica dimineata petrec ceva extra timp in respectiva incapere.
Cat de sanatos este? Nu stiu si nu am timp sa ma gandesc.
Micul dejun? Ce-i aia? Doua cesti de cafea si gata.
Pranzul? Niste fornetti, placinte sau o bucata de pizza. In cel mai fericit caz, atunci cand sunt "in deplasare", fac o pauza si mananc o mancare gatita la restaurant - din pacate asta se intampla cam o data pe saptamana.

YESMAN

Eu nu m-aş speria aşa tare. Românii incă fac mancare gătită şi le place mâncarea gătită. Eu unul să am oraşul plin de fast-food-uri si tot mi-aş face o ciorba buna acasa.
Reclamele multe sunt idioate, dar nu e vina lor, e vina noastră că ne lăsăm duşi de nas.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

nicolin

Stilul de viata n-i se schimba, usor, usor. Chestie valabila mai ales in zonele urbane, unde influentele 'de afara' se simt se aplica mai repede/pe fata. Evident ca in ecuatie intra si oferta de pe piata (exista foarte multe 'magazine' care ofera acum manacare gatita), inexistenta pana mai acum cativa ani de zile. De asemenea, atat lenea cat si comoditatea (no offence to anyone intended) intra si ele in ecuatie. Personal nu vad nimic rau in asta, atata timp cat stim ce anume mancare semipreparata/deja preparata sa alegem.

kman

Desi, in limite acceptabile pentru un baiat, stiu si eu sa gatesc, timpul nu-mi permite si prefer sa ma duc sa mananc ceva la un restaurant sau sa comand mancare la pachet (unii pun si ciorba la pachet).

In unele cazuri te vezi fortat de situatie si nu de trend. Deci cred ca factorul principal aici nu sunt reclamele sau dorinta de emancipare (de a fi cool cand iesi cu prieteneii la Mac), ci stilul de viata tot mai agitat al locuitorilor din zonele urbane.