Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 347
Total: 347

.m2ts to blu-ray

Started by mihaela chiribau, 16 February 2009, 00:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

mihaela chiribau

Stiti ceva dragut care sa aseze fisierele astea intr-un blu-ray? Ele provin de la o camera Sony HD.
Fara NERO. Nu vreau sa le converteasca.
Merci.

Chipicao

#1
Nu ai softul de la camera? Ar trebui sa ti-l faca imediat fara conversie. Tu vrei disc Blu-ray sau DVD AVCHD? Redai PS3 sau pe un player BD?

In principiu ai nevoie de TsRemux pt authoring. Uite si un mic tutorial

P.S. Ai vurt sa atasezi ceva? :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

mihaela chiribau

Merci.
Softul de la camera stie sa faca DVD si atat. Iar eu vreau Blu-Ray. Merge cu Sony Vegas Movie Studio Platinum Edition Pro v9.0 dar e destul de complicat de folosit. Am reusit cu TsRemux dar nu stiu de ce, sunetul se decaleaza fata de material.

Macar mi-ar trebui ceva sa uneasca fisierele .m2ts. Cu TSSplitter aceiasi problema: apare un usor decalaj al sunetului. Poate ca sunt prea multe fisiere?
NERO e grozav, isi face treaba corect; dar face conversie din.m2ts in .m2ts cu pierdere vizibila a calitatii.

Am sa incerc tutorialul, poate am facut ceva incorect.

SoNic

Playerele bluray parca stiu sa redea numai fisiere codate MPEG-2, H.264/MPEG-4 AVC si SMPTE VC-1 si aranjate intr-o structura nume. Nu direct m2ts. Mai multe: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray
Nu am incercat cu NERO sa authoring un bluray, dar stiu ca Nero Express are o optine prin care sa nu mai faca recodarea (ceva cu smart encoding).
Alte softuri capabile de asa ceva - Power Director (care stie sa folosesca si GPU hardware CUDA) de la Cyberlink sau Adobe Premiere Pro CS4 (care si el stie de GPU hardware, ceva mai limitat insa).
Sorry, nu am experimentat mai mult ca nu am burner bluray.
Unsigned integer