Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 260
Total: 260

Sursă sub 200RON

Started by Chipicao, 09 July 2007, 02:22

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chipicao

Am nevoie de o sursă bună sub 200 de lei.
Aceasta va alimenta un C2D E6600 + 8600GTS pe Gigabyte P35-DS3. Celelalte componente sunt destul de banale: Un hard, două unităţi optice, 2XDDR2, 3XUSB.
Cu eXtreme Power Supply Calculator am obţinut un consum de 350W în full load şi Capacitor Aging la 35%.
Ce mă îngrijorează pe mine este amperajul. Pe site-ul EVGA am găsit următoarele specificaţii:
QuoteMinimum of a 400 Watt power supply.
(Minimum recommended power supply with +12 Volt current rating of 22 Amps.)
Mi se pare cam mult. Oare exagerează ei? Cei de la PCGarage spun că minimul recomandat este 18Amp pe +12 (nu că ar fi mai de încredere).

Am găsit doar câteva surse mai "serioase" care se încadrează în buget, dar niciuna nu trece de 20Amp pe +12.


Cele două modele de la Spire au cel mai mare amperaj pe 12V, dar 600W la numai 200RON suna cam ciudat (părerea mea). Şi apropo, care naiba e diferenţa între ele?

Ce mă sfătuiţi să fac?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

korby

1. Calculatoarele online sunt făcute cu piciorul. Ingoră-le.
2. Recomandările sunt pt. întreg sistemul.
3. Fortron BS2 sau Sirtec HPC-460. ;)
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

Chipicao

#2
Aşa mă gândeam şi eu la început, doar Fortron (împreună cu Seasonic) sunt clasificate ca fiind "excelente", iar Sirtec peste medie. Dar sunt nedumerit în legătură cu amperajul. Ce se va întampla dacă placa video chiar necesita 20A? Cu Sirtec şi cei 17-18A (pentru fiecare rail) ai săi parcă mai merge (începe să pară alegerea potrivită), dar ce mă fac cu Fortron care are în specificaţii doar 14-15A pe cele 2 railuri? :unsure:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

korby

Placa NU necesită 20A, aia e recomandarea pt. întreg sistemul. Gândeşte-te că asta ar însemna să aibă un consum de cel puţin 240W.  :blink:


PS: Fortron BS2 400W are două rail-uri de 12V cu câte 14, respectiv 15A. E mai mult decât de ajuns pt. sistemul tău.
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

Chipicao

AHA! Acum înţeleg (întradevăr, eu mă gândeam că poate are nevoie de 20A doar placa video şi doar pe un rail :wacko:). Mersi mult.
Deşi am auzit lucruri bune despre Spire, renunţ la idee pentru că nu vreau să risc (nici nu va fi computerul meu).
μή μου τούς κύκλους τάραττε

korby

Dacă tot nu e PC-ul tău fă cumva şi întindeţi-vă până la 8800 GTS. 8600 GTS e fix-pix.
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

Chipicao

Ştiu, ştiu...
Aşa am vrut iniţial, 8800 GTS cu 320MB, dar au intervenit nişte doleanţe: webcam, căşti wireless. :fight:
Văd eu cum fac...
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Sursa cea mai potrivita in suma aleasa de tine si in configuratia propusa este Antec EarthWatts 380W. Inauntru ai un Seasonic cu un rail de 12 puternic si e si o sursa de mare eficienta. Sursa suporta si un 8800 GTX daca va fi nevoie.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

adilehanceanu

Ete ce zic ăştia referitor la consum, cre' că se aplică şi la tine :).
The soul of computer technology

Chipicao

Adi, să-nţeleg că acela e consumul pentru întreg sistemul, nu? :unsure:

Foarte bine pui problema, Foxter, întrucât plaga video va fi până la urmă 8800GTS 320MB de la Foxconn (575/1800).
Acum... dacă acea Seasonic de 380W poate ţine un 8800, n-fi mai bine să aleg totuşi una ceva mai puternică (mă refer la variantele Sirtec sau Fortron)?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

korby

Contează rail-urile, nu waţţii "afişaţi". ;) Deşi am uitat de ea, EW 380W e alegere la fel de bună.
Athlon 64 3700+ SD DH-E6 @ 3141 MHz | Scythe Infinity | DFI LP NF4 Ultra-D (AD0) + TR HR-05 SLI | Mushkin 2*256 MB DDR3500 Level II @ 571 MHz /w 2-2-2-5-1T | eVGA GeForce 7900GT RoHS @ 600/2100MHz + AC NV Silencer 5.3 HS & Nexus DF1209SL-3 | Seagate ST380811AS | LG GSA-H12N | Chieftec GPS-400AA-101A

