Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 573
Total: 573

Sfat cumparare HDD

Started by LNT, 31 October 2007, 19:21

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LNT

Vreau sa cumpar un hdd, sa fie cat mai mare (spatiu de stocare), ma gandesc la 500Gb, cat mai ieftin si cu garantia cat mai cuprinzatoare. Ce ma intereseaza in special e modul de gestionare a garantiei, adica modul in care sunt tratat daca am probleme.
Nu prea ma grabesc, deocamdata caut cea mai buna oferta.

Din ce am mai citit, cele mai bune ar fi AAKS-urile, viteza mare, temperatura mica. Cu o garantie de 5 ani pot fi considerate si fiabile.

In Iasi m-am uitat pe oferte dar nu am vazut atat de mari. Probabil nu se aduc pentru ca deocamdata au preturi destul de mari. N-am mers pe la Millenium, dar trec si pe acolo zilele astea.

Am gasit in schimb la magazine on-line, dar sunt destul de reticent din cauza transportului si eventuala rezolvare a garantiei.
Seagate 500Gb @ PCGarage.ro ->388,31 lei, 5 ani
Seagate 500Gb @ Tronix.ro ->382.18 lei, 5 ani (am vazut firma asta aici)
WD5000AAKS 500Gb @ ShopIT.ro ->363.19 lei, 3 ani

Mai sunt si alte link-uri pe price.ro dar eu n-am auzit de firmele alea.

Astept pareri.  :)
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Sau la IT Direct, chiar dacă e un pic mai scump măcar la ei te poţi plînge pe XF :) şi, dacă te rogi de Rabbit sau de L, poate ţi le testează să găsească unu' care să nu vibreze deloc, cum am făcut eu cu al meu.
The soul of computer technology

LNT

Cum adica sa nu vibreze? Unele vibreaza mai mult decat altele chiar daca sunt de acelasi tip/model?
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Îhî, primul testat făcea urît, al doilea puţin iar al treilea deloc; cu al doilea hard, un Samsung, neavînd cum să-l testez, am cam luat ţeapă, vibrează şi carcasa (şi totuşi e Antec, nu no-name) plus că şi cu acoustic management-ul activat se aude în seek (WD-ul e aproape inaudibil).
The soul of computer technology

LNT

Nu mai e valabil pentru cel intern, mi-am schimbat prioritatile:yahoo:
Totusi vreau ceva extern pe USB (pentru laptop), insa aici sunt chiar noob.

In oferta UltraPro am gasit asa:
- Mobile rack extern value usb2.0+ieee1394 ->cu ce fel de hdd-uri merge?
- hdd 320Gb WD 7200rpm usb2.0 extern ->455 lei

WD 500Gb extern -> 424 lei@marketonline.ro

Sugestii?  :sal:
These are the days of our lives.

adilehanceanu

#5
În catalog cică rack-ul ăla extern ar avea form factor 5,25''... asta mă duce cu gîndul la harduri de 3,5'' dar rămîne problema interfeţei (probabil ATA); în schimb, la ăştia sînt mult mai multe modele şi cu ceva mai multe informaţii.
Pe de altă parte, rack-urile de 3,5 şi 5,25 au alimentare de la priză, deci nu-s chiar aşa mobile :).

The soul of computer technology

LNT

Da, sunt ceva mai documentati. Totusi, un rack pentru sata e 130 lei...iar un WD 500Gb usb e 430 lei. Nu cred ca gasesc hdd pentru rack cu diferenta de bani, nu? In pdf-ul cu specificatii se numeste WD Portable, banuiesc ca nu necesita alimentare separata, spre deosebire de rack.

Totusi, in afara de mobilitate, care ar fi avantajele/dezavantajele unui hdd in rack fata de unul portabil?
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Nu cred că există HDD de 2,5'' de 500 GB, asta înseamnă că-i de 3,5'' iar USB-ul nu are suficientă putere pentru alimentarea motorului. La Western Digital pe site spune clar că e alimentat de la priză:
QuotePackage Contents
External USB 2.0 hard drive
USB 2.0 certified cable
AC adapter
Quick Install Guide
Fără alimentare separată este WD Elements Portable, în 3 variante: 80, 120 şi 160 GB.

Referitor la diferenţa dintre rack extern şi portabil (folosind accepţinea WD referitoare la termeni), ăla în rack e HDD de 3,5'' iar alea portabile au HDD-uri de laptop (2,5''), deci încălzire mai mică, rate de transfer ceva mai mici dar nu depinzi de priză ca să-l foloseşti.
The soul of computer technology

LNT

Până la urmă am decis că nu merită să iau hdd extern ci să cumpăr un hdd WD5000AAKS și un adaptor sata-usb. Adaptorul îl am deja, hdd-ul vine mâine.  :yahoo:

Deocamdată nici nu mă gândesc că cei ~450Gb disponibili vor pare neîncăpători, însă în cazul unui upgrade îl pun pe ăsta pe desktop și sar la 1TB.
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Dacă şi ăsta vine cum ţi-a venit sursa... :rotfl:

Să ne spui cum stă cu zgomotele, eu am unu' de 400 şi nu-mi place cum se aude.
The soul of computer technology

LNT

A venit la timp. Comanda cu sursa am dat-o tot la ei pentru că au fost promți...dar se pare că a fost o greșeală.  :nervos:

Cu zgomotele stă foarte bine, îl țin pe masă și e aproape imperceptibil. Se aude un fel de huruit dar e de la rezonanța cu masa, dacă-l ridic nu se mai aude nimic. Asta deși stă pe o cutie din carton de la o placă de rețea, iar între cutie și hdd am pus niște spumă de la un ambalaj de placă video.
Cred că într-o carcasă de calculator nu s-ar auzi deloc.

These are the days of our lives.

adilehanceanu

Ăăă... zgomotu' în seek mă interesează, că în idle nici al meu nu face zgomot :).
The soul of computer technology

LNT

Dormi liniștit lângă el, e silențios. Ca o comparație, Seagate-ul sata de 120Gb care-l aveam pe desktop face gălăgie pe lângă ăsta.
These are the days of our lives.

adilehanceanu

Mda... al meu lucrează după nişte reguli numai de el ştiute: pe la WD pe site scrie de două moduri de seek, cu 4 dB diferenţă între ele; le-am dat un mail să-i întreb dacă pot să-l forţez pe modul silenţios şi mi-au răspuns c-o face el singur... şi cîteodată cutremură carcasa. Iar carcasa care i-ar plăcea lui e şi cam scumpă şi vrea ventilatoare de 92 în faţă...
The soul of computer technology

Chipicao

Ce adaptor si de unde? :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Sata-USB? Vezi că e link mai sus.
These are the days of our lives.

LNT

Mai găsesc pe undeva hdd de 2.5" ATA? Am nevoie de factură, deci e exclus "de la băieţi".
These are the days of our lives.

IceCub

Quote from: lapcat on 24 July 2008, 22:29
Mai găsesc pe undeva hdd de 2.5" ATA? Am nevoie de factură, deci e exclus "de la băieţi".

Gasesti aici sau aici.