Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 274
Total: 274

o problema despre achizitie laptop .

Started by Diana.D, 12 November 2006, 13:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Diana.D

 :yahoo:  partea buna e ca o sa am laptop , mi l-am dorit f mult .
partea rea este ca modelul ales se gaseste greu . sau poate nu am ales bine .
tinand cont ca nu vreau sa cheltui mai mult decat 25 mil aproximativ , ma puteti ajuta voi cu un model in caz ca nu il gasesc pe asta ?
hai sa zicem ca as suplimenta bugetul pana la 30 mil dar nici un leu in plus si din asta 1 mil pt geanta , deci max 29 .

puncte care ma intereseaza cel mai mult : culoare neagra discreta , forma eleganta , baterie care sa tina cat mai mult cu putinta , procesor centrino duo , retea wireless , difuzoare incorporate , blutooth sau infrared . Laptopul trebuie sa fie compatibil cu samsung sgh-z500 . ( telefonul are blutooth , infrared , usb , etc )

uite si modelul ales de mine :
http://www.emag.ro/notebook/notebook...6ghz--pEY505ES

so pls hellp ca sa nu imi para rau dupa  :slap:
Posted on: 12 November 2006, 13:16
da zice-ti ceva ....
e rau ? e bun ? is eu prea blonda azi .... ??? so ?
:blink:
Posted on: 12 November 2006, 13:49
http://www-131.ibm.com/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay?storeId=10000001&catalogId=-840&langId=-1&categoryId=2035724
uite aici ce am mai gasit la sfatul unui amic , zicea ceva ibm ...

bro

eu zic virgula ca ala e cam cea mai buna alegere de la emag. m-am uitat fugitiv peste oferta si nx7400 se merita.
asta ca sa nu mai intram si in detalii ca "mai e si HP de deasupra". am si io HP [nx6125] si is super multumit de el.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Diana.D

dupa o saptamana de cautari , zilnic cate vreo 2 ore ... nu am gasit nimic mai bun , am auzit ca ar fi ceva ibm care tine mai mult dar sunt mai mult zvonuri . daca pana la sf sapt viitoare nu gasesc altul mai bun va trebui sa iau hp-ul .

ozzy

Daca <D.f> se strica, trece pe la je, promit sa-l faq repede ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Diana.D

Quote from: ozzy on 12 November 2006, 14:38
Daca <D.f> se strica, trece pe la je, promit sa-l faq repede ;)

:unsure:   aaa ? ce ai vrut sa spui acolo iubire mica ?
apropo ozzy , am vazut si eu minunea de lenovo pe site , nu tine asa de grozav cum se spune decat unele modele cu baterie extinsa si e mai slab la configuratie . Oricum cica are totusi 5 ore . Da si aici e chestiune de acumulator .

Apropo ... e real ca hp nu e de calitate ? sau e zvon .
Eu nu am avut niciodata probleme cu nimic de la hp .... pana acum .
Oricum daca in hp mai am inca incredere in firme precum acer sau fujitshu nu am deloc .

Daca a avut careva laptop hp cu probeme sa ne spuna si noua .

nicolin

Diana.D, o mica intrebare: de ce MUSAI Centrino Duo? Urmeaza sa faci codari video? ;)
De fapt doua intrebari, cea de a doua fiind: stii din experienta proprie ca alte firme, precum Acer sau Fujitsu (fara H intre S si U), nu sunt OK?

Diana.D

Quote from: nicolin on 12 November 2006, 20:43
Diana.D, o mica intrebare: de ce MUSAI Centrino Duo? Urmeaza sa faci codari video? ;)
De fapt doua intrebari, cea de a doua fiind: stii din experienta proprie ca alte firme, precum Acer sau Fujitsu (fara H intre S si U), nu sunt OK?

La prima intrebare : legat de codari video , intentionez sa tin pe el contracte , prezentari power p , video , ulead video studio si asemanatoare pentru prelucrari de fisiere video , o sa ascult si muzica de pe el , o sa ma uit la filme pe el , stocari de fisiere de baze de date , nu va fi folosit pt jocuri aproape deloc , acuma poate un heroes 3 din cand in cand .

La a doua intrebare : am avut experiente neplacute cu acer , nu citea dwd decat de un anumit tip , nu tinea bateria cum ar trebui desi era nou , nici design nu prea mi-a placut . Siemens are un coleg de job , e a doua oara in service in primul an .

asa ca ... poate sunt doar exceptii , stiu si eu .

In concluzie Nicolin , nu stiu ce sa fac , mai am putin timp sa ma hotarasc asa ca ramane sa postez si sa citesc si sper sa fac alegerea buna.

R3NZoR

Quote from: Diana.D on 12 November 2006, 18:01
Quote from: ozzy on 12 November 2006, 14:38
Daca <D.f> se strica, trece pe la je, promit sa-l faq repede ;)

:unsure:   aaa ? ce ai vrut sa spui acolo iubire mica ?
apropo ozzy , am vazut si eu minunea de lenovo pe site , nu tine asa de grozav cum se spune decat unele modele cu baterie extinsa si e mai slab la configuratie . Oricum cica are totusi 5 ore . Da si aici e chestiune de acumulator .