Chipicao

Exact. Antec are 17 si 15 Amp pe cele 2 railuri, sirtec are 17 si 18. Mai e ceva ce nu ştiu eu, nu? :blink:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

Railul principal de pe EW 380W (de fapt sursa e single rail) e foarte puternic. Prin acest lucru sursa e o alegere mai buna ca alte surse cu mai multi wati.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

burebista

Spire Zeno = pocnitoare, Spire Rocketeer = Topower = potentiala pocnitoare, Sirtec = OK mai putin eficienta si sonoru', Fortron = cal de povara, eficienta, silentioasa.
Dar asul din mineca sub 200 lei este Antec EarthWatts 380 (dupa cum bine ai fost sfatuit), sursa Seasonic, single 12V rail, certificata 80+, decent de silentioasa si care tine fara sa sughite un E6600 @ 3.6GHz cu un 8800GTX.
Article. Details. Waves.

Bottom line eu unul as lua-o instantaneu daca bugetul maxim e de 200 lei. Urmatoarea ar fi BS II, urmata de Sirtec.

Chipicao

OK! M-aţi convins, rămâne Antec (Seasonic). Încerc să mă întind până la modelul de 430W (pentru viitor), dacă nu rămâne cea de 380W.
Mulţumesc mult tuturor. :sal:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Mă interesează o sursă pentru următorul sistem:

Procesor AMD Athlon XP 2500+
Placă de bază Gigabyte, nu mai știu modelul
Placă video Leadtek Winfast A6600 GT TDH
2 unități optice (DVD-RW + CD-RW)
1 hdd, dar probabil curând mai vine unul.
2x256 + 2x512 Mb ram

Sursa actuală e un noname, trebuie schimbată pentru că nu duce placa video.  :"> Suma disponibilă 100-150 lei. Deocamdată am rămas pe asta. Sugestii?
These are the days of our lives.

Foxter

E un sistem socket A. Din pacate socket A nu se bazeaza pe railul de 12V ca la sursele moderne ci pe railul de 5V. Din punct de vedere al consumului si un Spire Jewel 380WB iti ajunge dar va trebui sa te impaci cu un voltaj mai ciudat pe railul de 5V.
Sursa propusa de tine e ok dar pt urmatorul sistem sa iti iei ceva mai bun.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Ideea e că sistemul ăsta așa moare, cel mult adăugarea unui hardisk suplimentar. Care din lista asta ar fi cea mai potrivită?
These are the days of our lives.

Foxter

Ia asta. Daca iei un sistem puternic in viitor, o schimbi cu Corsair 450W. Pana atunci te descurci cu acest model de Spire.

Sau daca tii neaparat la ceva mai  bun exista Sirtec 430W HPC-430-P12S.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

burebista

Quote from: lapcat on 20 April 2008, 19:05
Ideea e că sistemul ăsta așa moare, cel mult adăugarea unui hardisk suplimentar.
Ia Delux-ul asta. Are 38A pe +5V. numa' sa n-ai pretentii de silent. :D
Restul surselor o sa mearga in crossload.

LNT

Pretenții în ce sens? Avion? Aș fi dispus să iau altceva în jurul sumei de 100 lei dar care să nu urle ca o turbină de avion.  :unsure:

Ce înseamnă exact crossload? După câte am înțeles din ce spunea Foxter mai sus și ce am mai găsit la search, e consumul mare pe 5V și mic pe 12V. Dăunează cu ceva, sau ce e de notat aici, în afara faptului că sursa dă puteri egale pe 5V și pe 12V?
These are the days of our lives.

Foxter

Sursele actuale sunt facute sa ofere puterea cea mai mare pe railul de 12V. Anterior pe vremea Socket A railul cel mai solicitat era 5V. Crossloadul apare cand un rail ce nu a fost proiectat pt consum serios este solicitat. Rezulta o regularizare mai slaba a curentului oferit  de acea sursa. Pana schimbi sistemul cred ca Burebista ti-a recomandat cea mai buna sursa pentru un astfel de sistem.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

burebista

Yep, crossload e cind un rail e incarcat mult si celalalt deloc. Cu alte cuvinte pentru sisteme SocketA care-si trageau curentul pentru CPU si VGA din 5V ai nevoie de o sursa cu multi A pe 5V.
Pentru sistemele din zilele noastre care trag curentul pentru CPU si VGA din 12V ai nevoie de o sursa cu multi A pe 12V.
Daca schimbi sursele intre ele o sa mearga in crossload adica invers decit au fost gindite si pentru surse "group regulated" nu e un semn bun pe termen lung.
Cel mai bine e ilustrat crossload-ul cu un review la Fortron Bluestorm II 500. Desi sursa se comporta excelent pe un sistem actual, omu' zice asa:

QuoteThe second thing to note is that the unit doesn't like crossloading. Not at all. Like other units in its price range, this is what we call a group regulated design, where the 12V and 5V rails depend on each other to get along in life. Load one down too far, and the other suffers. Test CL1 saw the 12V rails exceeding spec by a fair margin, while test CL2 saw nearly the same thing happen with the 5V. Don't grab one of these for grandpa's old Pentium II, kids.

Si cind Oklahoma Wolf zice sa nu incercam asa ceva acasa eu tind sa-l cred pe cuvint.

Cu toate ca am dat de cineva care are un Thunderbird pe un MB Mercury si o placa video Geforce 2 MX200 si stau bine mersi alimentate de un Antec EA430.  :fum:
Norocul ei e ca e o configuratie antica care nu cere prea mult din 5V.

Oricum sper ca ai inteles ideea.  ;)

LNT

Am pricepit, deci rămânem la Delux. Mulțam fain.  :sal: Hai tu turbina.... ;;)
These are the days of our lives.

LNT

Am dat comandă la Mediadot, tolomacii au trimis pachetul aiurea deși am vorbit de două ori cu ei la telefon și le-am spus foarte clar la ce adresă să-mi trimită comanda (eu le spusesem să trimită la Roman, ei l-au trimis la Iași), după care mă sună cei de la Fan Curier și după ce vorbesc cu ei și le dau adresa ei mă sună a doua zi să-mi spună ca pachetul meu a plecat la Bacău, ziua următoare va merge la Iași  și, probabil, apoi va ajunge și la mine. Iar în timp ce-mi spunea asta pe bolovan îl bufnea râsul. Of ce de idioți în țara asta...da mai mari sunt ăia care i-au angajat. Cei de la Mediadot nici n-au avut bunul simț să-mi răspundă la mail.

În fine, m-am supărat și am ieșit în Iași la cumpărături. Am găsit jucăria din pozele de mai jos, la preț aproape dublu față de Delux, dar măcar e firmă și nu vapor și corespunde cerințelor sistemului meu. Am dat pe ea 130 lei.

These are the days of our lives.

burebista

Yep, e OK sursa, un Enhance bun.
Din pacate o sa o tii in crossload, macar 180W combinat 3.3v si 5V ar fi fost mai indicati, dar o sa mearga si asa.

LNT

Quote from: lapcat on 06 May 2008, 11:14
Am dat comandă la Mediadot, tolomacii au trimis pachetul aiurea deși am vorbit de două ori cu ei la telefon și le-am spus foarte clar la ce adresă să-mi trimită comanda (eu le spusesem să trimită la Roman, ei l-au trimis la Iași), după care mă sună cei de la Fan Curier și după ce vorbesc cu ei și le dau adresa ei mă sună a doua zi să-mi spună ca pachetul meu a plecat la Bacău, ziua următoare va merge la Iași  și, probabil, apoi va ajunge și la mine. Iar în timp ce-mi spunea asta pe bolovan îl bufnea râsul. Of ce de idioți în țara asta...da mai mari sunt ăia care i-au angajat. Cei de la Mediadot nici n-au avut bunul simț să-mi răspundă la mail.
La o lună după ce am dat comanda pe care tolomacii au trimis-o aiurea, mă sună cei de la Mediadot și mă întreabă de colet, să-mi trimită comanda...ăștia chiar nu-și dau seama de cât de jalnici sunt.  :slap:
These are the days of our lives.