Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 366
Total: 366

Scanner pentru negative

Started by add_1981, 21 February 2010, 06:15

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

add_1981

Am acasa destul de multe negative alb-negru. Am mers la mai multe laboratoare foto, dar, din pacate, jucariile ultra-moderne nu au putut scana filmele respective (nu recunosc deloc sau recunosc 3-4 cadre). Am gasit la un laborator un scanner Epson3170 cu care am reusit sa-mi scanez un negativ. As vrea sa-mi iau si eu o jucarie asemanatoare - trebuie sa aiba ceva special sau poate fi oricare? (de exemplu...)

SoNic

Sunt bune si alea. Dar nu atat de bune ca un scanner de film dedicat. Depinde numai de suma pe care poti sa o investesti.
Cateva review-uri:
http://www.imaging-resource.com/SCAN1.HTM
http://www.steves-digicams.com/scanners.html
Unsigned integer

add_1981

#2
Thanks SoNic, pe astea nu le-am gasit. :)
Din cate am vazut unele scanere au tehnologii (componenta hardware - scanare cu infrarosu) pt indepartarea prafului...  Epson are Dust removal, Digital Ice , iar Canon are FARE (Film Automatic Retouching & Enhancement)
Ideea e sa scot cat mai mult din partea de hard, apoi sa mai fac ceva retusuri cu software-ul.

LE: Problema e ca nu pot folosi Digital Ice pe negativele alb-negru.
QuoteBecause the film's image has to be transparent to IR you cannot use ICE on traditional silver B/W film. Traditional B/W film's silver is as dark to IR as it is to light...

SoNic

Asta voiam si eu sa zic, ca ICE nu merge la negative A/N clasice. Merge la cele de tip Kodak cu prelucrare color (care sunt in fapt niste filme color fara pigmenti).
Dar un scanner dedicat pentru film are de obicei o dinamica (DR) mult mai buna decat unul flatbed. Ceea ce iti permite ulterior o editare mai ampla a fisierului.
Unsigned integer

add_1981

Un scaner dedicat e destul de scump, iar eu nu am chiar atat de multe negative (20 - 30). Pe langa astea mai am si poze pe care as vrea sa le scanez. Am inteles ca exista posibilitatea de a fotografia cu un aparat digital diapozitivele (nu stiu daca si negativele) si rezultatele sunt mai bune decat daca ar fi scanate. Pe f64 am vazut adaptorul astapt diapozitive, dar cred ca pe undeva se poate gasi si un suport\adaptor pt film.

Chipicao

Da, dar ai nevoie de un obiectiv macro care costa de la 1000-1500 lei in sus...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

Trebuia sa-mi dau seama ca e mult prea simplu  :slap:...
Cred ca o sa merg pe un Epson V300.

SoNic

V300 nu este rau. Mai ales pentru ce ai zis ca vrei tu... este perfect.
La 3.2 Dmax este decent - mai ales ca ii cred pe cuvant pe Epson, ca nu sunt vaporeni :) Bine, nu ajunge la un 4.2, dar... nici nu cred ca ai filme atat de bune incat sa faca diferenta.
Unsigned integer

add_1981

Ce nu am inteles e daca merge Dust Removal pe negativele alb-negru.

SoNic

Cel bazat pe tehnologie IR nu merge pentru ca negativele alb-negru sunt opace la IR.
Cel de la scannerele flat-bed insa nu este bazat pe IR ci pe eliminare software.
Unsigned integer

add_1981

Am luat scannerul acum cateva zile. 
Rezultatele sunt bune, dar zgarieturile de pe negative se vad foarte bine.
Daca listez pe hartie fotografica (10/15 cm) rezultatul e acceptabil.
Inca mai caut setarea potrivita pt a putea lista si pe A4.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

A innebunit lupu'... Ce CSI, Adobe, nene!
Unsigned integer

add_1981

Quote from: Chipicao on 21 April 2010, 09:18
Photoshop CS5 Content-Aware Fill? :)

Interesant. Mai e si filmuletul asta. Acolo repara zgarieturi mici, indeparteaza un cablu...
Diferenta intre pozele editate de ei si pozele mele este ca ale mele au zgarietura
langa zgarietura. Nu atat de multe, dar cand se "uita" in jur si cauta ceva cu care sa umple golul, s-ar putea sa puna alta zgarietura in loc.

Chipicao

Eu zic ca merita totusi sa incerci, dar sa folosesti o pensula cat mai mica ca sa acoperi doar zgarietura. Oricum nu cred ca exista scanner cu soft aferent care sa faca treaba mai buna.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

add_1981

Tocmai am terminat de restaurat o poza.
Spot Healing Brush Tool face minuni. :)