Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 550
Total: 550

Cariera vs. familie

Started by 27LIVIU, 04 November 2006, 22:59

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

27LIVIU

Va propun o dezbatere pe tema, ce este mai important, cariera sau familia ? E mai importanta asccensiunea profesionala, sunt mai importanti banii obtinuti in detrimentul timpului petrecut cu familia ? Care este conceptia la români, dar in strainatate ? Ce se intampla cu noi, mai avem timp de micile bucurii ale vietii sau suntem sclavii sistemului ? Care este trend-ul actual, care este parerea voastra ? Argumentati. Recunosc ca nu sunt original si ca un topic in genul asta exista pe vechiul forum, insa mie mi-a placut ideea si vreau sa mai invioram putin atmosfera la cafenea diversificand registrul de discutii.

akenathon

raspunsul este f simplu, zic eu: exceptand extremele (nu poti sa stai tot timpul cu familia - nu poti sa muncesti nonstop) totul depinde de prioritati... :)

bro

familia e mai importanta. si pe cat de normal este raspunsul asta pe atat vezi mai multe exceptii de la regula. sincer, sunt oribile exemplele. cel mai mult sufera copii, care nu-si prea intalnesc parintii si cresc cu lipsurile astea. mai bine te faci ca nu stii nimic.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

akenathon

cei care muncesc in draci sa faca banu' gros si isi neglijeaza familia si copii si lipsesc de-acasa - tocmai pt copii isi inchipuie/spun ca o fac...

CQ

Familia pe locul 1. Banii nu aduc fericirea, o întreţin. Invers nu merge.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

nicolin

Asa cum a spus si CQ, parerea mea este ca slujba serveste familia. Nu (cred ca) trebuie sa te agiti aptopos de cariera decat atat cat sa-ti permta o viata de famlie decenta.

Praetor

Acum adevarata intrebare: daca lumea stie care-s prioritatile de ce nu aplica?
Uitati-va in jur (mai ales la colegii de servici - gib0n nu ma refer la tine ) sa vedeti cati sint innebuniti de munca (nu de placere ci pt ca doar asa considera ca pot ajunge la un obiectiv) si cati chiar respecta prioritatile.
Intrebare secundara: daca va suna seful dupa program sau in w/e ca e ceva urgen la servici si momentul coincide cu altul important pentru familie (o serbare a unui copil de ex) ce faceti?

bro

Quote from: Praetor on 05 November 2006, 11:07
Acum adevarata intrebare: daca lumea stie care-s prioritatile de ce nu aplica?
de lacomi.
Quote from: Praetor on 05 November 2006, 11:07
Intrebare secundara: daca va suna seful dupa program sau in w/e ca e ceva urgen la servici si momentul coincide cu altul important pentru familie (o serbare a unui copil de ex) ce faceti?
il bag in ***** **** cat mai decent posibil.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

CQ

Quote from: Praetor on 05 November 2006, 11:07
Acum adevarata intrebare: daca lumea stie care-s prioritatile de ce nu aplica?

Watch me! Mai aiurea e când faci doar tu asta, iar persoana de lângă tine visează la carieră şi pune pe primul loc alte lucruri decât familia/cel de lângă (a nu se prost-interpreta cum că mi-ar place o gospodină).
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

hallelujah

Quote from: 27LIVIU on 04 November 2006, 22:59
Va propun o dezbatere pe tema, ce este mai important, cariera sau familia ? E mai importanta asccensiunea profesionala, sunt mai importanti banii obtinuti in detrimentul timpului petrecut cu familia ? Care este conceptia la români, dar in strainatate ? Ce se intampla cu noi, mai avem timp de micile bucurii ale vietii sau suntem sclavii sistemului ? Care este trend-ul actual, care este parerea voastra ? Argumentati. Recunosc ca nu sunt original si ca un topic in genul asta exista pe vechiul forum, insa mie mi-a placut ideea si vreau sa mai invioram putin atmosfera la cafenea diversificand registrul de discutii.

primul lucru care-mi trece prin cap este sa te intreb cati ani ai?

Dupa care urmaza si raspunsul ... pentru ce sa faci cariera? Putere, bani? Astea-s lucruri desarte, familia insa este un tel nobil ... parerea mea
-= Wenn der Computer alles kann, dann kann er mich mal kreuzweise! =-

27LIVIU

 Hallelujah, ma apropii cu repeziciune de al patrulea deceniu si da, am o slujba decenta, banii nu dau pe afara, ca la orice bugetar iar pentru mine ambitiile astea carieristice nu au nici o valoare. Oricum ceea ce fac acum nu are nici cea mai mica si vaga legatura cu facultatea pe care am terminato.Am o familie minunata in mijlocul careia ma simt bine si pentru nimic in lume nu as sacrifica timpul acordat familiei in detrimentul carierei.Nu am spus ca trebuie sa te multumesti cu orice, profesional vorbind, dar prea multa incordare prea mult stres, nu fac bine, mai ales la o anumita varsta si nici nu imi plac filmele americane in care eroii dau in brinci, doctorul dimineata opereaza pe creier, apoi vine acasa pregateste cina romantica si mai are grija sa ia copilul de la gradinita si sa plimbe si pisica.Poate eu, sau noi romanii, avem un sentiment conservator de lene balcanica care ne protejeaza cateodata de accidente cerebrale sau infarcturi.Nu inseamna ca daca va impartasesc aceste cugetari adinci eu personal nu am parte de stres la "scarbiciu", ba dimpotriva, insa incerc sa inclin balanta catre micile mari bucurii pe care ti le ofera familia, prefer sa ma bucur impreuna cu fetita mea atunci cand se uita fascinata la desene animate, decat sa lupt pentru un post de conducere, care oricum se ocupa cu pile.Si inca ceva, lasati problemele de serviciu la poarta institutiei, nu se merita sa tragi decat daca o faci pentru tine iar atunci trebuie sa stii cand sa te opresti.Cam asta ar fi...poate sunt eu depasit de evenimente, voi ce credeti ? ;)

cRacanel

Asa cum zicea si Slavici in Moara cu noroc:

Omul să fie mulţumit cu sărăcia sa, căci, dacă e vorba, nu bogăţia, ci liniştea colibei tale te face fericit.

Citatul este intamplator, am de facut un eseu pentru maine..:bleah:

ozzy

Familie tata, ca doar imi iubesc femeia si plodu', nu pe sefu' :D (desi, daca e sefa, vedem ;))
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

lucas21

Toate ca toate da' cand vine vorba de femei ozzy uita de toate valorile. :)

ozzy

I'll  :drink: to that. Varianta corecta "cand vine vorba de femeia lui" .. ;) (cu care sunt, ca doar nu o posed.. adica da, insa in alt fel :P)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

tcalexander

Would you like to ride on your own ass?

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Josephine

Eu as vota familia, dar sunt atit de norocoasa sa impart aceeasi munca si aproape acelasi birou cu consortul, incit le acopar pe amindoua fara sacrificii. Imi fac griji pentru viitor, cind o sa apara vreo Josephine Jr sau Josephin Jr, si deocamdata sunt in faza de documentare de cum sa le impaci pe amindoua. Sa stau la birou ca pina acum si junioru' sa vada mai mult dadaca decit parintii nu imi suride. Nu stiu cite femei sunt pe forum si ar fi in situatia asta, dar recomand cartea "Confesiunile unei neveste lenese"; mi s-a parut o carte exceptionala fara a fi feminista, si care arata ca se poate si job si 2 plozi, chit ca doamna cu pricina e cit se poate de dezinteresata de cum gatesti curcanul sa fie mai rumen sau ce spray de mobila e mai bun. Cred ca de fapt chestiile astea marunte te tin departe de familie, pentru ca dupa 8h de munca in loc sa stai sa-ti petreci timpul cu familia, ca femeie, incepi si freci podelele, petreci 2h in bucatarie pregatind cina etc etc. Screw it, o pata pe gresie n-a omorit pe nimeni ;)
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

viking

Quote from: Josephine on 10 November 2006, 01:14
Eu as vota familia, dar sunt atit de norocoasa sa impart aceeasi munca si aproape acelasi birou cu consortul, incit le acopar pe amindoua fara sacrificii. Imi fac griji pentru viitor, cind o sa apara vreo Josephine Jr sau Josephin Jr, si deocamdata sunt in faza de documentare de cum sa le impaci pe amindoua. Sa stau la birou ca pina acum si junioru' sa vada mai mult dadaca decit parintii nu imi suride. Nu stiu cite femei sunt pe forum si ar fi in situatia asta, dar recomand cartea "Confesiunile unei neveste lenese"; mi s-a parut o carte exceptionala fara a fi feminista, si care arata ca se poate si job si 2 plozi, chit ca doamna cu pricina e cit se poate de dezinteresata de cum gatesti curcanul sa fie mai rumen sau ce spray de mobila e mai bun. Cred ca de fapt chestiile astea marunte te tin departe de familie, pentru ca dupa 8h de munca in loc sa stai sa-ti petreci timpul cu familia, ca femeie, incepi si freci podelele, petreci 2h in bucatarie pregatind cina etc etc. Screw it, o pata pe gresie n-a omorit pe nimeni ;)

[Off topic]
I'm mean:
Napoleon era perfectionist? - pata pe gresie :)
Si daca o sa fie doi sau doua? S-a dus in "mbr defect" toata planificarea numelor :)
[/Off topic]

Familia ar trebui sa fie pe primul loc. In cazul meu... "Familia" sint eu (daca exclud fratii, parintii si restul rudelor). Iar eu pina nu incep sa simt ca pot misca ceva, ca imi pot cumpara ceva, ca ma pot intretine... Am sa refuz sa "ingrop" pe altcineva in problemele mele. Daca la 60 de ani voi "avea" bani de casa, la 60 de ani ma voi gindi la familie. Pina atunci, in Romania, cu program de lucru de 10 ore pe zi (prostia se plateste)...
Si totusi, Josephine, am ajuns la concluzia ca e mai ieftin sa gatesti decit sa cumperi. Iar curatenia e sfinta. Pata pe gresie iti poate da o stare de disconfort. Eu nu stiu multe persoane care sa suporte asa ceva. Chiar si eu, mai necizelat si mai "rugged", incerc sa rezolv problemele de genul asta. Frecatul podelelor? Stiu ca ai dat asta ca exemplu, nu te-ai referit la frecatul podelelor ca fiind exemplul cel mai concludent, dar multe lucruri necesare nu inseamna ca sint si mari consumatoare de timp.
P.S. Nu ma astept ca viitoarea sa spele sau sa faca curat. Pot face si eu. Dar sarcinile se impart intre cei doi.
O sa fie interesant ;)

Josephine

viking, cu sarcini impartite la 2 si tot imi ia 4h sa fac curatenie temeinica, si asta inca fara sa stau sa-mi trag sufletul. Am vazut eu cum dau barbatii cu aspiratorul si le ia doar 20min :) Decit sa fac "hobby-ul" asta la fiecare 2 zile, ca sa fie casa spital, prefer sa-mi petrec timpul cu consortul facind ceva interesant pentru amindoi si doar o data pe sapt sa-mi pierd (mdah, e chiar timp pierdut) timpul frecind podelele. De o pata pe gresie n-a murit nimeni (a se inlocui "pata" dupa caz cu un fluff de mitza, un rind anemic de praf pe mobila sau masina de spalat vase negolita 2 zile). Si nu, asta nu ma face nevasta lenesa, ci doar cu prioritati. Nu poti sa ai si job si sa ai si viata casnica si amindoua sa le faci perfect; si seara sa mai ai chef si de altele (wink wink). Da, caut menajera de vreo 6 luni, dar mai rar asa putori cum am gasit eu.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

Wow, Josephine familista  :"> That's a scary thought  :huh: PS: cam cat castiga o menajera pe luna la voi? (sau in fine, cu cat plateai tu, maxim?)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Josephine

Cam 8-9eur/ora. Ceea ce e mult pentru baletul care-l fac. Ma gindesc ca la vremea cind o sa apara Josephine Jr sa iau interna, si aia ar fi 400+masa+cazare+asigurare medicala; per ansamblu, iese mai bine decit platita la ora.
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

ozzy

Si cam cate ore pe zi venea? (yuch, ce salar' mic pt interna  :()
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

viking

20 de minute de dat cu aspiratorul??? Hmmm.... Eu sint in stare de un record mai bun :) Cred ca pot sa concurez la "aspirator viteza" :) Da' eu de fiecare data termin de dat cu aspiratorul in vreo 5-6 minuteeee... :( Si ziceam ca nu sint chiar atit de lenes  ;;) Josephine, chiar trebuia sa ne critici atit de tare? Eu eram fericit pina acum si spuneam ca fac bine curatenie.
Mai spal pe jos, mai matur. Nu stiu de ce, dar iarasi cred ca pot participa la probele de viteza. Nu-mi iese chiar cum am vazut ca stiu sa faca persoanele cu mai multa experienta in asezat prin casa, dar pentru standardele mele, o data la citeva (3-7) zile (ca doar stau singur), dupa ce ma decid, in vreo 2-3 ore ud buruienile (cititi flori, cactusi, un ficus mic si altele), dau firimituri la gugustiuci - niste bestii care ma urmaresc prin geam cind intru in bucatarie, si maninca ca niste hamesiti, ca sa nu mai spun ca au inceput sa vina si vrabiile - dar de-acum gata cu distractia, cind ajung eu acasa e intuneric. Sa-si puna pofta-n cui pina la primavara. Continuind: spal pe jos in bucatarie (maturat+spalat), baie, dau cu aspiratorul in 2 camere. Spalatul vaselor? Priceless :) In fiecare zi, o data sau de 2 ori (simbata si duminica de 3 ori in general), adica le spal dupa fiecare masa.
Pentru toata nebunia asta, 2 ore e ok, 3 ore inseamna ca stau si pierd vremea. Nu mai spun ca urasc sa fac toate lucrurile de genul asta. In schimb iubesc sa spal hainele: le trintesc in masina de spalat, in functie de necesitati se alege un program cu mai multe sau mai putine grade Celsius, mai multe sau mai putine minute de spalare. Si dupa o zmotoceala pe cinste, rufele (minune! Alah fie slavit! :D) le scot curate de acolo. Le pun la uscat (expresia mea preferata: "scot ciorapeii la soare" :) Nu ati vrea sa stiti. Oricum, dupa asta sint curati si proaspeti) si nu mai dau alte detalii. Cine doreste, Personal Message :) (poate imi trimite vreunul un mesaj privind aceste momente de suflet, ca il trec in lista de dusmani ce nu trebuie iertati! Pentru toata viata).
Asa. Asta e cu curatenia.
Cu familia... Mi se lipesc ochii pe strada dupa toate fetele. Dar, din pacate, din punct de vedere material sint un dezastru natural. Nu prea am ce sa ofer. Deci... Nu am nici motive sa cer.
Asa ca ramin sa imi ascut privirea, ascult experientele de viata ale altora si incerc sa fiu cit mai bun. Si Josephine, ai mila, spune mai cu blindete cind e vorba de ceva de genul "stiu eu cum dau barbatii cu aspiratorul si le ia doar 20 de minute". Spune si tu altfel. Doare! Eu credeam ca nu se poate mai bine de atit... :( In continuare cred acelasi lucru, dar m-ai facut sa incep sa ma indoiesc de performantele mele de "gospodar". Ufff....

ozzy

Eu fac clatite, chec, pizza si .. alte lucruri bune  ;) :"> Sunt bun la casa omului, nici nu mananc mult, fac curat prin casa, spal rufe, spal vase, plimb copiii, tot ce vreti  ;;)

LE: am si job full-time, facultate la zi si o prietena blonda care-mi acapareaza restul vietii :D
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Te lauzi, sau aştepţi oferte? :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Ehh, vezi tu :P (iti zic mai incolo, now I'm hunting  :">)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Josephine

Quote from: ozzy on 10 November 2006, 12:25
Si cam cate ore pe zi venea? (yuch, ce salar' mic pt interna  :()
Ahmm, e programul relativ la alegere. Au-paire de ex are in sarcina in primul rind sa fie baby sitter si abia apoi treburi usoare in gospodarie. Interna, are si gospodaria in grija si e treaba ei cum isi programeaza munca a.i. de ex. sa tina si casa curata (ok, nu spital, e extrem de enervant sa scirtiie parchetul cind pasesti pe el de lustruit ce e) si ordonata, sa ia copiii de la scoala si sa ii supravegheze pina vin parintii acasa. Nu are de gradinarit, eventual de facut cumparaturi; nu are de gatit decit daca vrea pentru ea. Probabil a mea o sa vrea ca nu va rezista mult cu fast-food-ul meu :)

viking, zau, nu te supara de alea 20 de mintue ca nu inseamna ca barbatii nu-s in stare sa faca curatenie ca asa-s programati genetic, ci doar ca barbatii au alte prioritati, care incercam sa ti le arat in postul de mai sus; incercam sa-ti spun cum ar fi ca o femeie sa gindeasca la fel, sa nu se mai agite ca friptura nu arata ca in poze si sa stie 100 de retete de gatit cartofi si nu faca in fiecare zi curatenie de primavara/toamna/sarbatori, ci doar cind chiar e nevoie, ca putin praf n-a omorit pe nimeni si nu-ti atirna pinzele in cap. A face curatenie pe unde vede ochiul soacrei e o metoda mai buna de a pastra timp pentru sufletul propriu sau al familiei in loc sa stai 4h sa dai cu aspiratorul la fiecare 2 zile. Si nu, la mine in casa nu te impiedici in sosete nespalate sau ghemotoace de mitza peste tot; si nu ma (mai) agit prea tare pe subiectul asta, ca prefer sa-mi pierd timpul cu consortul. Cred ca o sa-mi iau un aspirator automat cu senzori care se plimba singur ca in rest am automatizat cit se putea: rufele se spala si se usuca in masina, vasele la fel, calcatul rufelor e o data pe luna, folosesc semipreparate si au un gust mai bun decit as reusi eu in 3h de gatit. SI asa reusesc sa am o gramada de timp pentru mine, pentru familie, pentru activitati creative si pentru bibilit masina :)
There are 10 types of people in this world: those who understand binary and those who don't.

viking

Quote from: ozzy on 10 November 2006, 12:52
LE: am si job full-time, facultate la zi si o prietena blonda care-mi acapareaza restul vietii :D

Restul cred ca le faci in somn   ;;) A, scuze, poate se suprapune concediul cu vacanta de la scoala.
Am inteles: cariera vs familie  1 - 0
Noi incercam sa facem 1-1

JurasikMan

Pentru femei este evident mai complicat decat pentru barbati  ( asta daca ne referim la un mediu urban ) . Femeile sunt mai mult implicate in cresterea copiilor si in "intretinerea apartamentului ) . Nu cred ca intrebarea se referea la cei foarte bogati , care isi permit sa angajeze cate o armata de oameni pentru fiecare "departament " al unei case . Cred ca la inceputul discutiei trebuiau sa se traseze niste repere : situatie materiala , aspiratii , definitia termenului "cariera " ...
Pentru un cizmar , cariera inseamna ceva . Pentru un functionar de banca sau un consultant de asigurari , inseamna cu totul altceva .
Familia este o constanta . In mod normal ea trebuie sa fie la fel de importanta pentru fiecare om . Cariera nu reprezinta tocmai o constanta . Este foarte importanta , insa nu capitala . Daca pentru un barbat este greu sa faca cariera ..pentru o femeie este de cateva ori mai greu sa faca asta fara a-si priva familia ( copii , sotul ...eventual soacra ) de un anume tip de suport .
Eu as alege familia .  :drink:

kman

Intrebare de la un work-aholic, ce e aia familie ? :D
Pentru mine cariera e pe primul loc chiar mult deasupra familiei (care e la cateva nivele mai jos), motivul, fara cariera familia nu o pot intretine si din pacate satisfactia oferita de munca pentru mine e mai mare decat cea gasita acasa, asta e pentru unii din noi lumea e cu curu'n sus. (scuzati limbajul de lemn)

CQ

www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

ozzy

kman sper sa nu ti se para deplasat comentariul meu, insa tu nu crezi ca e vina ta ca ai ajuns sa te simti mai bine la munca decat acasa? Vorba lui CQ, e trist :( Insa nu esti batran si poti oricand sa indrepti situatia, nu ;)? (corecteaza-ma daca gresesc)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

YESMAN

La mine familia este mai importantă din principiu. În realitate îmi doresc şi altceva numit carieră. Îmi cunosc totuşi limitele şi dacă vreau să mi-le depăşesc, mă gândesc dacă afectează sau nu familia.
Recunosc că lucrând la stat am timpul necesar şi pentru familie, dar uneori mă bate gândul să încep ceva pe cont propriu şi asta numai din nevoia de bani mai mulţi nicidecum din ideea de carieră.
Pentru carieră trebuie să te dedici trup şi suflet, trebuie să vrei să fi recunoscut ca foarte bun în meserie.
Ori asta cere în primul şi în primul rând timp.
Am o dilemă:  Pentru cine sacrific timpul: familie sau carieră ?
Uneori poveştile de succes te fac să crezi că se merită să îţi sacrifici familia.
Eu unul deocamndată nu fac asta. Să îi spun comoditate!?! Îmi este foarte bine aşa. :)
Kman, e trist, dar te înţeleg. Atâta timp cât acasă nu găseşti o satisfacţie.
Ozzy are dreptate şi nu pentru că nu eşti bătrân ci pentru că stă în puterea şi vonţa ta să îndrepţi lucrurile. Nu aştepta să se îndrepte de la sine lucrurile.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.

kman

Quote from: ozzy on 14 November 2006, 09:07
kman sper sa nu ti se para deplasat comentariul meu, insa tu nu crezi ca e vina ta ca ai ajuns sa te simti mai bine la munca decat acasa? Vorba lui CQ, e trist :( Insa nu esti batran si poti oricand sa indrepti situatia, nu ;)? (corecteaza-ma daca gresesc)
Probabil ca daca as vrea sa o "indrept" as putea, dar nu vad scopul, eu ma simt bine asa si nu prea intentionez sa o modific in viitorul apropiat. Greseala mea, poate, dar eu o sa sufer efectele si cred ca le pot accepta.

ozzy

Din nou pot sa gresesc da am impresia ca macar la un anumit nivel te contrazici. Daca "te simti bine" in legatura cu felul in care merg lucrurile, atunci nu ar trebui sa fii workaholik ci mai degraba ar trebui sa te bucuri de familia ta (nu stiu pe ce treapta te afli.. esti insurat? ai copii?)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

cRacanel

O alta varianta:

QuoteUn profesor de filozofie statea în fata studentilor sai având câteva obiecte în fata lui!
Când a început ora, fara sa spuna un cuvânt, a luat un borcan mare de castraveti în otet si a început sa-l umple cu pietre cu diametrul de aproximativ 5 cm.
Apoi i-a întrebat pe studenti daca borcanul este plin!
Au fost cu totii de acord ca este plin!
Apoi a luat o cutie cu pietricele si le-a turnat în borcan, scuturându-l usor. Desigur ca acestea s-au rostogolit printre pietrele mari si au umplut spatiile ramase libere.
Apoi i-a întrebat pe studenti daca borcanul este plin!
Au fost din nou de acord ca este plin! Si au râs.
Apoi a luat o cutie cu nisip si pe care l-a turnat în borcan, scuturându-l usor. Desigur nisipul a umplut spatiul ramas liber.
Acum, spuse profesorul:
-Vreau sa recunoasteti ca aceasta este viata voastra. Pietrele mari sunt lucrurile importante: familia, partenerul, sanatatea si copiii vostrii, lucruri care, chiar daca totul este pierdut, si numai ele au ramas, viata voastra tot ar fi completa. Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteaza: slujba, casa si masina. Nisipul reprezinta lucrurile mici care completeaza restul. Daca puneti în borcan mai întâi nisipul, nu mai ramane loc pentru pietrele mari si pentru pietricele. La fel se desfasoara si viata voastra, daca va consumati timpul si energia cu lucrurile mici, nu veti avea niciodata spatiu pentru lucrurile importante. Fiti atenti la lucrurile care sunt esentiale pentru fericirea voastra. Jucati-va cu copiii vostrii, faceti-va timp pentru controale medicale, duceti-va partenerul la dans. Va ramâne mereu destul timp sa mergeti la servici, sa faceti curat în casa, sa dati o petrecere sau sa duceti gunoiul. Aveti grija de pietrele mari în primul rând, de lucrurile care într-adevar conteaza. Stabiliti-va prioritatile, restul este doar nisip.

CQ

Quote from: ozzy on 14 November 2006, 11:19
Din nou pot sa gresesc da am impresia ca macar la un anumit nivel te contrazici. Daca "te simti bine" in legatura cu felul in care merg lucrurile, atunci nu ar trebui sa fii workaholik ci mai degraba ar trebui sa te bucuri de familia ta (nu stiu pe ce treapta te afli.. esti insurat? ai copii?)
Sigur nu.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/