Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 366
Total: 366

ONKYO TX-NR708 sau DENON AVR-2311 ?

Started by mihaela chiribau, 10 June 2010, 20:21

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mihaela chiribau

http://www.avland.co.uk/aasp/onkyo/1020/txnr708/txnr708.asp

http://www.avland.co.uk/aasp/denon/1020/avr2311/avr2311.asp

Nu stiu daca isi are locul aici, dar m-am saturat de cautari. Un sfat, ceva? Musai sa fie compatibil hdmi 1.4.

Mersi mult.


SoNic

#1
Denon all the way, daca ai bani de el. Evident, deja la nivelul asta conteaza si boxele, sper ca nu ai niste cutiute de chibrituri.

Am avut ani buni un Harman Kardon din gama entry si eram multumit. Dupa care am cumparat un Denon 3805 la care am conectat un player universal Denon DVD2930 cu legatura digitala Denon Link III. WOW, nu credeam ca va fi o diferenta, dar este!

Am ascultat si ascult in audition room diverse receivere si firmele astea doua HK pt entry si Denon pentru hi-end imi plac cel mai mult cum suna.
Despre formatele Bluray si HDMI - pot zice ca nu le prea bag in seama, inca sunt la capitolul HDCD/DVD-A/SACD cu muzica si suna absolut fantastic. Filmele cu DTS HD la mine se aud cu DTS core suficient de bine. La fel, cele cu Dolby Digital Plus se aud Dolby Digital.
Onkyo are niste "zorzoane" electronice in plus dar nu stiu daca merita suta in plus. Si nu cred ca la calitatea finala este mai bun decat Denon. Posibil sa aiba finalii similari (nu am schemele ca ti-as zice exact), dar din ce am auzit mi-a placut mai mult Denon.

Bine, eu am si modat partea de DAC-uri din receiver (si de prin toate playerele) - am inlocuit amplificatoarele operationale "bune" cu unele "hi-end".
Unsigned integer

mihaela chiribau

Mersi.

Ne uitam dupa boxe. Alta belea: KEF, Boston Acoustic ...

SoNic

Unsigned integer


SoNic

Femeie  :slap: Ce sa zic, da bine ca mobila  :cheesy:
Daca ai pretentii cat de cat de auditie de calitate si ai unde asculta asa ceva incerca-le. Doua din alea pe front-uri, un center de oriunde ca nu conteaza (sunt in general numai voci, dialog), doua surround mai micute daca nu sunt bani... Un sub nu este neaparat necesar pentru inceput - daca ai front-uri capabile. Eu am si acum un subwoofer Sony de 100$ (nou, eu l-am luat la second hand cu un sfert din pret).
Vezi ca alea sunt preturi recomandate, ai sanse sa le gasesti mai ieftin pe la alti dealeri. Sau eBay (mai riscant)?
Unsigned integer

mihaela chiribau

Din pacate nu am cum sa le incerc; Dealerul e la mama naibii. Probabil o sa mergem pe mana ta.

Totusi trebuie si un powered sub.

Thx man.  :cheesy:

SoNic

#7
Vezi ca RB-61 leam recomandat pt ca sunt cu gaura de la reflex in fata - ceea ce iti da voie sa le pui in shelf sau aproape de perete. Le-am ascultat in comparatie cu altele in Best Buy (au audition room) si singurele care le depaseau (dar numai pe partea de basi) erau cele Klipsch din gama floorstanding - nu stiu daca asa ceva te-ar "coafa" pe tine - sunt oricum mai scumpe si au port in spate (necesita ceva spatiu in spate). Mie mi se scurg ochii la asa ceva, dar nu stiu cum se face mereu apar alte cheltuieli mai importante (masini de reparat, season pass la parcul de distractie pe doi ani, plata la piscina comunitara unde face fata innot, bilete de avion pt Romania de cumparat, dentisti de platit, nevasta care zice "over my dead body" :)).
Alea micile sunt de genul "gaura in spate", ceea ce necesita un pic de spatiu in spate ca sa nu se auda boomy.
Powered sub este bun in filme de actiune pentru canalul efecte speciale. In muzica este folosit mai putin sau deloc (depinde de producator). Sigur, se poate folosi pentru accentuarea basilor front (setat ca 'LFE+MAIN' si cu frecventa de taiere reglabila) - daca asta va place (de obicei guys love it, but chicks hate it).
Unsigned integer