Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 242
Total: 242

Locuință în București

Started by alecs1, 13 November 2009, 15:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecs1

M-am întors în Ro, și pînă să mă hotărăsc să emigrez definitiv, mă mut în București. Am însă nevoie de apartament.

Cerințele ar cam fi în ordine:
-preferabil să nu treacă mult peste 150 de euro pe cameră (asta bineînțeles depinde, dacă iau singur garsonieră nu am nici o șansă)
-să nu fie la exagerat de aproape de străzi cu trafic mare
-aproape de M1
-zonă mai puțin poluată și eventual și cu vreun parc și un loc de plimbat bicicleta.

Cu OSM și GoogleEarth în mînă am ales zone:
-sudul intersecției Mihai Bravu cu Calea Vitan
-cam toată zona dimprejurul stației Dristor (în GEarth există chiar și copaci, dacă nu s-au tăiat între timp)
-între Lacul Morii și calea ferată, ex. str. Granitului
-la sud de Lacul Morii, ex. str. Apusului

Dacă aveți alte sugestii de zone potrivite, dacă una dintre zonele alese nu e potrivită sau aveți orice alt comentariu vă rog să-l scrieți.

Chipicao

Eu as alege Dristor. Nu stiu cat e de ne-poluata zona insa iti spun sigur ca e foarte aglomerata, asa ca daca nu te retragi la 4-5 min de strazile proincipale (Camil Ressu, Dristorului, Mihai Bravu) nu scapi de zgomot si praf. In schimb e foarte OK d.p.d.v. al mijloacelor de transport. Ai acces direct la M1 in 3 directii (Unirii-Eroilor,  Obor-Pta.Victoriei si Titan-Pantelimon) dar si la M3, iar cele 2 se suprapun intre Nicolae Grigorescu si Eroilor asa ca nu astepti prea mult in statie daca ai ruta cuprinsa intre ele. Apoi ai cel putin 8 tramvaie, autobuze si trolee cu care ajungi direct in diverse zone de interes (Universitate, Pta.Romana, Mall Vitan, Pta. Sudului, Hypermarketul Real, Auchan, etc). In plus de asta ai cam tot ce vrei in apropiere.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Nu stiu pe unde vine M1, insa pentru acces la resurse recomand (nu neaparat ca stau eu acolo) Drumul Taberei, la Piata Moghioros.
Ai patinoar, piata (cu multe vrute si nevrute :) ), Billa (la o statie distanta), mall + Cora la o statie distanta, parc, bazinul "3 lighiane" (nu trebuie sa te lasi influentat de nume ;) ), si evident depinde pana cand intentionezi sa mai stai).
Metrou ai la "Armata poporului", 2 statii de mers cu tramvaiul 41 + un pic pe jos.

SoNic

Am stat si eu pe langa Piata Moghioros in studentie si mi s-a parut o zona bine legata cu transporturi. Si nu era patinuar, nu era strand, 41 nu era linie rapida, Billa si Cora nu existau...
PS: Nu i-au schimbat numele inca?
Unsigned integer

nicolin

Piata Drumul Taberei.
Dar denumirile vechi inca is folosite.

LE: carciumi is destule, pentru orice buzunar.
De la traditionalele micicarii cu bericioaice din piata pana la Hard Rock Cafe (= Trattoria Il Calcio), de la Tip Top-ul din intersectie pana la saormarie.
Singurul lucru care nu se gaseste in Dr. Taberei este un restaurant chinezesc care sa livreze mai repede decat cele din celelalte zone ale Bucurestiului.

LLE: patinoarul e chiar fain, deschis parca pana pe la 23:00.
Si, din ce reclame am vazut prin cartier, se pare ca este si ceva teren pentru paintball.

adilehanceanu

M1 e Industriilor - Republica... cre' că totuşi prin Drumul Taberei nu trece metrou, cum vrea el ;;)

SoNic, nu cred c-ai vrea să vezi ce nebunie e acum la Răzoare :D
The soul of computer technology

SoNic

Imi inchipui doar :) Acum 2 ani cand am fost in Bucuresti m-am intrebat de unde au crescut atatea masini...
Unsigned integer

nicolin

S-a marit numarul de masini in Bucuresti mai ceva ca maidanezii... :D

Chipicao

Daaa, Suntem fuduli nevoie mare. In loc sa mergem cu autobuzul sau troleul, ocupam acelasi spatiu pe sosea cu 3 masini care de obicei au doar cate un pasager, respectiv soferul.  :nino:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Sad by true. Ce situatie enervanta, daca reducem nr de masini vandute si deci si nr de masini fabricate tipa industria auto ca oamenii raman fara slujbe iar daca lasam nr de masini sa creasca o sa ajungem la situatia in care strazile vor fi nonstop pline de masini ce se misca ca niste melci. Si inca nu am mai luat in calcul deplasarea cu autobuze/trolebuze/tramvaie foarte ingreunata si locurile de parcare pt noiile masini.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Chipicao

Nu da nimeni faliment, masina o folosesti la drum lung/concediu sau cand ai o iesire in oras mai speciala, te abtii doar la drumul pana la serviciu.
Sa se apuce de fabricat autobuze, troleibuze sau tramvaie, iar cei care raman fara slujbe sa se faca soferi/vatmani. :fum:

μή μου τούς κύκλους τάραττε

alecs1

Adevărat, și eu prefer mașină pentru concediu, cărat chestii și seară în oraș, deci tot dau banii pe ea. Pentru altele există metrou, autobuz, tren, etc. Asta e, nu le poți avea pe toate, cumperi fierotania și o ții să adune frunze în spatele blocului.

Între timp am luat la pas zonele țintă și am găsit găsit interesante: Dristor, împrejurul chimitirului Izvorul nou; toată zona dinprejurul pieței Moghioroș, la sugestia lui Nicolin; între lacul Morii și Iuliu Maniu. Am găsit și ceva anunțuri de apartamente, deci se poate să-mi împlinesc mai multe din cerințe. Din păcate pe moment nu mai am cu cine împărți un apartament de 2 camere.