Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 190
Total: 190

Celeron E3300

Started by SoNic, 05 December 2009, 23:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

SoNic

Aveam nevoie de un procesor cu virtualizare dar nu aveam chef sa sparg banca. Am vazut E3300 la 59$. Hmmm, cumparat, pus in PC, OC.
Am ramas masca - doar cu marirea FSB, fara alte minuni am ajuns de la 2.5GHz la 3.61GHz. Si scor in Win7 de 6.3! Bun micutul...
Unsigned integer

Chipicao

Frumoasa jucarie, sa-l stapanesti sanatos!
De ce ai 6GB, iti merg 2x2 + 2x1 in dual channel?

Asta e win-ul de la mine, nu? :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Da, am 4 sloturi. Ma gandesc sa le scot pe alea 2 de 1GB CM2X1024-6400 care sunt ceva mai lente decat cele de 2GB, sa vad ce diferente obtin (CAS 4 fata de CAS 5).
Nu joc jocuri decat ocazional si pana acum ma serveam de un E4300 OC la 2.4GHz (atata mergea cu placa mea). Ce sa zic, este un salt.

PS: Da, este Win 7 ala legit de la tine. :P De aia aveam nevoie de virtualizare hardware, ca W7 spre deosebire de Vista vrea musai harware.
Unsigned integer

Chipicao

Ha! Ce important a devenit deodata aspectul asta pe care inainte nimeni nu il baga in seama. Nici nu stiam ca sunt atetea modele Core2 care nu au VT... E7xxx, Q7xxx si chiar si Q8xxx

Cat despre ram nu cred ca simti mare lucru intre CAS 4 si 5, poate doar in teste sintetice. Mai bine ramai asa, dezactivezi pagefile si esti boier :)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Am lasat numai meoriile alea CAS 4 si intr-adevar nu se simte nici o diferenta - nu la ce fac eu.
Chestia mai nasoala este ca alea CAS4 merg OC mai mult - au tensiunea de 2V, alea CAS5 au tensiunea de 2.5V si puse impreuna, se seteaza automat tensiunea la maxim 2V. Asta duce scorul Win memory de la 6.3 la 6.2.
Oh, well...
Unsigned integer

Chipicao

Esti sigur ca merg la 2.5v Corsair-urile CL5, sau ai vrut sa zici 2.05? :)
Nu poti sa le setezi pe toate manual la 2.05-2.1v? Nu cred ca ar avea probleme monstruozitatile alea de la OCZ.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

#6
Nu stiu, au o eticheta cu 2.5V. Ceea ce placa mea de baza nu poate da oricum. Le-am pus la loc si merg toate la 472.5MHz (sau 945MHz, cum vrei sa ii zici) cu CAS 5 si 1.9V. OCZ alea am gasit ca ar merge si pana la 2.2V (EPP1.0). Daca merg mai sus, trebuie sa cresc CAS si nu vreau.
All in all, am facut din rahat bici :D
Unsigned integer

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

SoNic, poti sa faci niste teste sintetice strict pe procesor? (ex. Everest sau Sandra) Sunt curios care e diferenta intre al tau si al meu E6750@3.2Ghz. Eventual o sa il testez si la 3.6 ca sa fie 1:1 :D

Si din nou legat de memoria aia, daca iti merge la 945Mhz cu numai 1.9v clar e gresita eticheta.
http://www.corsair.com/_datasheets/CM2X1024-6400.pdf
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Am folosit Celeronul E3300 pana acum in cateva sisteme office. Are un raport pret/performanta excelent jucaria asta.

QuoteDe aia aveam nevoie de virtualizare hardware, ca W7 spre deosebire de Vista vrea musai harware.

:blink: Detaliaza te rog afirmatia de mai sus.
De o bucata buna de vreme ma chinui sa rulez VmWare pe Win7x64 si nu vrea nici batut cu parul. CPU este un Q6600 iar chipsetul de pe MB este 965p - afaik ambele suporta VT. Trebuie sa scormomesc prin BIOS...

SoNic

#10
Vorbeam de Windows XP mode din W7. Virtual PC mergea fata VT sub Vista x64, dar in W7 imi dadea un mesaj de "not supported, blablabla": http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx
Sa vad cum fac cu testele.
Sandra (zip):
http://forum.softpedia.com/index.php?act=attach&type=post&id=687131
Unsigned integer

Chipicao

Intradevar, parca trebuie activat si din bios ca sa mearga VT.

SoNic, Sandra it is  :fum:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Am uitat sa zic - in BIOS, dupa ce am pus uP asta, mi-a aparut o optiune suplimentara numita "Virtualization Technology" care poate fi On sau Off.
Unsigned integer