Apropo ... e real ca hp nu e de calitate ? sau e zvon .
Eu nu am avut niciodata probleme cu nimic de la hp .... pana acum .
Oricum daca in hp mai am inca incredere in firme precum acer sau fujitshu nu am deloc .

Daca a avut careva laptop hp cu probeme sa ne spuna si noua .
Am eu laptop HP,are 1 an si pana acum 1.mi-au disparut cativa pixeli de pe ecran 2.S-a stricat clema care tine ecranul.
Hop,am sărit groapa.

ozzy

Si eu am HP de un an si 2-3 luni si nu are nici pe 'racu. HP si DELL chiar sunt firme bune, mai ales laptopuri HP nu prea vin in service, decat din vina (L)userului, care se crede mare h@x0r si experimenteaza el una-alta, pana il face warza.

So, eu zic ca o scula care a vazut zeci de petreceri si varii accidente intr-un an, si tot merge ca noua, e destul de buna. Bateria, desi nu o scot ever din el, tot mai tine 2 ore !! Si eu am un model IEFTIN rau de HP (NX6110), daca nu cumva cel mai ieftin (business class, luat pt treburi, nu joace)

Concluzie: in imprimante HP ruleaza, cei mai tari. In laptopuri sunt tari dar nu sunt chiar primii. In camere etc, they sux ;) nu-i de ei. Cine zice ca HP nu e de calitate (apropos, de unde ai auzit blasfemia asta?) ori nu a avut HP la viata lui, ori s-a purtat cu el ca o vita (scuzati-mi expresia "ca o" :))
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

YESMAN

De acord cu ultima parte. Eu încă nu am laptop, dar toţi din jurul meu au şi nu s-au plâns.
Cât despre camere nu sunt chiar aşa sux, dacă te gândeşti că sunt pentru amatori care nu ştiu decât să apese pe buton.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

R3NZoR

Laptopul meu eu un hp compaq nc8000..Nu e ingrijit de loc,dar mai am un compaq armada care merge perfect si are 3 ani.Pacat că i-a cumpărat hp.Oricum,urmatorul meu laptop o sa fie un compaq.
Hop,am sărit groapa.

nicolin

Compaq-uri NU se mai fabrica (parca). Au fost inghititi de HP.

ozzy

LOL nicolin. Compaq simplu nu se mai fabrica, intr-adevar. Insa acum se fabrica in continuare si chiar au succes "HP Compaq" (ex. seriile NX, NC etc) produse cu sculele, tehnologia si oamenii ce apartineau Compaq, insa sub marca principala HP iar Compaq ca o subdiviziune ;). Compaq a devenit o parte din HP, insa una importanta, nu falimentara ;)   So, probabil ca Renzor s-a referit la HP Compaq, cand a zis "Compaq" ..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

ozzy, se pare ca nici eu si nici tu nu am citit, cu atentie, mesajul lui R3NZoR ... ;)

ozzy

Ba l-am citit si acum l-am citit din nou. Daca-mi zici de unde ai tras concluzia asta si ai dreptate, imi voi cere scuze si apoi voi cere a fi moderat  :"> Inca nu m-am prins,  sau sunt eu aerian la ora asta  :unsure:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

IceCub

Vad ca (inca) se mai vand notebook-uri exclusiv sub sigla Compaq. Nu sunt modele "ramase in stoc" cum ar crede lumea ci sunt cat se poate de noi - modelul din link-ul anterior este cu procesor AMD Turion 64 X2. "Presario" e un nume greu la capitolul notebook-uri. HP nu ar avea nici un interes sa renunte imediat la el - poate in timp, denumirea sa va "dilua" in tot cea ce inseamna HP.

Diana.D

cu toate straduintele mele laptopul hp nu se gaseste ....
mai astept putin si apoi o sa caut alternative .

dragii mei tinand cont ca doresc un aparat performant , problema se pare ca ia amploare .
asa ca bugetul este acuma mai mare , pot sarii de 30 cu putin daca e cazul si se doreste cumpararea a 2 bucati .
unul pt mine si unu pt sefu meu .

daca e careva angajat la o firma de it si vrea sa ma ajute sa cumpar 2 laptopuri performate , ar fi o vanzare buna ...

daca stie careva o alternativa la acest hp reusit , ceva si mai bun chiar daca e putin mai scump il rog mult de tot sa spuna .
* firme prefertate : HP . DELL . IBM . COMPAQ . ASUS .

ozzy

#17
Bun, eu pot vorbi cu departamentul Vanzari sa-ti faca o oferta dar inca nu stiu cum se poate rezolva cu transportul. Ma duc chiar acum sa ma interesez si-ti dau un raspuns a.s.a.p ;)

Edit: noi putem oferi doar HP si DELL :P
LE: oferta trimisa, sa-mi zici cum ii (eu habar nu am ce vindem :))
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

