Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 555
Total: 555

Hobby-ul este pasiunea mea

Started by LNT, 30 January 2008, 10:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LNT

Dupa cum zice si titlul, pasiunea mea este hobby-ul. :)
Cu ceva timp in urma am dat peste un site romanesc cu tot felul de jucarii mai mari sau mai mici, toate cu comanda radio. Din pacate nu-l mai gasesc, nici nu stiu exact cum se chema. Nici nu i-am dat prea mare importanta din cauza ca nu aveam timp de el.
In fine, iata ce am gasit: Raptor 30 V.2
Inca de la prima vedere piticii mei au sarit in sus si trebuie neaparat sa-i linistesc.  :D Am gasit si la noi aceeasi varianta care mi se pare ieftina (in comparatie cu pretul de ~300$ de acolo). Raptor 30 V.2 @ magictoys.ro
Ca un fel de demonstratie:
Raptor 30 V.2 pe youtube
Raptor 60 V.2 @ youtube - asta cred ca e varianta mai mare in dimensiuni decat 30
Tot un Raptor in interiorul unei cladiri.

Am gasit si jucarele pe motor electric, insa nu prea ma intereseaza din cauza autonomiei foarte mici (10-15 min). E adevarat ca sunt ceva mai ieftine, dar daca ies in camp deschis sa ma joc cu asa ceva n-am de gand sa stau jumate din perioada propusa iesirii cu bateriile la incarcat.
Ce ziceti, am dat sau nu in mintea copiilor?  ;;)

PS: Sper ca pana vine primavara, si odata cu ea vremea buna, sa reusesc sa achizitionez jucaria. :gigea:

LE: Am dat peste un site dedicat: Sierra ModeSport.
Aici preturile pleaca de la 1200 lei, ma cam pune pe ganduri in legatura cu raptorul de mai sus.
De exemplu, un Ornith 46 are urmatoarele specificatii:

Diametru rotor principal: 1235 mm
Diametru rotor anticuplu: 245 mm
Inaltime: 420 mm
Lungime: 1150 mm
Masa: 3400 g (complet echipat)

care se apropie de cele ale Raptorului, insa pretul nu;  1177 Lei e mai mult de dublu. :huh:
Tot aici vad ca au modele care ca pret sunt mai scumpe decat o dacie sh, si nici macar nu au motor inclus. O sa ma interesez in legatura cu raptorul si revin.
These are the days of our lives.

SoNic

Quote from: lapcat on 30 January 2008, 10:25
Dupa cum zice si titlul, pasiunea mea este hobby-ul. :)
Cred ca nu realizezi, hobby insemna pasiune (in sensul de ocupatie facuta din pasiune)...
Unsigned integer

alecs1


nicolin

lapcat, ceva similar am vazut la o benzinarie.
Jucaria era electrica ci costa undeva in jur de 150 RON.
Da, 1,5 milioane lei vechi.
Nu ma inreba de autonomie, insa, sincer, daca mai vad vreuna, cred ca o sa-mi iau asa ceva.
Deh, copilul din mine...

LNT

Dupa ce am revizuit niste calcule, am ajuns undeva la 1000$ pretul final pentru a ridica un elicopter de pe pamant; asta fara sa iau in seama ca "elicopterele nu zboara ci le respinge pamantul pentru ca sunt atat de urate".  ;;)
Dupa ce am vorbit cu cineva care e in domeniu de mai mult timp, am ajuns la concluzia (de fapt mi s-a sugerat) ca ar trebui sa incep cu ceva mai simplu (si mai ieftin de altfel). Deci ma reorientez deocamdata pe un avion.

Specificatii:
- Anvergura: aprox. 1500 mm
- Suprafata totala portanta: aprox. 42 dm²
- Masa: aprox. 2000 g (complet echipat)
Functii RC:
- Profundor
- Directie
- Motor
- Eleroane
Continutul Kit-ului:
- Piesele componente ale fuselajului debitate
- Nervurile aripii stantate, partile metalice formate prin îndoire
- Vitrajul cabinei
- Plan detaliat de constructie, inclusiv al sistemului RC
- Instructiuni de montaj continînd imagini ale diferitelor stagii de asamblare
- Instructiuni de pilotaj
Pentru a rula modelul, mai trebuie:
- sistem RC min. 4 canale (exp. T4EX)
- servomecanisme Standard (5 buc.)
- motor de 6.5 - 7.5 cc
- roata de bot orientabila -cod 6043
- roti cu Ø78 mm
- folie termoadeziva culoare la alegere
- rezervor de combustibil 227 cm³
- tub siliconic Ø2 x 6 mm
- elice recomandata pt motorul ales
- con elice Ø50 mm


Kit-ul vine complet dezasamblat insa am gasit un review facut de cineva care isi asambleaza modelul asta. Instructiunile sunt si ele foarte detaliate, asa ca tot ce-mi ramane de facut e sa reusesc sa achizitionez toate componentele.

@nicolin chiar sunt curios ce ai vazut pentru ca mi se pare prea ieftin. :)
These are the days of our lives.

LNT

B-52 model airplane flight
Are cam 4 metri lungime, probabil ca l-au adus pe o platforma acolo.  :blink:
Daca ii faceau si roti retractabile avea nota 10 de la mine. Asa ii dau un 9.5 cu indulgenta.  ;;)

Jumbo Jet

Cred ca unei singure persoane ii trebuie cativa ani sa construiasca asa ceva de la zero.
These are the days of our lives.

nicolin


Chipicao

6-12m inseamna mai degraba "indoor-fun". Oare as putea sa plimb hamsterii cu el? :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Nu. Dacă deschizi brusc uşa de la cameră îl ia vântu.
These are the days of our lives.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

nicolin

Instructiuni pentru jucarioara in cauza: http://www.youtube.com/watch?v=oMyiDDyrjTo&feature=related

LE: acum am vazut ca baietii au inca o versune de elicopter, un pic mai ieftina decat prima: http://www.spot.ro/produs.php?idprod=5436&idcat=1527

Chipicao

Au promotie in Carrefour - 99,9 RON
μή μου τούς κύκλους τάραττε