Main Menu

Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 266
Total: 266

DVD audio ripper

Started by xerxes, 17 November 2006, 15:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

xerxes

Salut!

Am un dvd cu un concert. Sunetul este in format 5.1. Am incercat sa extrag sunetul in formatul 5.1 dar nu am reusit. Am folosit mai multe programe si mai multe formate audio. Nu am reusit nici sa extrag sunetul in formatul ac3, nici sa-l convertesc in aac, ogg sau wav (astea suporta 5.1). De cele mai multe ori programul spunea ca encodeaza in 5.1 dar in realitate fisierul rezultat avea doar 2 canale. Sau daca avea 6, ori se auzea doar un zgomot, ori nu se auzea nimic, ori crapa playerul. Cu unul din ele am reusit sa extrag in WAV (48000 Hz, 24 bit) fiecare canal in parte, dar nu stiu cum sa le "mixez" intr-un singur WAV 6.1.

Exista vreo aplicatie care poate extrage sunetul de pe un DVD in format 5.1? Eventual fara pierdere de calitate?


ps. Pink Floyd - Pulse

adilehanceanu

Cu GordianKnot ai încercat? Faci rip cu SmartRipper şi pe urmă cu DVD2AVI, la Audio, selectezi tipul de coloană sonoră şi-i dai ,,Demux all tracks'' şi ,,Save project''... teoretic ar trebui să obţii coloana sonoră în fişier separat.
The soul of computer technology

CQ

BeSweet, cu un GUI pe măsură.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

xerxes

Quote from: CQ on 17 November 2006, 23:42
BeSweet, cu un GUI pe măsură.

Incercasem cu asta, fara succes.


Quote from: adilehanceanu on 17 November 2006, 22:35
Cu GordianKnot ai încercat? Faci rip cu SmartRipper şi pe urmă cu DVD2AVI, la Audio, selectezi tipul de coloană sonoră şi-i dai ,,Demux all tracks'' şi ,,Save project''... teoretic ar trebui să obţii coloana sonoră în fişier separat.


Am facut rip cu DVD Decrypter. Cu SmartRipper nu am reusit (probabil e prea bine protejat DVD-ul). Cautand informatii despre DVD2AVI, am gasit DGMPGDec care este o versiune mai noua. Cu asta am reusit sa extrag coloana sonora in formatul original ac3 (3 veriuni - 6 canale, 448 kbps; 6 canale, 640 kbps; 2 canale 448 kbps) si in WAV (2 canale).

Multumesc.

adilehanceanu

GordianKnot este un front-end pentru chestiile alea de care ziceam după, adică vine cu ele la pachet :).
The soul of computer technology