Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 189
Total: 189

Pata pe desktop

Started by bro, 07 November 2006, 22:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bro

so, uneori, nu prea des, imi apare un dreptunghi negru pe desktop care e "on top", deci daca am vreo fereastra deschisa dreptunghiul apare peste ea. apare tot timpul in acelasi loc. dispare daca trag cu pointeru peste el.
dreptunghiul are dimensiuni aproximative de: 3x1 cm.
faza cea mai tare e ca nu stiu din ce cauza apare pt ca apare si pe windows si pe linux, chiar am vazut de curand dreptunghiul ala si la tata-miu pe comp. deci nu pare sa tina de un os/monitor/placa video anume.

deci, din ce cauza o fi totusi?
ps: nu e misto, e pe bune  :(
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

IceCub

Par sa fie simptomele unui sistem "incarcat", care ruleaza ceva din greu. Calclatorul la care te referi are cumva grafica integrata (placa video onboard)?
Esti sigur ca nu tine de o componenta anume? Placa video/driver sau monitor?  :blink:
Cele doua sisteme pe care ai observat pata respectiva au acelasi monitor sau placa video?

bro

sunt 2 pc-uri separate in 2 orase separate. unul are AMD64 2800+, ATI 9600XT, 512DDR, monitor de 17"  si altul Duron 800, GForce 4MX440, 256DR si monitor de 14". deci hardwareul e complet separat, nu impart nici o componenta in comun.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

peizan

Sunt 100% convins ca e vorba de un soft. Asta pentru ca pata dispare in momentul cand treci cu cursorul peste ea. Dar si pentru faptul ca la amandoua calc ai avut acces.

E posibil sa fie o fereastra de atentionare de la un soft bushit care nu mai afiseaza corect.

Chipicao

Da, dar cum se face că apare şi pe Windows şi pe linux?  :blink:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Virusache? Exploit? Crap?? Ce au in comun cele 2 comp ca hard si soft?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

cRacanel


peizan

Quote from: Chipicao on 08 November 2006, 11:06
Da, dar cum se face că apare şi pe Windows şi pe linux?  :blink:

Pai.. e vorba de aelasi soft, varianta de win respectiv de linux. E o coincidenta bizara, straniu de ciudata.  :blink:

bro

amandoua windowsuri is XP profi. si cam aici se termina asemanarile. oricum si pe ubuntu face la fel. in rest, alti antivirusi, alte programe, io cu ale mele si tata-miu cu ale lui de contabilitate...

v-am zis ca e foarte ciudata problema, pe mine personal ma depaseste.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

viking

[Off topic]
Sa fiu rau: Bro vede stafii :D Ai chemat pe altcineva, spune ca vede la fel?
[Off topic]

Sursele la calculatoare?... Am avut probleme cu placa video (afisarea) din cauza unei surse aiurea...
Sau... Ups? Acelasi tip de ups?

Apropo... Ai facut Degauss? (stiu, pata dispare cind treci cu mouse-ul pe deasupra).


bro

cu ochii nu am probleme  :fum:. sau asa era la ultima verificare...
sursa mea e una true power de 400w, cealalta pe compul mai slab e no-name de 350w parca. oricum aceeasi chestie sa apara pe ambele pc-uri din cauza sursei... nu prea imi vine a crede.
ups-uri nu am pe nici un calculator.
degauss nu obisnuiesc sa folosesc. decat foarte foarte rar. oricum numai monitorul meu are asa ceva.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

nicolin

bro, ai incercat sa 'localizezi' evenimentul? Adica apare total aleator, atat d.p.d.v. al timpului cat si al rularii unei aplicatii sau dechiderii unei pagini web?

daniele

Amandoua computerele au in comun USERII, care se cunosc, se viziteaza, mai schimba un CD, un mail, un adware, un spyware, chestii de-astea. Surse care re-incep sa functioneze normal cand plimbi mouse-ul printr-o anumita zona din ecran bag mana in foc ca nu exista...

peizan


bro

Quote from: daniele on 09 November 2006, 10:51
Amandoua computerele au in comun USERII, care se cunosc, se viziteaza, mai schimba un CD, un mail, un adware, un spyware, chestii de-astea.

nope. io trec pe la ai mei foarte rar. de Craciun, de pasti, de evenimente d-astea. in general ei ma viziteaza. deci intru in contact cu pc-ul tatalui meu destul de rar. schimb de soft nu facem, el se descurca singur, nu ma bag in treburile lui. dupa cum ziceam, nici nu folosim acelasi antivirus.
totusi amandoi folosim firefox, eu ff 2, el ff 1.0.7, amandoi folosim Daemon Tools, eu 4, el 3. dar nu e softul de la mine, el si l-a luat singur de pe net si de la prietenii lui. nu-mi place sa ma bag in pc-ul lui asa cum nici mie nu-mi place ca altcineva sa-si bage nasul in al meu. si el stie asta.

nu elimin posibilitatea unui bug in vreun program pe care sa-l folosim amandoi, dar elimin total posibilitatea ca acel program sa vina de la mine. de aceea ma astept ca si altii sa fi avut astfel de probleme din motiv ce eu singur am intalnit 2 pc-uri cu aceeasi problema.

@nicolin: nu pot sa determin un patern, cred ca apare total random.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium