Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 318
  • Online ever: 318
  • (Today at 13:29)
Users Online
Users: 0
Guests: 81
Total: 81

Structura Forumului

Started by ~Empathy~, 30 October 2006, 16:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

s0ldatu

da' de ce la gunoi ? ca sa am eu mai mult de lucru moderandu-te pe tine ? :D

ozzy

Ziceam sa ne mute la locul de dat cu capul ca aici iar am disturbat linistea forumului si a celor nevinovati. Un pic ontopic - mie imi place asa cum e, mai bine hai sa-l populam!!
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Barbu

Quote from: ~Empathy~ on 31 October 2006, 11:51
Desi si eu sunt oarecum impotriva sectiunii dedicate de overclocking, mi se pare nepotrivita atitudinea asta de a diferentia userii dupa anumite criterii.

Faptul ca ma deranjeaza cei ce fac overclocking si se cred 1337 e cu totul altceva.


Ontopic:

Structura curenta a forumului este din punct de vedere structural inerent gresita. Incalca regulile de baza ale Teoriei Sistemelor. Pentru inceput voi enunta elementele ce trebuie luate in considerare din punct de vedere al polimorfiei sistemului.
[...]
Oareşce coincidenţă: consider overclocking-ul folositor, dar îmi par şi mie penibili cei care f*t de zor la Tre-De-Marci şi Siupăr-Pai.
Partea pe care n-a înţeles-o (ironic nick-ul ăsta) Empathy: aici nu-i locul potrivit pentru a te afunda în teorii, iar limbajul de specialitate e complet deplasat.

Partea cea mai urâtă: s-au strâns două pagini doar din trolling. La stilul ăsta nu văd vreo şansă ca forumul să decoleze, mai ales dacă nu se iau măsuri ferme: cenzură pentru cei ce nu înţeleg decât de bâtă, eventual şi banări indiferent de renumele user-ului.
Formerly known as bomath.

nicolin

Propun infiintarea unei sectiuni Diverse. De exemplu, unde ar trebui sa post-am in cazul in care cineva doreste un sfat despre (de ex.) achizitionarea unui sistem intreg?

Velkan

Întrebare: ce se poate posta la (random pick) Procesoare în afară de ştiri (pentru care ar putea să existe o secţiune dedicată)? Nimic. Atunci care mai e rostul secţiunii? Valabil pentru încă vreo trei subforumuri de la Hardware. Aştept reacţii şi revin. :fum:
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

Chipicao

Bun mod de a aborda problema. Întradevăr, nu se pot discuta foarte multe, dar teoretic îşi are rostul, măcar pentru:
-probleme cu procesoare
-AMD vs. Intel, Intel vs. Intel, AMD vs. AMD (comparaţii serioase, nu flame)
-chestii care acum nu îmi vin în minte :)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

kman

... sau se poate reorganiza treaba dupa vreo luna de activitate in care se poate observa care sunt tendintele membrilor.

Ideea ar fi ca initial s-au facut o groaza de sectiuni pentru ca fiecare a avut o idee si a vrut sa fie luat in seama. Dupa ce vom avea destule date (am zis eu cam o luna, desi ar putea dura mai mult) vom putea decide cum sa restructuram forumul pentru a se potrivi mai bine cerintelor si caracterului membrilor.

Velkan

Probleme cu procesoarele se pot discuta pe De ce nu-mi merge? sau pe o (viitoare şi necesară) secţiune de Generalităţi hardware. Vs.-urile pot fi băgate într-un sticky tot pe Generalităţi. (ATi nu mai e, deci cade şi ATi vs. nVidia. :rotfl:)

Ok, aşteptăm... Dar mie mi se pare fragmentat inutil forumul.
She shuts the doors and lights / And lays her body on the bed / Where images and words are running deep / She has too much pride to pull the sheets above her head / So quietly she lays and waits for sleep (Dream Theater, Wait for Sleep)

Gabriela

Probabil că cea mai bună idee ar fi structurarea în vreo cinci - şase mari categorii (gen Hardware, Software, Comunicaţii, etc), fiecare cu child boards specifice - cum e, în prezent, la Programare.

Dar, după cum a zis şi kman, încă se mai studiază problema la nivel de content disponibil, a.î. nici să nu creem nşpe secţiuni ce vor rămâne pustii till the end of time, nici să nu înghesuim aiurea informaţie ce s-ar putea restructura lejer pe mai multe subdomenii.