IceCub

Diana.D, personal as alege unul dintre urmatoarele modele sub 3000 RON:

Dell Inspiron 6400 Centrino Duo T2300, 512MB, 80GB

Acer Aspire AS5102WLMi Turion64 X2 TL50, 1.6GHz, 512 Mb, 120GB, Bluetooth

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3505 Centrino Duo T2050, 1.6GHz, 512MB, 80GB

Diana.D

Quote from: IceCub on 14 November 2006, 10:09
Diana.D, personal as alege unul dintre urmatoarele modele sub 3000 RON:

Dell Inspiron 6400 Centrino Duo T2300, 512MB, 80GB

Acer Aspire AS5102WLMi Turion64 X2 TL50, 1.6GHz, 512 Mb, 120GB, Bluetooth

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3505 Centrino Duo T2050, 1.6GHz, 512MB, 80GB

uite ca mi-a luat vorba din gura ...
modelul DELL INSPIRON 6400 ( P duo 1,66 ) - cu upgrade de garantie la 5 ani si fara sistem de operare inclus , si cu o baterie de 6 celule care tine 4 ore si ceva mi se pare cea mai reusita alegere .
Multumiri lu domnu ozzy pt oferte . Acuma ramane sa calculez si sa facem comanda .

Hp e super si el da are home inclus , si numai 1 an garantie . Nu vreau sa platesc pt home ca si asa o sa pun xp pro . De era pro hai sa zicem ca era ceva .

Multumiri la toti .

IceCub

#20
Quote from: Diana.DNu vreau sa platesc pt home ca si asa o sa pun xp pro . De era pro hai sa zicem ca era ceva.

Din cunostintele mele, Windows XP Home Edition nu stie Dual Processor / Dual Core. Chiar ma intreb cum naiba de ofera astia sisteme Dual Core cu Win XP Home Edition?  :blink:

Total gresit... explicatia o gasiti mai jos.  :">

peizan

Am vrut sa ma conving de afirmatie si ai dreptate:
QuoteQ. How does this licensing policy affect products such as Microsoft Windows XP Professional?

A. Microsoft Windows XP Professional and Microsoft Windows XP Home are not affected by this policy as they are licensed per installation and not per processor. Windows XP Professional can support up to two processors regardless of the number of cores on the processor. Microsoft Windows XP Home supports one processor.
Sursa aici.

Diana.D

Quote from: peizan on 14 November 2006, 11:30
Am vrut sa ma conving de afirmatie si ai dreptate:
QuoteQ. How does this licensing policy affect products such as Microsoft Windows XP Professional?

A. Microsoft Windows XP Professional and Microsoft Windows XP Home are not affected by this policy as they are licensed per installation and not per processor. Windows XP Professional can support up to two processors regardless of the number of cores on the processor. Microsoft Windows XP Home supports one processor.
Sursa aici.

:slap:
cred ca e boacana celor care fac oferte nu a firmelor producatoare .

SoNic

Quote from: peizan on 14 November 2006, 11:30
Am vrut sa ma conving de afirmatie si ai dreptate:
QuoteQ. How does this licensing policy affect products such as Microsoft Windows XP Professional?

A. Microsoft Windows XP Professional and Microsoft Windows XP Home are not affected by this policy as they are licensed per installation and not per processor. Windows XP Professional can support up to two processors regardless of the number of cores on the processor. Microsoft Windows XP Home supports one processor.
Sursa aici.
Pai cuvantul cheie este "regardless of the number of cores". Daca este dual core (sau quad) merge si sub Home Edition (este considerat 1 dpdv al licentei). Daca sunt 2 procesoare distincte (in 2 socluri), atunci intervine limitarea.
Unsigned integer

IceCub

Se pare ca am spus o mare prostie.  :">
M-am documentat mai bine si se pare ca Windows XP Home Edition merge foarte bine cu procesoare dual core. Limitarea intervine atunci cand este vorba de dual CPU.

ozzy

So System Plus are not total idiots  :yahoo: . I just knew it.  :fum: So, Diana, daca mai vrei HP-ul - sa stii ca se intelege foarte bine cu Win XP Home ;)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Diana.D

Quote from: ozzy on 14 November 2006, 13:14
So System Plus are not total idiots  :yahoo: . I just knew it.  :fum: So, Diana, daca mai vrei HP-ul - sa stii ca se intelege foarte bine cu Win XP Home ;)

ozzy , uite cum e treaba .
momentan banii pt calcu lu sefu is disponibili , da nu si toti pt a meu ca nu-i am .
asa ca trebuie sa astept inca putin pana mi se aproba un credit , i-am zis la sefu ca il vreau pt mine si o sa-l cumpar eu asa ca nu mai beneficiez numa de tva din partea firmei platit ( vreo 5 mil )
. Mai am nevoie de 25 , iubi nu are sa mi dea acuma , asa ca astept sa-mi aprobe banca si mai pove in cateva zile .