Main Menu

Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 169
Total: 169

2 in 1

Started by adi_bmf, 02 November 2006, 10:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

adi_bmf

Datele problemei:
- 1 sistem altec lansig vs2141s
- 1 sistem altec lansig atp5
- 1 sistem desktop cu placa de sunet integrata (5 sau 6 canale, dar doar 3 iesiri)

Se doreste:
- combinarea celor 2 sisteme si sa functioneze relativ ca unul singur!

Comentarii aditionale:
- va multumesc anticipat
- atp5-ul e de vanzare... :">
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Cobra90

Se cumpara un splitter de semnat, parca au asa ceva la Media Galaxi.

IceCub

Poti incerca sa le legi pe ambele la calculator folosind asa ceva (spliter pentru mufa jack):

.

Din cate tin minte, ar trebui sa coste 1-2 RON bucata.

adi_bmf

Multumesc mult de tot... O sa ma ocup in weekend de toata treaba asta. Am cautat prin casa ca stiam ca am un spliter d-asta, dar m-am inselat... eu am jack - 2xRCA
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Marmota


ozzy

Eu mai aveam unul acasa, daca il gasesc azi te anunt. Era prin "chestiile de aruncat" da' sper ca nu l-am executat inca .
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

tcalexander

Numa' să fie sincronizate sistemele (puţin probabil), că altfel o să iasă ceva tare aiurea. :blink:
Would you like to ride on your own ass?

Lestat7

Se pot combina cele 2 sisteme, dar cu placa de sunet data doar in mod stereo. Poti lega ATP5-ul pe o iesire, Altec-ul pe cealalta iesire (stereo), banuiesc ca ATP5 face 5.1 din semnal stereo. Poti seta convert stereo to 4 channels din Foobar2000 in DSP chain, si vei avea 2 sisteme de sunet sincronizate cat se poate de bine. Se poate si in mod 5.1, insa atunci dublezi doar o pereche de boxe, front-ul sa zicem, apoi va trebui sa ajustezi volumul pentru front, sa nu sune mult mai tare decat rear. Metoda a 2-a merge cu splitter.

Cheers!

ozzy

Mai, n-am reusit sa gasesc porcaria aia! :( Da' mi-am mai gasit unul din fostele mobile :)
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

adi_bmf

Well, in sfarsit am cele doua sisteme instalate. Insa, exista o problema... teoretica, dar exista!

Toti au zis ca exista posibiliatea conectarii, dar cu impedanta ce fac?? Din cate am inteles/citit, se pare ca daca conectez mai multe sisteme la aceeasi placa audio, aceasta din urma se poate arde din cauza impedantei. Imi puteti oferi mai multe informatii in legatura cu acest lucru??

Multumesc anticipat.
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

~Empathy~

Impedanta de intrare a amplificatoarelor la boxele alea active e de cativa Gohmi la ultimul jaf. Era cu totul altceva daca bagai mai multe boxe pasive intr-un amplificator.
We dance, and the music dies...

bro

in general asa e: 2 boxe cu 4ohmi fiecare legate impreuna in serial => 8 ohmi cu jumatate de putere
                         2 boxe cu 4ohmi fiecare legate impreuna in paralel => 2 ohmi cu putere normala

ps: daca-mi aduc aminte bine..
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

SoNic

"Boxele" active (care se baga in priza) sunt de fapt amplificatore cu difuzoare. Incarcarea iesirilor placii audio este neglijabila spre nula.
Unsigned integer