În orice caz, fiecare ar trebui să lase simpatiile şi antipatiile la o parte (cum a fost, de exemplu, cazul cu overclocking-ul), forumul nu se pliază doar pe nevoile şi cerinţele unui singur utilizator, oricare ar fi rangul său.  :)
We watch and we are always here.

Chipicao

#49
Propun mutarea categoriel "Generalităţi" (SayIT.ro, Cafenea, Loc de dat cu capul) jos de tot, între Comunicaţii şi Buy&Sell (aşa cum a propus Empathy de la bun început :D).
Mereu ne plângem ca userii dau mai multă importanţă cafenelei, dar noi nu facem nimic în privinţa asta.

Încă o dată propun includerea categoriei Monitoare la Memorii / Periferice / Diverse. Conţine doar unsprezece topicuri din care numai în patru s-a postat după iulie 2007. :ninja: (Nu că alte categorii ar sta mai bine... mai am puţin şi ajung să-l aprob complet pe Empathy)

L.E. Nu, serios! Procesoare şi plăci de bază, Plăci video au doar câte 2 topicuri recente(7 respectiv 4, dacă putem considera recente posturile din iulie). Propun în felul următor:
Procesoare, Plăci de bază, Memorii şi plăci video, aşa cum a sugerat cineva mai sus.
Optimizare / Overclocking
Dispozitive de stocare
Monitoare / Periferice / Diverse
Multimedia
Laptop-uri, PDA-uri şi telefoane mobile


În felul acesta scăpăm complet de "Comunicaţii şi Internet", urmând să includem "Reţele / Internet / Securitate" la Software, că oricum mai mult despre asta se discută acolo.

Multe luni au trecut, lucrurile s-au aşezat, eu zic că e momentul să acţionăm. :sal:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

korby

Bagă mare, nu mai aştepta.  :sal:
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

Chipicao

Nu pot (chiar dacă practic am puterea :D). Aşteptăm părerile adminilor, membrilor, gueştilor şi eventual boţilor google.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Quote...aşa cum a propus Empathy de la bun început
...
mai am puţin şi ajung să-l aprob complet pe Empathy...

Hihi ;;)
We dance, and the music dies...

LNT

These are the days of our lives.

Foxter

O sa iasa cam ciudat rubrica  Procesoare, Plăci de bază, Memorii şi plăci video tinand cont ca sunt la fiecare din rubricile independente anterior au cateva stickyuri fiecare. Prima pagina a noii rubrici va fi practic umpluta de stickyuri.

Ne place sau nu o discutie intensa si cu multe posturi se poate face si cu doar cativa forumisti la Cafenea in timp ce problemele hardware depind direct de forumistii nostri. Avem destui forumisti  dar majoritatea lor au cont si cam atat. Asta e motivul pt care rubricile gen Cafenea  sunt rubricile  cele mai active.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Corect! M-am gândit la asta de la bun început, şi cred că putem renunţa la majoritatea sticky-urilor, unele poate chiar sunt inutile (nu mă refer la topicuri, ci la faptul că sutn sticky)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Quote from: Foxter on 16 September 2007, 00:15Avem destui forumisti  dar majoritatea lor au cont si cam atat. Asta e motivul pt care rubricile gen Cafenea  sunt rubricile  cele mai active.

Nici un forum nu are destui membri (activi). Iar cafeneaua va avea tot timpul ~jumatate din activitate, fie ca ne place sau nu. De obicei se intra pe forum pentru destindere (vezi cafenea) sau pentru a cere un sfat (vezi celelalte sectiuni). Poate gresesc dar asa vad eu lucrurile.
These are the days of our lives.

Chipicao

N-am zis că asta e o problemă, am propus doar să o mutăm mai jos.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

SayIT.ro (site-ul) mai apare? Vad ca au ramas numai doi membri acolo, nu m-a anuntat nimeni de concediere.  :P
O chestie de pe dev.sayit:
QuoteMale to Female Ratio:   1:1
Sunt doi membri (kman,chipi). Care e female?  :D
These are the days of our lives.

Chipicao

De fapt niciunul din cei 2 membrii nu a specificat sexul şi de aceea raporul e 1:1 :P
"Site-ul" e o chestie complicată de care se ocupa unu' care nu prea a avut contact cu PHP şi care nici nu prea are timp mult la dispoziţie. Să-l lăsăm deoparte deocamdată, va fi gata când va fi gata. :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε