Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 550
Total: 550

Se poate construi o masina?

Started by nicolin, 04 November 2006, 10:35

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nicolin

Ma tot uit la Discovery, si, inginer auto fiind de meserie, ma tot intreb daca in Romania avem legislatie apropos de construirea unui auto, hand made, a one timer.
Stiti ceva apropos de tema asta?

IceCub

Orice astfel de autovenicol ar trebui omologat pentru a putea fi folosit pe drumurile publice, iar omologarea s-ar putea sa-ti toace foarte mult timp/bani/nervi/etc. Probabil ar merge sa faci o masina dintr-un car kit ca cele de aici, caz in care legislatia nu ar trebui sa fie o piedica.  ;)

Vlad01

Cred ca ar fi o investitie prea mare, care si daca se va materializa in timp va dura destul de mult.

Flaviu

Imi aduc aminte in urma cu cativa ani era un tip care a contruit o masina de la 0. S-a chinuit ani de zile sa o omologheze si nu a reusit, masina chiar respecta standardele si in plus era extrem de economica. Dupa ce a investit foarte mult timp si bani in proiect a renuntat. Se pare ca prototipul nu a fost omologat din cauza unor interese a altor producatori de masini. Asta e, .ro.
aka eflaviu


akenathon

Quote from: Flaviu on 04 November 2006, 18:37
...era extrem de economica.... Se pare ca prototipul nu a fost omologat din cauza unor interese a altor producatori de masini. Asta e, .ro.
+ comerciantii de combustibil...  :unsure:

bro

sotul lu' dentista mea a facut o masina de epoca [caroserie la comanda din fibra, sasiu la comanda, etc] acum vreo 2 ani. vara asta l-am vazut plimbandu-se cu ea si avea numere normale. semn ca ar fi inscris-o. nu stiu ce pile o avea omu, dar a reusit.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

hallelujah

singurul raspuns OT care pot sa ti-l dau este ca merge deoarece am vazut un inventator cu masina construita de el mergand pe strada; care sunt formalitatile de a ajunge acolo insa nu le cunosc
-= Wenn der Computer alles kann, dann kann er mich mal kreuzweise! =-

Josephine

There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

nicolin

Ufff, chestia este de bani si timp. Sincer, chiar imi surade ideea unui kit car, de genul cum se gasesc in UK. Insa acolo lucrurile sunt extrem de bine puse la punct.Incepand cu insusi kit-ul masinii cat si cu ultima parte, cea a inregisrtatii/omologarii/RAR. La noi, cel putin acum, cred ca iti dai obstescul sfarsit pana sa termini (cu) masina. Insa, inca mi-au ramas ceva 'pitici pe creier' apropos de idee...

ozzy

Ei na, noi suntem inca tineri nicolin ;) Poate ne apucam in vre-o vacanta de sudat fiare si masinarit impreuna la asa ceva ca si mie-mi place sa mesteresc. Restu' (omologari and crap) se rezolva numai cu sfanta spaga, da' nu-i bai, sa ai ce omologa si apoi se rezolva.
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu