Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 376
Total: 376

Proiect de weekend: Touchpad pe PC

Started by Chipicao, 12 March 2009, 12:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Chipicao

Zilele trecute am dat din intamplare peste un topic in care cineva incerca sa conecteze un touchpadl la PC. De multe ori m-am gandit si am cercetat cum as putea sa conectez display-ul de la un laptop sau tastatura la PC, dar touchpad-ul nu am crezut ca e posibil fara un controler.

Se pare insa ca e una din cele mai usoare operatiuni, intrucat controllerul e integrat in touchpad iar majoritatea au interfata PS/2. E nevoie doar de un pinout se gaseste intr-un ghid pus la dispozitie de Synaptics, la pagina 27 (toata stima pentru documentatia oferita). Cred ca ei fac majoritatea touchpad-urilor, eu cel putin nu am intalnit altceva, dar se pare ca exista si Cirque sau Alps Electric. Pentru cei din urma nu am gasit nimic relevant, dar daca dati peste o diagrama, tot ce trebuie sa cautati sunt conectorii +5V, GND (ground), PS2/2 CLK si PS/2 DATA.

Am scos repede batranul Compaq Presario 1247 care nu mai merge de ceva vreme, l-am sters putin de praf si m-am pus pe demontat. Cablul PS/2 l-am luat de la un maus vechi.
Teoretic se poate inlatura suportul de plastic al conectorului de pe touchpad si veti folosi direct pinii ramas. Al meu a fost prea fragil asa ca am fost nevoit sa lipesc firele pe PCB. E nevoie de putina indemanare intrucat traseele sunt destul de apropiate. Se pot conecta la touchpad si butoanele stanga/dreapta care de obicei stau pe alt PCB, insa am ales sa evit inca 2-3 lipituri din moment ce lucram cu un pistol "standard".

Nu a ramas decat sa conectez jucaria la PC si sa dau un restart. Atat Windows XP cat si Vista l-au recunoscut imediat, iar partea buna e ca poate fi folosit concomitent cu un maus USB.
Deocamdata nu face nimic deosebit, insa distractia incepe odata cu instalarea driverului (Synaptics). E prima oara cand ma joc cu setarile unui touchpad si trebuie sa recunosc ca am fost surprins de cate lucruri poate sa faca:


Am gasit si 3 "utilitare" tot pe site-ul producatorului: DrumPad (simulator de tobe), Thermin si TouchPadSays (Simon Says :P). Daca mai stiti alte aplicatii sau jocuri speciale pentru touchpad, nu ezitati sa puneti un link :sal:

Well, se mai incumeta cineva? Daca aveti notebook-uri stricate binenteles, sau daca sunteti foarte foarte curajosi :D Eu caut un tocuhpad mai mare, cel pe care il am acum e 7x5cm si am monitor de 24" :blink:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Mmm... laptop paradit cu touchpad Synaptics am... chef de bricolat? Poate... mai nasol e că n-am loc pe tastatură să-l pun :) (că, din păcate, palmrest-u' e un pic bombat).
The soul of computer technology

Chipicao

Buna ideea! Tu ai BTC daca nu ma insel, tin minte ca nu e chiar asa de bombat palmrest-ul... Sau gresesc?
Din pacate eu de cand mi-am luat tastatura "scumpa" nu-mi mai permit tuning la ea.
Ma gandesc sa il integrez cumva in mauspad :unsure:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Nice, un topic chiar interesant.  =D>

Pune și tu o poză cu ce ai facut până acum, la dat sfaturi ne pricepem mulți pe aici.  ;;)
These are the days of our lives.

IceCub

Inspirat de acest topic, weekend-ul trecut am confectionat o lampa de birou dintr-un scanner vechi pe port paralel: demontat scanerul, scos lampa + invertorul de tensiune + una din oglinzi, pastrat alimentatorul => lampa de birou. 

Am montat totul dedesubtul politei pe care sta monitorul astfel incat sa bata direct pe tastatura. Voila! :D

LNT

These are the days of our lives.

SoNic

Am si eu vreo doua bucati de touchpaduri... hmm, ia sa vad daca am chef de bricolat.
Unsigned integer