Main Menu

Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 217
Total: 217

Ciudatenie in IE

Started by add_1981, 11 October 2009, 13:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

add_1981

Am observat activitatea IE-ului cand am sters cookie-urile.

In firewall (ZoneAlarm) doar FF are acces la internet, nu si IE. 
De ce IE mai este activ daca Firefox-ul este default browser?

Chipicao

Nu cred ca poti bloca complet IE, si nici nu ar fi o idee buna. Multe componente ale Windowsului se folosesc de el sau cel putin de nucleul sau pentru a accesa internetul, si cred ca cel mai bun exemplu e Windows Update.
Daca urasti IE si vrei sa folosesti numai FF, fa-o, nu te tine nimeni. Dar nu e nevoie sa blochezi IE din firewall sau mai rau, sa-l stergi.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

Nu am blocat accesul IE in nici un fel.
Nu a cerut pana acum sa iasa la net - ar fi aparut in lista. (firewall-ul e setat sa intrebe de fiecare data cand un program nou incearca sa acceseze netul).

Chipicao

Aha, intelesesem din primul post ca daca doar FF are acces atunci IE e blocat.
Well, acum stii de unde vine activitatea, fie Windows Update, MS Office sau chiar Help-ul cred ca poate accesa internetul prin intermediul IE...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981


add_1981

Din intamplare am gasit de unde venea activitatea IE-ului : de la Yahoo Messenger (banner-ele si ads-urile din versiunea 8).

Chipicao

#6
In caz ca vrei sa scapi de ele, eu folosesc Ad Banner Remover Plus si e grozav. Nu doar ca te scapa de reclame, dar poti sa scoti si butoane sau meniuri inutile. Plus ca tipul se tine de treaba si il updateaza imadiat cand apare un build nou de messenger, trebuie doar sa urmaresti topicul.

   
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

#7
Eu am debifat aici:

si m-a scapat de multe chestii.
Acum am Kaspersky PURE cu modulul Anti-Banner activat - asa s-a dus si banner-ul de jos.

LE: Din cate am vazut pe site Ad Banner Remover Plus e doar pt mess. E ceva asemanator si pt Firefox? (Anti-Banner-ul de la Kaspersky isi face treaba f. bine, dar imi incetineste mult compul)